CT - PRT - Ozonoterapie

Masarykova 2000/92
400 01 Ústí nad Labem
budova B, 1. mezipatro

Pro objednání volejte v čase 7.00 - 13.00 hod.

+420 477 102 253

Ordinační hodiny

Po
7:30 - 14:00
Út
7:30 - 14:00
St
7:30 - 14:00
Čt
7:30 - 14:00
7:30 - 13:00
;

Ozonoterapie, periradikulární terapie (PRT)

(cílené obstřiky nervového kořene při bolestech zad)

Úvod

Při výhřezné ploténky mezi útlakem a postižením nervové kořene, což se projeví bolestí zad vystřelující do oblasti inervovaného postiženého nervu doprovázené možnými poruchami čití a pohybu. V místě útlaku se změní prokrvení a objeví se otok měkkých tkání. Podrážděním nervu dojde k reflexnímu, křečovitému stažení zadního svalstva, které se snaží postižený úsek stabilizovat, často však způsobí další tlak nervového kořene.

V případě, že konzervativní postup nemá dostatečný efekt, je na místě zvážit minimálně invazivní, kdy je třeba aplikovat tělo přesně k místu do epidurálního prostoru v těsné blízkosti centrálního kořene. Klasicky se tak děje aplikací steroidních protizánětlivých léčiv typu kortikoidů ve směsi s analgetikem. Tyto léčivé směsi mohou nově s podobnými účinky spolehlivě nahradit  aplikaci ozonu  za stejných podmínek.

Princip účinku

Ozon je silné oxidační činidlo, které v okamžiku, kdy se dostane do vodního prostředí se chemicky přemění na peroxidy a dojde k vyplavení volných hydroxylových radikálů. V tuku pak vzniká z nenasycených mastných kyselin reaktivních ozonidy. Biologický účinek pak záleží na koncentraci plynu. V nálezech kolem 5-30μl/ml vedou oxidační reakce k útlumu lokální zánětlivé situace, ovlivňující vnímání bolesti (analgetické účinky) a pozitivně ovlivní prokrvení v místě. V důsledku pak k omezení zánětlivého prostředí následkem ústupu otoku nervového kořene. Štěpením proteoglykanů rozpouštějí produkty oxidační kaskády fragmenty vyhřezlého centra ploténky a částečně omezují jizevnatou tkáň, která se v místě vytvořila v rámci procesu po výhřezu ploténky.

Indikace

Pacienti s bolestí zad a krční páteře nejčastěji vystřelující do stehna, kyčel nebo ramen na základě komprese nervově kořene postižené meziobratlovou ploténkou.
Postdiskektomický syndrom, syndrom selhání operace zad.

Zásadně důležitá je přesná diagnóza, proto před zákrokem požadujeme předchozí vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci (MR).

Výkon

Zákrok se provádí pod navigací CT přístrojem za sterilních podmínek.

Krční páteř:

Pacient leží na zádech nebo na břiše. Další postup je obdobný jako u bederní páteře.

Bederní páteř:

Pacient leží na břiše. Po základním vyšetření na CT a přípravě operačního pole lékař provede lokální anestezii kůže a podkoží a zavede tenkou atraumatickou spinální jehlu přesně k postiženému úseku páteře do epidurálního prostoru. Optimální cestu a umístění hrotu určuje lékař, cílová oblast je velmi malá a je tak použitelná, že ověřování na CT bude opakované. Po ověření správné pozice jehly lékař aplikuje směs buď kyslíku a ozonu nebo anestetika, steroidního protizánětlivého léčiva a kontrastní látky, provede ověření distribuce léčiv.

Sakroiliakální (SI) klouby a facety meziobratlových kloubů

Z pohledu pacienta se provádí období jako obstřiky bederní páteře.

 

 

CT řezy se zavedenou jehlou
a kontrolou po aplikaci ozonu

Komplikace

Komplikace bývají u ozonu extrémně vzácné a přilivé pečlivé operační techniky je možné se jim ve velké většině vyhnout. Nicméně ke komplikacím uváděným v literatuře patří: epidurální hematom, abscesy. U krční páteře je možné poškození vertebrální tepny nebo komplikace po intraarteriální aplikaci léčiva. Oproti kortikoidům má ozon minimální vedlejší účinky a jeho výsledný efekt měřený po roce je dlouhodobější.

Režim po zákroku, opakování intervence

Po výkonu je pacient sledován na oddělení kliniky dle potřeby, obvykle cca 1 hodina leží v pozici určené lékařem, aby došlo k optimální distribuci léčiva v cílovém prostoru.

Aplikace ozonu nebývá překážkou k další aplikaci ozonu, kortikoidu, analgetiky nebo případné operaci. Na jiných pracovištích se zvolené schéma může zobrazit

Výsledky

Úspěšnost výkonu ve smyslu utlumení bolesti se udává v cca 80-85 % případů. Zřetelně lepších výsledků dosahují pacienti se stranovými (foraminálními, laterálními) výhřezy plotének, pacienti v akutní fázi, bez předchozích operací, jsou spíše iritačními příznaky, bez motorického postižení. Horší výsledky jsou u pacientů s chronickým a víceetážovým postižením, po opakovaných operacích v minulosti, FBSS. Úspěšnost je do značné míry určována správným indikacím výkonu, za kterou je uveden indikující lékař, tj. většinou neurolog, neurochirurg, ortoped, anesteziolog nebo rehabilitační lékař.

Výhody ozonu oproti kortikoidům

  • lepší distribuce v cílovém prostoru

  • lze aplikovat i do ploténky a částečně nahradit obdobné zákroky jako je laserová nukleotomie, radiofrekvenční ablace nucleus pulposus, chemická nukleolýza

  • minimum komplikací

  • srovnatelná nebo lepší účinnost

  • celkové účinky (i když v celkovém rozsahu) pozitivní ve smyslu aktivace organismu a aktivace přirozených redukčních mechanismů (tzv. ozonový paradox)