24. května 2016 Pro média

Velká Británie, Maďarsko i ČR: NÁRŮST CHRONICKÝCH NEMOCÍ

V Praze 19-21. května proběhla mezinárodní konference o zdravotnictví International Health Summit. Dvacet řečníků z devíti zemí. Zastřešující téma: chronické nemoci, jak jim čelit. 

Zaujalo nás:
O dopadu chronických nemocí, zejména cukrovky, mluvila Baronka Barbara Young, bývalá předsedkyně Diabetes UK. Uvedla, že 40% populace Velké Británie trpí nějakou chronickou nemocí. Až 70% financí zdravotní a sociální péče jde na chronicky nemocné.
Lidé žijící v horších socioekonomických podmínkách oněmi nemocemi začínají trpět o 10 let dříve, než lidé mající lepší zázemí. Počet diabetiků ve Velké Británii narůstá. Jen 10% diabetiků mělo nějakou edukaci na self-management své nemoci (jak se správně stravovat, sledovat příznaky počínajících komplikací aj). Self managent nemoci je přitom klíčovým nástrojem k úspěšnější léčbě.
S obchodním řetězcem Tesco, který má ve Velké Británii kumulativně více zákazníků, než je Britů, se snažili realizovat projekt vedoucí k lepším stravovacím návykům. Hodně zákazníků je v Tesco věrnostním programu, jejich nákupy jsou monitorované, existují tedy data o chování zákazníků, kdo si jaké potraviny kupuje. Tesco ale odmítlo data poskytnout, protože se bálo o zákazníky, kteří mají nezdravé stravovací návyky. Kdyby se kampaň za zdravější stravování zacílila na ně, mohli by přestat nakupovat v Tescu, což by tento obchodní řetězec ekonomicky ohrozilo.
Ve Velké Británii běží akreditované strukturované online kurzy určené na výuku v self-managemente diabetu a vykazují jasné zlepšení zdravotního stavu. Problémem jsou socioekonomicky znevýhodněné skupiny pacientů, ti se do kurzů nezapojují a jejich edukace je náročnější.
Baronka hovořila i o „nerovnosti zdraví“ v Londýně: každé dvě zastávky metra směrem z centra k periferii se o rok snižuje očekávané délka života obyvatel dané čtvrti. Pro podchycení a řešení chronických nemocí je důležitá aktivita lokálních samospráv, protože ty jsou schopné komunikovat se svými občany na srozumitelné úrovni.

Související články

Více článků

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Prošlé obvazy můžete v domácí lékárničce mít, prošlé a neznáme léky však neskladujte

Neděle 29. září 2019 je „Světovým dnem srdce“. Slibme si, že budeme žít zdravěji