CT - PRT - Ozonoterapie

Masarykova 2000/92
400 01 Ústí nad Labem

Ordinační hodiny

Po7:30 - 15:00
Út7:30 - 15:00
St7:30 - 15:00
Čt7:30 - 15:00
7:30 - 13:00
;

Ozonoterapie, periradikulární terapie (PRT)

(cílené obstřiky nervového kořene při bolestech zad)

Úvod

Při výhřezu meziobratlové ploténky dochází k útlaku a dráždění nervového kořene, což se projeví bolestí zad vystřelující do oblasti inervované postiženým nervem doprovázené možnými poruchami čití a pohybu. V místě útlaku se změní prokrvení a objeví se otok měkkých tkání. Podrážděním nervu dojde k reflexnímu, křečovitému stažení zádového svalstva, které se snaží postižený úsek stabilizovat, často však způsobí další stlačení nervového kořene.

V případě, že konzervativní postup nemá dostatečný efekt, je na místě zvážit minimálně invazivní metody, kdy se léčivo aplikuje přesně k postiženému místu do epidurálního prostoru v těsné blízkosti nervového kořene. Klasicky se tak děje aplikací steroidních protizánětlivých léčiv typu kortikoidů ve směsi s analgetikem. Tyto léčivé směsi může nově s podobnými účinky spolehlivě nahradit aplikace ozonu za stejných podmínek.

Princip účinku

Ozon je silné oxidační činidlo, které v okamžiku, kdy se dostane do vodného prostředí se chemicky přemění na peroxidy a dojde k vyplavení volných hydroxylových radikálů. V tuku pak vznikají z nenasycených mastných kyselin reaktivní ozonidy. Biologický účinek pak záleží na koncentraci plynu. V koncentracích kolem 5-30 µl/ml vedou oxidační reakce k útlumu lokální zánětlivé situace, ovlivňují vnímání bolesti (analgetické účinky) a pozitivně ovlivní prokrvení v místě. V důsledku pak dochází k omezení zánětlivého prostředí a k ústupu otoku nervového kořene. Štěpením proteoglykanů rozpouštějí produkty oxidační kaskády fragmenty vyhřezlého centra ploténky a částečně omezují jizevnatou tkáň, která se v místě vytvořila v rámci procesu po výhřezu ploténky.

Indikace

Pacienti s bolestmi zad a krční páteře vystřelující nejčastěji do kolena, stehna, kyčle nebo ramene na základě komprese nervového kořene postiženou meziobratlovou ploténkou.
Postdiskektomický syndrom, failed back surgery syndrom.

Zásadně důležitá je přesná diagnóza, proto před zákrokem požadujeme předchozí vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci (MR).

Výkon

Zákrok se provádí pod navigací CT přístrojem za sterilních podmínek.

Krční páteř:

Pacient leží na zádech nebo na břiše. Další postup je obdobný jako u bederní páteře.

Bederní páteř:

Pacient leží na břiše. Po základním vyšetření na CT a přípravě operačního pole lékař provede lokální anestezii kůže a podkoží a zavede tenkou atraumatickou spinální jehlu přesně k postiženému úseku páteře do epidurálního prostoru. Optimální cestu a umístění hrotu jehly určí lékař, cílová oblast je velmi malá a je tak pravděpodobné, že ověřování na CT bude opakované. Po ověření správné pozice jehly lékař aplikuje směs buď kyslíku a ozonu nebo anestetika, steroidního protizánětlivého léčiva a kontrastní látky, a provede se ověření distribuce léčiva.

Sakroiliakální (SI) klouby a facety meziobratlových kloubů

Z pohledu pacienta se provádí obdobně jako obstřiky bederní páteře.

 

 

CT řezy se zavedenou jehlou
a kontrola po aplikaci ozonu

Komplikace

Komplikace bývají u ozonu extrémně vzácné a při pečlivé operační technice je možné se jim ve velké většině vyhnout. Nicméně ke komplikacím uváděným v literatuře patří: epidurální hematom, abscesy. U krční páteře je možné poškození vertebrální tepny nebo komplikace po intraarteriální aplikaci léčiva. Oproti kortikoidům má ozon minimální vedlejší účinky a jeho výsledný efekt měřený po roce je dlouhodobější.

Režim po zákroku, opakování intervence

Po výkonu je pacient sledován na oddělení kliniky dle potřeby, obvykle cca 1 hodinu leží v pozici určené lékařem, aby došlo k optimální distribuci léčiva v cílovém prostoru.

Aplikace ozonu nebývá překážkou k další aplikaci ozonu, kortikoidu, analgetiky nebo případné operaci. Na jiných pracovištích se zvolené schéma může lišit

Výsledky

Úspěšnost výkonu ve smyslu utlumení bolestí se udává v cca 80-85 % případů. Zřetelně lepších výsledků dosahují pacienti se stranovými (foraminálními, laterálními) výhřezy plotének, pacienti v akutní fázi, bez předchozích operací, se spíše iritačními příznaky, bez motorického postižení. Horší výsledky jsou u pacientů s chronickým a víceetážovým postižením, po opakovaných operacích v minulosti, FBSS. Úspěšnost je do značné míry určována správnou indikací výkonu, za kterou je zodpovědný indikující lékař, tj. většinou neurolog, neurochirurg, ortoped, anesteziolog nebo rehabilitační lékař.

Výhody ozonu oproti kortikoidům

  • lepší distribuce v cílovém prostoru

  • lze aplikovat i do ploténky a částečně nahradit obdobné zákroky jako je laserová nukleotomie, radiofrekvenční ablace nucleus pulposus, chemická nukleolýza

  • minimum komplikací

  • srovnatelná nebo lepší účinnost

  • celkové účinky (i když v malém rozsahu) pozitivní ve smyslu celkové aktivace organismu a aktivace přirozených redukčních mechanismů (tzv. ozonový paradox)