Vyrážka – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Vyrážka – příznaky a léčba

Vyrážka, odborně exantém, je výsev kožních projevů, jenž může být příznakem kožních, infekčních nebo i jiných chorob. Vyrážka bývá často projevem alergické reakce (kopřivka), spalniček, zarděnek, planých neštovic, spály, páté a šesté nemoci, meningitidy i dalších chorob.

Příznaky onemocnění

Konkrétní podoba vyrážky se liší podle onemocnění. Kopřivka se například projevuje růžovými svědivými pupeny s plochým povrchem a ohraničenými okraji, které někdy mohou splývat. Pro spalničky jsou typické červené až hnědavé flekaté pupínky postupující od hlavy a krku na celé tělo, začínají však bělavými skvrnami v ústech. Vyrážka při zarděnkách je spíše narůžovělá a nesvědí. Kromě klasické vyrážky se většina nemocí projevuje i dalšími příznaky podobnými nastydnutí nebo chřipce.

 

Léčba

Vyrážku neinfekčního původu lze léčit krémy, mnohdy dostupnými bez lékařského předpisu. Pokud se však vyrážka nelepší nebo ji doprovází další příznaky (horečka, rýma, bolest v krku apod.), je nezbytné navštívit lékaře pro stanovení diagnózy a nastavení komplexní léčby. I v této záležitosti vám pomohou naši lékaři online.

 

Rizika neléčení nemoci

Pokud vyrážka neodezní sama (třeba díky vyhýbání se alergenu, který ji způsobil), může bez léčby dojít ke zhoršení stavu (infekce, rozšíření na další místa na těle). Pokud se jedná o příznak vážnější choroby, hrozí také rozvinutí této nemoci a v některých případech i úmrtí (například při meningitidě). Většina nemocí doprovázená vyrážkou je navíc vysoce nakažlivá.

 

Obvyklá medikace

Medikace závisí na původu vyrážky. Na neinfekční vyrážku lze využít masti a krémy dostupné i bez lékařského předpisu. Zároveň se podávají antihistaminika na potlačení alergické reakce. Pokud je vyrážka bakteriálního nebo virového původu, léčí se komplexně spolu s celou nemocí antibiotiky či léky ke zmírnění příznaků.

Trápí vás vyrážka? Tento problém můžete s našimi lékaři konzultovat online:

Lékař online 24/7

Související články