Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

„Uchošťoury“ v péči o uši vynechte. Ucho má totiž samočisticí schopnosti

21. června 2021

„Uchošťoury“ v péči o uši vynechte. Ucho má totiž samočisticí schopnosti

O uších se říká, že mají samočistící schopnost. Přitom se ale asi najde málokdo, kdo si je vůbec nečistí.  Jak to tedy vlastně je a pokud je to potřeba – jak je správně čistit?  Více v rozhovoru pro Český rozhlasu Region řekl MUDr. Marek Příborský, lékař ORL z EUC kliniky Plzeň.

...pokud máte potřebu si ucho nějak čistit, tak byste měli péči omezit jenom na pouhé vytření ucha třeba cípkem ručníku po koupání nebo sprchování.

Ucho je velmi citlivý orgán, který vyžaduje opravdu šetrné zacházení. Proč se nám v něm tedy tvoří ten ušní maz?

Úlohou ušního mazu je chránit citlivou kůži zvukovodu a vytvářet tak ochranu proti infekcím, a tím udržovat v uchu přirozené prostředí. Vzniká vlastně smícháním produktů žlázek, které se nacházejí v kůži zvukovodu. Společně s oloupanou povrchovou vrstvou kůže a uvolněnými chloupky, a navíc do zvukovodu zanesenými částicemi – typicky prachem – se vytváří ušní maz. Ten promazává a zvláčňuje zvukovod, čímž chrání kůži zvukovodu před drobnými poraněními, zachytává drobná cizí tělesa a svým složením zabraňuje růstu bakterií a plísní ve zvukovodu, takže vytváří ochrannou vrstvu zvukovodu.

Takže ušní maz do ucha vlastně patří. Proč se ale někomu tvoří v uchu mazu hodně a někomu jinému skoro vůbec?

Určitě hraje roli genetika – pokud se týká množství samotných žlázek ve zvukovodu. Dále jde o tvorbu mazu pod jistými hormonálními vlivy, chronickými kožními onemocněními, opakovaným mechanickým drážděním nebo i drobným žvýkáním. V dospělosti se na vzniku podílí prašnost prostředí, takže jsou k tomu náchylní lidé, kteří pracují ve více prašném prostředí. Obecně zúžením zvukovodu, takzvanou exostózou, trpí spíš plavci nebo lidé, kteří chodí pravidelně rekreačně plavat. Používání zvukovodových sluchátek nebo třeba i fonendoskopů, způsobuje to, že ta sluchátka nebo fonendoskopy tím, jak se zasouvají do uší, tak ušní maz zatlačují zpátky do hloubky.

Uši prý mají samočistící schopnosti. Je to vůbec pravda a co to znamená?

Je to pravda. Za normálních okolností se zvukovod sám zbavuje těch přebytků mazu pomocí pohybu čelistí a postupně se posouvá ven ze zvukovodu. Tudíž je jasné, že jde o přirozený tělu vlastní proces takzvané samoočisty, kterou ve valné většině případů není třeba jakkoli jinak nahrazovat.

Takže jak bychom si měli uši čistit? Jakým způsobem?

Nejlépe je do ucha nic nestrkat, protože při čištění zatlačujeme maz zpět do hlubší kostěné části zvukovodu, kde zasychá, tvrdne a postupně vytváří právě tu mazovou zátku. Takže pokud máte potřebu si ucho nějak čistit, tak byste měli péči omezit jenom na pouhé vytření ucha třeba cípkem ručníku po koupání nebo sprchování.

Ale většina lidí sáhne právě po takzvaných "uchošťourech", tedy čisticí vatové  tyčince. Je to tedy špatně?
Je to špatně. Je to nežádoucí hned z několika důvodů. Za prvé: častým čištěním zbavujeme kůži zvukovodu její přirozené ochrany a ta se brání tak, že zvyšuje produkci mazu, protože se takhle snaží chránit. Za druhé: riskujeme, že si nešetrně kůži ve zvukovodu poraníme a může se rozvinout v bolestivý zánět zvukovodu. A jak říká můj bývalý kolega, tak tím čištěním „ládujeme“ maz do hloubky jako do kanónu, čímž vlastně narušujeme samočisticí proces a po nějaké době dojde k postupné nebo náhlé ztrátě sluchu, často právě po koupání, kdy ten nahromaděný maz nabobtná a zvukovod zneprůchodní.

Když měl někdo problémy s ušima, tak mu byly právě doporučeny třeba čisticí ušní spreje nebo kapky. Je to tedy vhodná varianta?

Ano, to doporučujeme. Pokud trpíte zvýšenou tvorbou, nebo naopak nedostatkem mazu, tak je možné právě používat ušní spreje, doporučujeme třeba Vaxol nebo jiné, nejlépe na olejovém základě, které zvláčňují zvukovod a napomáhají přirozenému samočisticímu procesu a ochraně zvukovodu.

Když už se tedy v uchu vytvoří takzvaná mazová zátka, co se s ní potom dá dělat?

Pokud dojde k vytvoření té zátky, což poznáte tak, že začnete hůř slyšet, tak už je vhodné vyhledat právě ušního specialistu, který vám ucho vyčistí – buď výplachem vodou nebo odsátím pod mikroskopickou kontrolou. Pro takový zákrok vyhledejte ORL specialistu. Rozhodně není vhodné dělat nějaké domácí výplachy.

Udělala se vám v uchu mazová zátka? Slyšíte hůř než dříve? Můžete se objednat k některému ze specialistů ORL zdravotnické skupiny EUC:

Lékaři ORL (EUC)

Související články

Více článků