Jak si vybrat vhodnou inkontinenční pomůcku?

06. března 2024

Jak si vybrat vhodnou inkontinenční pomůcku?

Při inkontinenci je klíčové si zvolit správné pomůcky. Ty se v závislosti na situaci mohou lišit. Abychom vám výběr pomohli zjednodušit, připravili jsme pro vás několik modelových případů.

Paní Jana, 45 let, pracuje jako pečovatelka v domově pro seniory, postupně se u ní při manipulaci s klienty objevil silný pocit nucení na močení, který ji časem začal budit i v noci. Ne vždy se jí podaří dostat na toaletu včas, proto jí nejvíce vyhovují dámské inkontinenční vložky včetně noční varianty, tyto pomůcky jí předepisuje na doporučení gynekologa její praktický lékař a vyzvedává si je v lékárně.

Pan Jaroslav, 55 let, po operaci prostaty pro zhoubný nádor, po odstranění močové cévky se objevily úniky moči, hlavně při změně polohy z lehu do sedu, ze sedu do stoje nebo při chůzi do schodů. Tyto potíže mohou po operaci přetrvávat i několik měsíců. Po dohodě s urologem předepsány absorpční vložky pro muže, které si vyzvedává v lékárně.

Paní Anna, 70 let, celoživotně trpí kožním onemocněním psoriázou (lupénkou), po zlomenině krčku kosti stehenní pouze částečně mobilní s pomocí 2 francouzských holí, bariérový byt v panelovém domě. Praktickou lékařkou doporučeny a předepsány vložné pleny s fixačními kalhotkami pro optimální prodyšnost postižené pokožky a netoleranci jiné inkontinenční pomůcky, produkty vyzvedává rodina ve zdravotnických potřebách.

Pan Petr, 47 let, po cévní mozkové příhodě s lehce omezenou hybností levé dolní končetiny a přetrvávající občasnou inkontinencí moči, po návratu do zaměstnání hodně cestuje autem, neurologem pro nepravidelný únik moči doporučeny a předepsány navlékací kalhotky pro muže v modré barvě, které vypadají jako běžné spodní prádlo. Produkty si z důvodu větší diskrétnosti nechává zasílat domů.

Paní Lenka, 60 let, učitelka, po odstranění dělohy (hysterektomii) se u ní začala objevovat nepravidelná inkontinence moči, zejména při fyzické námaze, při déletrvajícím sezení nebo stání. Gynekoložkou doporučeny a předepsány dámské navlékací kalhotky v béžové nebo černé barvě, které vypadají jako běžné spodní prádlo, jsou diskrétní a neomezují v kulturních a sportovních aktivitách. Produkty si vyzvedává v lékárně.

Paní Marie, 65 let, po úrazu páteře, kvůli omezené hybnosti a nutnosti používat korzet, přetrvává inkontinence moči, zejména v nočních hodinách, nejvíce jí vyhovují natahovací kalhotky s vyšší savostí, které fungují jako běžné spodní prádlo a které si zvládne vyměnit sama. Produkty ji předepisuje její praktický lékař a nechává si je zaslat až domů.

Paní Milada, 88 let, senilní demence, částečně mobilní pouze ve vysokém chodítku, rodinou a terénní pečovatelkou vysazována na toaletu nebo toaletní křeslo v pravidelných intervalech, praktickým lékařem doporučeny a předepsány plenkové kalhotky s bočními pásy pro snadnou manipulaci i ve stoje, které jsou vhodné i pro případný únik stolice a lze je pohodlně zapnout i zezadu. Rodina si nechává pomůcky pro paní Miladu posílat přímo domů pro větší komfort.

Pan Josef, 85 let, z důvodu celkového zdravotního stavu mobilní pouze v rámci lůžka, s plnou inkontinencí moči i stolice, pečuje manželka a děti, dle doporučení geriatrické ambulance celodenně používány plenkové kalhotky, které plně vyhovují, protože jsou určeny i pro inkontinenci stolice, na noc využívány s vyšší savostí pro klidný spánek. Produkty předepisovány geriatrem a rodinou vyzvedávány ve zdravotnických potřebách.

Související články