Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Tenisový loket – příčiny, příznaky a léčba

05. srpna 2020 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Tenisový loket – příčiny, příznaky a léčba

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů a hlavním příznakem je pronikavá bolest v lokti. Paradoxně postihuje spíše kancelářské typy lidí, uklízečky a podobné profese než vrcholové sportovce. Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a v čem spočívá jeho léčba?

Co je tenisový loket

Tenisový loket se kdysi nazýval křeč písařů, a kromě lokte může postihnout i jiné šlachy (ramene, zápěstí a kolene). Jedná se o onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají ke kostem. Kvůli opakovaným stereotypním jednostranným pohybům vznikají ve šlachách mikrotraumata – právě ta způsobují bolest v lokti. Existuje také loket oštěpařský nebo golfový, rozdíl je jen v tom, které šlachy jsou přetížené. Léčba tenisového lokte spočívá především ve změně režimu.

Příčiny tenisového lokte

Projevy tenisového lokte se dělí na akutní a chronické, přičemž k těm chronickým dochází při nedostatečné léčbě a nedostatečné změně režimu po akutních projevech. O chronický projev se jedná v momentě, kdy bolestivé potíže trvají déle než 6 týdnů. Zároveň však toto onemocnění může způsobovat závažnější záležitosti jako bakteriální infekce nebo přítomnost toxických látek v těle postiženého.

„Tenisový loket zapříčiňuje neobvyklé či fyzicky náročné práce, i proto jím trpí například občasní tenisté a další sváteční sportovci. Profesionální hráči totiž ovládají správné techniky, které nezpůsobují nadužívání úponů,“ vysvětluje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.

Současně bývá na vině dlouhodobá stereotypní činnost, při níž dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach – kancelářská práce u počítače, štípání dříví a tak dále.

Příčinou tenisového lokte může být i špatné technika při sportu. Foto: Patrick Case, Pexels

Příznaky tenisového lokte

Hlavním a typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat také do ramene či předloktí. Oblast postiženého místa bývá na dotek o dost teplejší než zbytek pokožky, případně teplejší než zdravý kloub. V teplém místě probíhá lokální zánět, tudíž je vhodné loket chladit. Výjimkou není ani otok. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení. V pokročilém stádiu tenisového lokte může být bolestivé uchopení a zvedání téměř čehokoliv.

Diagnostika probíhá u lékaře, přičemž jednoduchý test je zvládnutelný i podomácku. Probíhá natažením prostředníčku proti odporu, jde o tzv. stress test 3. prstu. Pokud při něm dojde k silné bolesti v lokti, je pravděpodobnou diagnózou skutečně tenisový loket.

Léčba tenisového lokte – konzervativní

Léčba tenisového lokte je komplexní, a kromě léků vyžaduje i režimová opatření pro plnou regeneraci svalových úponů. Odvíjí se od vážnosti stavu a ze začátku se k ní přistupuje konzervativně. To znamená tak, aby nebyla nutná operace.

  • Ortéza a klid – základem zahájení léčby je klidový režim, při kterém nedochází k namáhání lokte. Doporučuje se také fixace ruky vhodnou ortézou = epikondylární páskou. Proti bolesti pomáhají i ledové obklady.

  • Cviky a fyzioterapie – důležité je také pravidelné praktikování fyzioterapie, která může mít zásadní vliv na nemoc, jelikož pomáhá obnovit a protáhnout svaly i jejich úpony. Zároveň se aplikují také cvičení pro rychlejší hojení. Využívají se manuální ale i fyzikální terapie (ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie).

  • Dornova metoda – manuální terapie, při níž se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Jedná se bezpečnou masážní metodu, kterou však vždy provádí terapeut.

  • Rázová vlna – jedná se o neinvazivní metodu léčby. Pro oštěpařský a tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa.

 

  • Vysokovýkonový laser – který je na rozdíl od rázové vlny nebolestivý.

 

  • RTG ozářky – ty se používají hlavně u starších pacientů, pokud nezabere fyzikální terapie.

  • Tejpování – pro ošetření tenisového lokte také existují různé druhy kineziotejpingu. Aplikaci je ale vždy nutné konzultovat s odborníkem.

  • Léky a masti – k léčbě tenisového lokte se užívají také analgetika ve formě mastí (gelů a krémů), pilulek, případně jejich kombinace. Masti jsou účinné tím, že působí lokálně v místě bolesti. Dále může lékař předepsat kortikoidy či obstřiky, ovšem v tomto případě jde o terapii s malým efektem.

  • Přírodní masti – proti bolesti účinkuje šťáva z kostivalu v masti. Doporučuje se i konopné mazání, které napomáhá při problémech kloubů, svalů a šlach. Nápomocná může být i měsíčková mast či jiné bylinkové přípravky. Masti jsou ale vždy jen doplňkovou léčbou a nemohou nahradit lékařské ošetření.

TIP: Pro rychlejší zotavení tenisového lokte doporučujeme například fit pásek, který omezuje rozsah pohybu.

Alternativní léčba – akupunktura a babské rady

Akupunktura je holistická zdravotní metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Pomáhá snižovat bolest tím, že stimuluje specifické body na těle prostřednictvím umístění velmi tenkých jehel.

Mezi další alternativní léčby (či spíše prosté babské rady) patří cibulový a octový zábal. Při cibulovém se přikládají plátky nakrájené cibule na oblast lokte, následně se převazují bavlněným šátkem (na cca 2 hodiny). Octový zábal je 1 lžíce octa smíchaná se sklenicí vody, do které se namáčí bavlněná látka a přikládá na postižené místo.

(NE)TIP: V žádném případě se nedoporučuje praktikovat cviky volně dostupné na internetu. Tenisový loket je komplikace, která má tendenci dlouho přetrvávat. Nesprávné cviky by tedy mohly stav naopak výrazně zhoršit.

Léčba tenisového lokte – operační

V momentě, kdy dojde k selhání konzervativní terapie při léčbě delší než 3 měsíce, přechází se na operační léčbu. Probíhá v lokální nebo celkové anestezii, dle typu vlastního výkonu, a většinou se provádí v režimu jednodenní chirurgie. Po takové operaci trvá pracovní neschopnost většinou 2 až 3 měsíce.

Ruka je následně pevně fixována v pravém úhlu po dobu 2 týdnů. Po odložení fixace je však nutné okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Během fixace totiž dochází k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit.

Neoddalujte léčbu

Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí s vnější stranou lokte. Je také známý jako laterální bolest lokte nebo laterální epikondylitida a nemusí být nutně spojen s tenisem.

„Za tenisový loket může nadměrné, případně nesprávné, jednostranné namáhání ruky. Následky jsou velmi bolestivé, přičemž nejcitelnější bývají při námaze. V pozdějších stádiích může tenisový loket dokonce způsobovat vypadávání předmětu z ruky, případně se v ruce může ztrácet síla a cit. Nepodceňujte tedy toto zdánlivě neškodné onemocnění a vždy své potíže a příznaky konzultujte s odborným lékařem,“ upozorňuje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.

TIP: Hledáte lékaře v oblasti fyzioterapie a rehabilitace? Vyberte si odborníky z EUC. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Trápí vás tenisový loket? Naši odborníci jsou tady pro vás:

Sháním fyzioterapeuta či rehabilitaci v EUC

Se zmírněním bolestí vám může pomoci EUC Lékárna:

Sháním mast proti bolesti                            

Sháním fit pásek na tenisový loket               

Související články