Problém se svaly – příznaky a léčba

14. prosince 2020

Problém se svaly – příznaky a léčba

Nejčastějším problémem bývá natažený sval projevující se náhlou bolestí v postiženém místě. K natažení svalu dojde v případě, že se sval nadměrně a silně napne (natržení či dokonce přetržení svalu) nebo naopak prudce stáhne (svalová křeč). Obvykle je způsoben zvýšenou námahou při sportu nebo nevhodným pohybem.

Příznaky onemocnění

Svalová křeč se projevuje náhlou, ostrou bolestí trvající několik vteřin či minut. Natržení či přetržení svalu (ruptura) je oproti tomu trvalejšího charakteru. Bolest přetrvává několik dnů a často ji doprovází otok, krevní sraženina nebo zánět.

 

Léčba

Svalová křeč obvykle odezní sama. Při vážnějším poškození svalu je důležité nastolit klidový režim a sval šetřit, nedoporučuje se ani jeho protahování. Místo se zpočátku ošetřuje chladivými obklady a analgetiky ulevujícími od bolesti. Pokud problém přetrvává do dalšího dne, naopak se sval prohřívá teplými obklady či hřejivou mastí. Dalšími variantami léčby neustupujících potíží jsou magnetoterapie, rázové vlny, aplikace krevní plazmy či akupunktura.

Pokud se problémy nezlepší do dvou dnů, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Využít můžete naši službu Lékař online 24/7, kde vám lékaři doporučí vhodnou léčbu, případně vás odkážou na osobní návštěvu našich klinik.

 

Rizika neléčení problémů se svaly

Při nedostatečné léčbě poranění svalů se prodlužuje doba léčby, hrozí vznik jizev a zvyšuje se riziko opětovného poranění. Může dojít i ke kostnatění vazivové tkáně.

 

Obvyklá medikace

Léčba vážnějších obtíží je spíše terapeutická. Při mírnějším průběhu a na primární léčbu příznaků se využívají analgetika ulevující od bolesti a hřejivé masti či náplasti.

Máte problémy se svaly? Nejen tuto zdravotní komplikaci můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články