Zánět spojivek – příznaky, přenos, léčba a prevence

30. července 2020 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Zánět spojivek – příznaky, přenos, léčba a prevence

Vysoce infekční onemocnění lidé často zaměňují za podrážděné oči od počítače. Bagatelizovat zánět spojivek se nevyplácí. Můžete velmi snadno nakazit své okolí, navíc oči patří ke křehkým orgánům těla. Možná jste si onemocnění způsobili sami – jak se zánět spojivek projevuje a jak jej léčit?

Zánět spojivek se projeví do 2 dnů

Zánět spojivek (konjunktivitida) je zanícení spojivky – tenké průsvitné blanky, která pokrývá uvnitř oka oční víčko a zvnějšku oční bulvu. Když se zanítí, překrví se, začne natékat a v očích se objeví potrhané žilky a zarudnutí. Inkubační doba zánětu spojivek je 36–48 hodin, infekční jste po celou dobu onemocnění, které trvá při vhodné léčbě obvykle dva týdny.

Příznaky zánětu spojivek podle původu

„Původů infekce může být celá řada: infekce nejrůznějšími mikroorganismy (viry, bakterie a plísně), které jste si nedostatečnou hygienou zanesli do oka, nebo jste onemocněli přímým kontaktem s infikovaným člověkem. Mohou být projevem alergie či jiných onemocnění (třeba syndrom suchých očí),“ vysvětluje MUDr. Anna Vaňková, oční lékařka z EUC Kliniky Ostrava. Podle původu se liší i příznaky a vznik onemocnění.

Infekční zánět spojivek

Vzniká přímým kontaktem s nakaženým, přenese se podáním ruky a následným promnutím očí, použitím cizích kapek do očí, ručníku, koupáním ve znečištěných vodních koupalištích, nedodržováním dostatečné osobní hygieny.

 • Virové záněty(viry herpes či adenoviry, které způsobují záněty horních dýchacích cest) mají tyto projevy:
  • zarudnutí očí
  • pálení v očích
  • sekret
  • pocit cizího tělesa v oku
  • světloplachost
 • Bakteriální záněty(akutní, způsobené bakteriemi stafylokoky, streptokoky, hemofily) naznačí:
  • zarudnutí očí
  • otoky víček
  • hnisavý výtok, který dokáže zalepit víčka
  • teplota

POZOR: Původci zánětu spojivek mohou být i původci kapavky (Neisseria gonorrhoeae), původce hnisavé meningitidy (Neisseria meningitis) nebo chlamydie. Je vhodné se nechat vyšetřit na pohlavní nemoci. Například na některé z dermatovenerologických ambulancí EUC.

Zánět spojivek se projevuje zarudnutím i bolestí oka. Foto: P33tr, Wikimedia Commons

Alergické záněty spojivek

Objevují se nejčastěji na začátku a v průběhu jara/léta, kdy probíhá pylová sezóna trav a stromů. Zánět spojivek často doprovází i senná rýma a atopický ekzém.

 • Projevy alergického zánětu spojivek:
  • svědění očí i víček
  • zarudnutí spojivky
  • slzení (zvlášť při kýchání, které provází alergii)
  • případně hlen ve spojivkovém vaku

 

Neinfekční záněty spojivek

Jsou způsobeny vnějším vlivy: prachem a nečistotami v ovzduší, UV zářením, kouřem z cigaret, chlorem z bazénu. Projevují se zarudnutím očí, sníženou tvorbou slz.

TIP: Při jakýchkoliv potížích s očima se okamžitě přestaňte líčit a vyjměte kontaktní čočky, pokud je používáte. Zbytečně mechanicky dráždí již podrážděné oči. Vyhněte se klimatizovaným prostorům, oči chraňte slunečními brýlemi. Platí to i pro oči unavené od počítače.

Léčba zánětu spojivek

Bakteriální konjunktivitidy spolehlivě zaléčí antibiotika. Lokálně se používají oční masti nebo kapky. Jako podpůrná léčba se doporučují průplachy očí borovou vodou nebo ve vodě rozpuštěnými přípravky s dezinfekčními účinky. Virové záněty spojivek zklidní studené obklady, klid očím, případně virostatika v kapkách nebo očních mastičkách. Zkuste výplach a kapky Opthalmo Septonex. Alergické záněty vyžadují odstranit alergen z bezprostřední blízkosti pacienta a tlumit alergické projevy antihistaminiky.

TIP: Z přírodních léčiv pomáhá světlík lékařský. Můžete pít čaj, užívat v tabletkách nebo na nemocné oči přikládat obklady ze silného odvaru.

„Původ zánětu spojivek zjistí lékař stěrem ze spojivky. Toto bezbolestné mikrobiologické vyšetření odhalí zdroj a lékař pak nasadí vhodnou léčbu. Domácí samoléčbu borovou vodou a kapičkami doporučuji maximálně 24 hodin, poté je třeba navštívit odborníka. Například v některé z našich očních ambulancí,“ radí MUDr. Anna Vaňková, oční lékařka z EUC Kliniky Ostrava.

Zánět spojivek u dětí

Nehledejte původce a vždy, i při sebemenších příznacích zánětu očí, navštivte lékaře. Neléčený zánět spojivek může nevratně poškodit dětskou rohovku. Novorozenci mají dost často chlamydiový typ konjuntivitidy kolem týdne věku, protože se chlamydiemi mohou nakazit při průchodu porodními cestami.

Máte zánět spojivek? Naši odborníci z EUC jsou tady pro vás:

Oftamologové (oční lékaři) v EUC      

Praktičtí lékaři v EUC                          

Potřebujete prostředky na léčbu zánětu spojivek nebo zmírnění bolestí? Mohou vám pomoci EUC Lékárny:

Kapky do očí                                       

Související články