Stres – proč ho prožíváme a jak nás ovlivňuje? Příznaky a léčba
22. srpna 2023
Stres, nepříjemný stav těla i duše v situacích, kdy jsme vystaveni nadměrné psychické zátěži, postihne čas od času každého. Jde vlastně o přirozenou obrannou reakci organismu a způsob, jak se s danou situací vypořádáváme. Dlouhodobý, či dokonce chronický stres však může vést k závažným zdravotním problémům.
Definice stresu
Stres představuje soubor nepříjemných fyzických a psychických obtíží objevujících se při náročných situacích. Projevuje se například bušením srdce, neklidem, bolestí hlavy, únavou či zažívacími obtížemi. Spouštěčem stresu (stresorem) může být v podstatě jakákoli nepříjemná situace spjatá s psychickou zátěží. Typický je proto stres z práce, ze školy, z mezilidských vztahů či jinak tíživých situací.
Do určité míry dokáže být stres i prospěšný. Slouží jako přirozená obranná reakce a pomáhá nám se vypořádat s nepříjemnou situací. Pokud nás však postihuje často, jde už o tzv. chronický stres, který může způsobit závažné dlouhodobé problémy – úzkosti a deprese, zažívací potíže, obezitu, srdeční onemocnění či dokonce rakovinu. Na vině není jen stres jako takový, ale také jeho nepřímé důsledky (například stravování v časovém presu).
Příznaky stresu
Stres se projevuje různými fyzickými i psychickými obtížemi. Mezi nejčastější řadíme:
bušení srdce,
bolest na hrudi,
bolest hlavy,
únava,
poruchy spánku,
zažívací obtíže,
narušení libida,
problémy s menstruací.
Foto: Unsplash.com
Fáze stresu
Stresová reakce, tedy způsob, jak na stres reagujeme, se dá rozdělit do několika fází:
1.Alarmová, akutní fáze
Člověk prožívá stresovou situaci a rozhoduje se mezi reakcí boje či útěku. K tomu je potřeba rychle připravit tělo k podávání vysokého výkonu. Proto se do krve z z nadledvinek vyplavují adrenalinové hormony, které zajistí přísun energie pro srdce, svaly a mozek.
2.Fáze rezistence, chronický stres
Člověk se snaží stresující situaci zvládat, řešit, přizpůsobit se. To může trvat týdny i měsíce. Dlouhodobá aktivace organizmu se projevuje výše uvedeným příznaky. Pokud se mu podaří proti stresu odolat, vrátí se do klidového režimu. V opačném případě stres přetrvává a přechází do fáze vyčerpání.
3.Fáze vyčerpání
Tělo se vyčerpalo dlouhým bojem a musí začít šetřit energií. K tomu slouží kortikoidní hormony, které utlumí imunitu. Plně fungující imunitní systém totiž potřebuje velké množství energie na produkci imunokompetentních buněk a na tvorbu protilátek. Snížení imunity může vést k závažným zdravotním problémům. Příznivým účinkem kortikoidů je, že snižují pocity bolesti, zklidňují.
Závažné reakce na stres
4.Akutní stresová reakce
Přechodná porucha vznikající v důsledku zásadního stresu (traumatický zážitek nebo náhlá změna v sociálním prostředí či mezilidských vztazích). Obvykle odezní do několika hodin či dnů.
5.Posttraumatická stresová porucha
Úzkostná porucha objevující se po traumatické události. Ta se nemocnému neustále vrací ve snech a vzpomínkách, pro které je často spouštěčem jen velmi okrajově související zážitek z běžného života.
6.Poruchy přizpůsobení
Neschopnost přizpůsobit se nové situaci (například ztráta blízké osoby, ukončení studia, změna zaměstnání, nemoc, narození dítěte).
Léčba strachu
Základem zvládnutí stresu je odhalení konkrétních spouštěčů a následná snaha o jejich minimalizaci. Pokud už stresová situace nastane, je potřeba se naučit, jak ji co nejlépe zvládnout (prodýchávání, klidné utřídění myšlenek). Se stresem se lépe vypořádává také díky dodržování zdravějšího životního stylu (vyvážená strava, dostatek odpočinku a pravidelný pohyb). K samotné léčbě se využívají zejména léky obsahující bylinky a přírodní látky. Ve většině případů je ale základem psychoterapie.
