Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Také důslednou hygienou rukou můžete předejít zažívacím potížím

29. července 2020 Moderní léčba a prevence Pro média

Také důslednou hygienou rukou můžete předejít zažívacím potížím

Jak předejít nepříjemným zažívacím potížím nebo jak pečovat o střevní mikroflóru vysvětlila v rozhovoru Mgr. Kristýna Fejfarová, hlavní sestra EUC Kliniky Liberec.

Průjem může být způsobený různými důvody, co je nejčastější příčinou „běžného“ průjmu?

Nejčastější příčinou průjmů je narušení střevní mikroflóry, což může způsobit i obyčejná dietní chyba, tedy kombinace jídel tak, jak nejsme zvyklí.

Často řešíme průjem během dovolené v cizině, co bývá příčinou?

Pokud jsme v prostředí, které nám není mikrobiálně blízké, např. v subtropickém nebo tropickém pásmu, nebo v zemích, kde jsou hygienické zvyklosti horší než ty, na které jsme zvyklí, lze se snadno kontaminovat právě alimentární cestou. Důležitá je tedy zejména dobrá hygiena rukou, tepelná úprava potravin a pití balené vody.

Průjem může způsobit i léčba antibiotiky, řeší to i vaši pacienti?

Samozřejmě, každý pacient, který užívá antibiotika, je v menší či větší míře ohrožen narušením vlastního mikrobiomu (střevní mikroflóry).

Je dobré spojit léčbu antibiotiky s probiotiky?

Ne ve všech případech to považuji za úplně vhodné. Vždy je dobré zvážit léčbu u každého pacienta individuálně.  

Je dobré mít v domácí lékárničce nějaký přípravek proti průjmu? Případně i probiotika?

Co se týká domácí lékárničky, tak to je spíš na uvážení každého. Na zahraniční pobyty zcela určitě ano. Stejně tak by neměly chybět v lékárničkách na dětských táborech.

Probiotika lze užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu?

Z hlediska prevence bych upřednostnila spíše dodržování zdravého jídelníčku, který by měl obsahovat i tzv. prebiotickou složku. Prebiotika jsou složky potravy, které živí právě probiotika, tedy ty „zdravé“ bakterie, které ve střevě potřebujeme. Prebiotika ve stravě nalezneme v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené nebo kysané zelenině, komplexních sacharidech (čočka, fazole a dalších luštěninách), ale i v ovoci a zelenině v podobě inulinu.

Pro řadu lidí, které postihne průjem či střevní potíže, je ideální samoléčba. Kdy je ale nutné navštívit lékaře a nespoléhat se na přípravky, které máme doma?

Návštěva lékaře je vhodná, pokud se společně s průjmem objeví další příznaky jako je horečka, zvracení, případně nějaké další příznaky. V případech, kdy je průjem masivní, tedy objemný, častý, který výrazně odvodňuje organismus již ve svém začátku a pacient se cítí unavený, schvácený a není schopen úbytek tekutin a minerálů dopít. V takových stavech hrozí dehydratace organismu a rozvrat vnitřního prostředí. Na to jsou velmi citlivé děti a senioři. Naopak není třeba spěchat k lékaři, pokud jde o průjmovitou stolici, která se objeví 2x-3x za den a pacient nemá žádné další obtíže. Tam bych doporučovala nejprve samoléčbu. Léky pomůže zvolit lékárník, možné je také stav zkonzultovat s lékařem po telefonu.

Související články

Více článků