Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Vysoký krevní tlak může být předzvěstí cukrovky

26. května 2021

Vysoký krevní tlak může být předzvěstí cukrovky

Pravidelně se hýbat, dobře spát a jíst vyváženou stravu. To jsou základní pravidla pro předcházení onemocnění cukrovkou 2. typu. Jak pečuje o své pacienty a co jim radí v rámci každodenní prevence, představila v rozhovoru MUDr. Libuše Hrdličková, diabetoložka a internistka EUC Kliniky Plzeň.

Existuje nějaká univerzální rada, jak neonemocnět cukrovkou?

Léčbě diabetu se věnuji více jak 30 let a univerzální rada pro předcházení onemocnění cukrovkou druhého typu je všeobecně známá: hýbat se, dobře spát a jíst vyváženou stravu. Neznamená to, že nemůžeme v jídelníčku hřešit, ale ne denně. Naše tělo hodně vydrží, jsem ale přesvědčená, že má svou paměť, a to, jak se k němu chováme, nám jednoho dne zúčtuje.

Tedy platí i v diabetologii, jak si kdo ustele…?

Určitě, lepší zúčtování bude u lidí, kteří mají snahu žít vyváženě než u těch, kteří jedí polotovary, „fast foody“, hranolky, tatarku nebo tučná jídla včetně trvanlivých salámů. Velkým tématem jsou přeslazené nápoje. Tam vidím problém zejména u dětí a mladých lidí. Mnoho z nich si na něj, bohužel, zadělává od útlého věku. Dám-li si rohlík se salámem 2x týdně a jindy si dám chléb se šunkou a k tomu zeleninu, mléčné výrobky, cukr ve formě ovoce, tak pro sebe udělám každopádně hodně prospěšného. A k vašemu přirovnání jen doplním, že spánek významně ovlivňuje všechny chemické procesy v těle, tedy dobře se vyspat, je pro člověka důležité. 

Říká se, že zdravé jídlo není dobré.

To je častý argument, ale za mne není správný. Spíš bych řekla, že si zdravé jídlo neumíme chutně připravit. Lidem v ordinaci návod, kde hledat, dáme. Lze využít i služeb nutričních terapeutů, kteří dokáží jídelníček sestavit na míru a dodat k němu i recepty. U nás na klinice takového odborníka máme, a i když si lidé tuto službu musí platit, tak zájem je. Nutriční terapeut spolupracuje s lékařem a spolu s pacientem jsou jeden tým. Díváme se totiž na každého pacienta individuálně. Chutě nemáme všichni stejné.

Dokážu se diabetu 2. typu správnou životosprávou zbavit?

Určitě můžete ovlivnit výši dávky léčiv, které diabetik užívá. Jsou případy, kdy správná životospráva vede nejen ke snížení dávek inzulínu, ale i k přechodu z injekční formy do lékové. Ta je pro pacienta komfortnější. Správná životospráva musí být jako prevence před samotným vznikem onemocnění. Nejedná-li se o diabetes 1. typu či gestační diabetes, který je geneticky podmíněn.

Na co si dát dále pozor, abych nebyl „cukrovkář“?

Kromě nesprávné životosprávy a lenosti v pohybu může být jedním z „poslíčků“ vzniku diabetu tzv. esenciální hypertenze. Zde říkám pozor! Vysoký tlak totiž může předcházet manifestaci diabetu zhruba o 5–10 let. Ne každý hypertonik musí „skončit“ jako diabetik, ale má významně vyšší rizikovost než lidé s normálním tlakem. Na diabetes 2. typu a hypertenzi v současnosti pohlížíme jako na jednotlivé projevy metabolického syndromu, resp. syndromu inzulínové rezistence. A inzulínová rezistence je zásadním faktorem při vzniku diabetu 2. typu.

Péče o diabetiky vyžaduje spolupráci praktických lékařů a specialistů. O jaké pacienty se tedy společně staráte?

Plzni na Denisově nábřeží mám v péči více osob s diabetem druhého typu, ale to pro práci lékaře není podstatné. Léčím všechny své pacienty stejně pečlivě. Samozřejmě se starám i o nastávající maminky s tzv. gestačním diabetem. Přijímám pacienty od praktických lékařů i jiných specialistů, kde je spektrum pacientů různorodé. Spolupracuji s nutričním terapeutem a internistkami, které jsou zaměřené na nemoci ledvin či srdce, abychom zlepšili nebo udrželi kvalitu života pacienta na co nejvyšší úrovni.

Glukometry a příslušenství na EUCLékárna.cz

 

Související články

Více článků