Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Afty mohou být signálem snížené imunity

05. února 2021

Afty mohou být signálem snížené imunity

Afty jsou bílé, někdy i nažloutlé, bolestivé vřídky s červeným lemem. První zmínky o nich najdeme již ve starověkém Řecku. Objevují se na sliznici dutiny ústní, na jazyku či na rtech. Podle statistik trápí afty čas od času 20 až 25 % lidí. Přesný důvod jejich vzniku zatím není zcela známý, na vině může být například snížená imunita, stres, genetika nebo mechanické poškození ústní sliznice.

V případě častého opakování, příliš dlouhého hojení nebo vyvolání celkové reakce organismu s teplotou, je pak na místě vyhledat odbornou pomoc.

V ústech se může vyskytovat i více aft najednou. Vypadají jako drobnéídky o velikosti 1 až 3 milimetrů. Bývají kulaté až oválné. Někteří lidé jsou na afty náchylní a mohou jimi trpět i několikrát ročně, oproti tomu existují jedinci, kteří se s aftou nesetkají za celý svůj život.

Afty vám vezmou chuť i na to nejlepší jídlo či pití

Člověk se nemůže pořádně najíst ani napít a špatně se mu může žvýkat i mluvit, což se odvíjí od počtu a velikosti aft. Ty mohou být velice bolestivé. Objevují se kdekoliv v ústech, afty mohou být i na jazyku nebo na dásni. „Afty často samy za pár dní odezní, proto je většinou považujeme za banalitu. Při častém opakování, vysokém počtu nebo špatném hojení, mohou být ale varovným signálem, že se nám v těle děje něco závažnějšího. V případě častého opakování, příliš dlouhého hojení nebo vyvolání celkové reakce organismu s teplotou, je pak na místě vyhledat odbornou pomoc,“ říká MUDr. Markéta Kaniová, praktická lékařka pro dospělé z EUC Kliniky Hradec Králové.

Jak a proč afty v puse vznikají?

Afty mohou být velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Nemusíte se však obávat, v drtivé většině nejsou nakažlivé. Dodnes není příčina jejich vzniku přesně odborníky definována a známa, přesto můžeme říci, že nejčastěji vznikají kvůli nedostatečnému příjmu vitaminů skupiny B, kyseliny listové a železa.

Afty může způsobit i tuhé, pikantní či jinak dráždivé jídlo, jahody či některé oříšky, dále přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, nedostatek spánku, špatná životospráva a neustálé vypětí. Jejich vznik je také často spojován se stresem, genetikou a velkou roli může hrát také imunita, ať už snížená nebo v podobě autoimunitních procesů. Na vzniku aft mají vliv i hormony, a to převážně u žen v období před menstruací nebo v těhotenství.

Afty se mohou objevit v krku, na rtu i na jazyku. Foto: FaizSubri2017, Wikimedia Commons

Mezi další příčiny můžeme řadit i mechanické zavinění, např. kousnutí se do tváře či jazyka, nebo narušení dutiny ústní rovnátky či špatně sedící zubní protézou. Nezapomínejte na správně zvolený typ zubního kartáčku. Příliš tvrdý kartáček může také zapříčinit vznik aft v ústech.

9 rad a tipů, jak předcházet vzniku aft v ústech

 • Dbejte na důkladné a pravidelné posilování imunity.
 • Snažte se vyhnout stresu.
 • Omezujte výskyt bakterií v dutině ústní správnou a pravidelnou péčí.
 • Pořiďte si pro sebe nejvhodnější zubní kartáček, jeho druh a tvrdost konzultujte se svým dentálním hygienistou či hygienistkou.
 • Soustřeďte se na to, co jíte. Vysaďte ostrá, výrazně solená či kořeněná, tuhá jídla, alkohol, chipsy, citrusové plody, cibuli, česnek, borůvky, lékořici, kávu a žvýkání žvýkaček.
 • Dopřejte svému tělu pravidelný přísun potřebných vitaminů skupiny B (mimo jiné pomáhají i s hojením sliznic), vitaminu C, kyseliny listové a železa.
 • Dodržujte zdravý životní styl.
 • Pravidelně sportujte.
 • Pokud jste kuřáci, zkuste si dát pauzu nebo ideálně přestaňte kouřit úplně.