Naši lékaři online vám pomohou identifikovat spouštěče stresu a poradí, jak se s ním vypořádat. Odbornou pomoc vyhledejte zejména v případě, že se jedná o dlouhodobý stres spojený s dalšími psychickými problémy.
Rizika neléčení stresu
Občasný stres nemusí člověku nijak uškodit, dlouhodobý má však negativní dopad na organismus a patří k hlavním příčinám civilizačních nemocí. Chronický stres může způsobit úzkosti a deprese, zažívací potíže, obezitu, srdeční onemocnění či dokonce rakovinu. Důvodem je vliv stresu jako takového, ale také nepřímé důsledky (například stravování v časovém presu).
Obvyklá medikace
K léčbě se využívají zejména homeopatika a doplňky stravy s obsahem bylin a minerálů, které zvyšují schopnost organismu vypořádat se s nadměrnou psychickou a fyzickou zátěží. Patří k nim rozchodnice růžová, arálie mandúžská, klanopraška čínská a parcha saflorová. Stres zmírňuje také hořčík.
Jak se zbavit stresu?
Léčba stresu závisí na jeho závažnosti. V některých případech stačí rozpoznat spouštěče stresu, snažit se jim vyhýbat nebo si osvojit techniky, jak se s ním v dané situaci vypořádat. Pomoci může i změna životního stylu, přírodní léčba nebo tzv. biohacking. Většinou se však léčba chronického stresu neobejde bez psychoterapie v kombinaci s psychofarmaky.
Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.
Stres je nepříjemný stav těla a duše, který se objevuje v situacích s nadměrnou psychickou zátěží. Je to přirozená obranná reakce organismu, která může mít jak pozitivní, tak negativní dopad na naše zdraví. Dlouhodobý stres může vést k vážným problémům, jako jsou úzkost, deprese, obezita nebo srdeční onemocnění.
Stresová reakce má tři fáze. První je alarmová, akutní fáze, kdy se tělo připravuje k boji nebo útěku pomocí uvolňování adrenalinu. Druhou fází je fáze rezistence, kde se tělo snaží přizpůsobit stresu a zvládnout ho. Pokud se stres nevyřeší, přechází do třetí fáze vyčerpání, kdy tělo vyčerpá své zásoby energie a může dojít k problémům s imunitou a zdravím.
Zvládání stresu zahrnuje identifikaci jeho spouštěčů a snahu o jejich minimalizaci. Pokud se stresová situace objeví, je důležité se naučit techniky, jak s ní efektivně pracovat, jako je například prodýchávání a klidné utřídění myšlenek. Zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy, dostatku odpočinku a pravidelného pohybu, může také pomoci. V některých případech může být psychoterapie a psychofarmaka nutná k léčbě chronického stresu.
Na následky chřipky u nás každoročně zemře až 2 000[1] lidí. Míra proočkovanosti proti ní se přitom dlouhodobě pohybuje jen kolem 5 %[2]. K tomu máme rovněž tendenci nemoc ‚přecházet‘ a ukončovat léčbu a klidový režim předčasně. Odborníci však varují, že chřipkové onemocnění může mít v takových případech mnohem závažnější průběh. Hrozí například zánět srdečního svalu, který může skončit až nutností transplantace srdce. Nepříjemným komplikacím lze přitom snadno předcházet pomocí preventivních zákroků.
Zdravotnická skupina EUC odkoupila od Mgr. Vojtěcha Kubce, LL.M., MSc. společnost MyBee Innovative s.r.o., která je prostřednictvím svých dceřiných společností největším poskytovatelem zdravotních služeb v oblasti domácí péče v České republice. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže společnost EUC a.s. získá stoprocentní podíl ve společnosti MyBee Innovative s.r.o. (a rovněž společnostech Domácí péče Včelka, zdravotní péče), a rozšíří tak své portfolio poskytovaných služeb o další důležitý segment.
Zdravotnická skupina EUC otevírá od 1. 9. v Ústí nad Labem nové Centrum hojení chronických ran. Celkově jde již o páté zařízení tohoto typu v rámci republiky. Jedná se o specializované pracoviště, založené na komplexním charakteru léčby v rámci úzké mezioborové spolupráce, která umožňuje individualizovanou, efektivní a vysoce odbornou péči o pacienty.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.