Na afty pomáhá příjem dostatečného množství vitaminů a minerálů, ideálně ze zdravé stravy. Foto: JESSICA TICOZZELLI, Pexels

Důkladná dentální hygiena jako alfa a omega léčby aft

Jeden z nejdůležitější bodů prevence i fáze hojení aft je, kromě posilování imunity, také pravidelné a precizní dodržování ústní hygieny. Doporučuje se, kromě mytí zubů 2krát denně, také pravidelné vyplachování úst nedráždivou ústní vodou bez alkoholu. „Při čištění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinkami a celkově se snažte neporušovat špatným mechanickým zacházením dásně, sliznici ani zuby,“ doplňuje MUDr. Markéta Kaniová.

Existuje celá řada kvalitních zubních past, gelů, ústních vod a spousty dalších specializovaných produktů určených pro správnou hygienu dutiny ústní, abyste ji stále dokázali udržovat v tom nejlepším stavu a předcházeli tak vzniku aft v ústech, na jazyku a spoustě dalších onemocnění souvisejících s prostředím úst. Podívejte se na e-shop EUC lékárny, kde vám doporučíme a popíšeme nejvhodnější produkty.

Kdy nastane ten pravý čas navštívit kvůli aftám lékaře?

 • Když hojení aft přetrvává několik týdnů;
 • Když vás trápí silná a nekontrolovatelná bolest;
 • Když plivete krev, afty praskají, bolí a už se u vás objevily poněkolikáté v roce;
 • Když máte horečku;
 • Když máte společně s aftami opakující se průjem;
 • U dětí není na co čekat. Pokud se afta nezahojila do čtrnácti dnů, vyhledejte ihned ošetřujícího lékaře, nejlépe dětské ORL nebo stomatologa.

Stomatolog nebo jiný specialista vám pravděpodobně předepíše lokální antiseptický, anestetický či antibiotický roztok. Nemusíte se ničeho obávat. Antibiotická ústní voda se běžně na afty používá formou výplachu. Uleví vám od bolesti a vy se budete zase moci svobodně pustit do konzumace „všeho možného“.  Lékař vám také může doporučit některý z výživových doplňků, protože vitaminy patří mezi důležité složky pro fungování dutiny ústní bez aft.

Léčba aft spočívá zejména v pečlivé ústní hygieně a podpoře imunitního systému těla. Foto: Diana Polekhina, Unsplash

Babské rady aneb Co na afty

Nepříjemné příznaky aft můžete zažehnat i surovinami, které najdete běžně v kuchyni. Naše babičky si holt uměly poradit se vším.

Výplach úst proti aftám

 • Roztok ze soli nebo jedlé sody – obě varianty mají výborné antiseptické, čisticí a zklidňující vlastnosti.
 • Citronová šťáva nebo naředěný jablečný ocet si se svými protiplísňovými účinky poradí s bakteriemi stejně dobře.

Podpora zdravé mikroflóry v ústech a prevence

 • Při prvních příznacích zvyšte konzumaci zdravých bakterií, které najdete v jogurtech a kysaných mléčných výrobcích, jen pozor na skrytý cukr.

Tlumení zánětu v dutině ústní

 • Připravte si tzv. zlaté mléko z kurkumy. Jeho silné protizánětlivé účinky pomohou tlumit zánět v ústech.

Oleje pro úlevu a proti mikrobům

Stačí dvě kapky oleje do teplé vody, lehce poválet v ústech a vyplivnout.

Trápí vás afty opakovaně? Vytvořily se vám v dutině ústní bolavé afty a máte zvýšenou teplotu? Pak neváhejte a objednejte se na některé z našich specializovaných pracovišť ze sítě EUC Klinik zabývajících se dentální hygienou nebo stomatologií.

Stomatologové EUC

Související články