Atopický ekzém – příčiny, příznaky a léčba

05. prosince 2020

Atopický ekzém – příčiny, příznaky a léčba

Atopický ekzém je chronické a svědivé kožní onemocnění. Trpí jím 15 až 30 % dětí, 2 až 10 % dospělých a postihuje stejně často muže i ženy. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a formy tohoto nepříjemného onemocnění a jak probíhá jeho léčba.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém čili atopická dermatitida se řadí mezi celoživotní epizodická onemocnění. Střídají ho období klidu (remise) a vzplanutí (exacerbace) se silným výskytem ekzému. Pouze ve výjimečných případech je průběh onemocnění kontinuální. Jedná se o kožní zánět, který má většinou alergický původ.

Atopická dermatitida vzniká důsledkem snížení odolnosti lipidové kožní bariéry, kdy dochází ke snížení hydratace pokožky, a tedy ke zvýšení její suchosti. Kůže se stává méně odolnou proti působení spouštěcích faktorů, jakými jsou dráždivé látky a alergeny, které atopický ekzém dále zhoršují.

 

Příčiny atopického ekzému


Na rozvoji atopického ekzému se podílí faktory genetické, dále defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, vlivy životního prostředí a infekční agens. Atopický ekzém zhoršují například alergeny, mikroby, dráždivé látky, hormonální i klimatické faktory nebo též psychický stres. Hlavními spouštěcími faktory jsou:


 • alergeny,
 • změny v dietě,
 • šťáva z čerstvých plodů (jahody, citrusy, rajčata, exotické ovoce),
 • emocionální stres,
 • kontakt s aeroalergeny – srst zvířat, roztoči, pyly a plísně,
 • kontakt s domácími zvířaty, mikroorganismy – bakterie, viry, plísně, kvasinky,
 • kontakt pokožky s přírodními vlákny – vlna, kožešina, rovněž i umělá vlákna, například polyester,
 • kontakt s dráždivými látkami – horká voda, cigaretový kouř, mýdla, prací prostředky bohaté na enzymy,
 • hormonální změny (u žen) – 1. a 2. trimestr těhotenství, období kolem porodu, menopauza, premenstruační období,
 • chlad a horko.


Příznaky atopického ekzému


Na pokožce se objevují zarudlá a svědivá šupinatá ložiska. Vyrážka/ekzém zpravidla naskočí – zejména u dětí, v ohybových místech končetin – zápěstí, loketní a zákolenní jamky, dále pak na obličeji, krku a v horní části hrudníku. Ložiska silně svědí, avšak  škrábáním se do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce, což ekzém pochopitelně zhoršuje. Šupinatá ložiska se následně odlupují.


Atopická pokožka může vypadat různě. Mezi nejtypičtější příznaky patří:

 • zvýšená suchost a celkové podráždění pokožky,
 • zánětlivé pupínky a puchýřky,
 • svědění a otok,
 • mokvání,
 • odlupující se plochy a následně strupy,
 • v případech chronického ekzému pak zhrubnutí a barevné změny kůže.

 

Atopický ekzém u miminek a dětí


„Kojenecká fáze
ekzému se objevuje během prvního roku života, první projevy už mezi 2. až 6. měsícem po narození. A to ve formě suché drsné kůže, zčervenání či silně svědících výsevů v oblasti tváří, čela, vlasů, uší a krku. V další fázi je pak typické postižení loketních a zákolenních jamek.  Ekzém se může rozšířit po celé hlavě (strupy ve vlasech), těle a končetinách. Důsledkem svědění je nespavost, neklid a pláč dítěte. U kojenců jsou nejčastějšími spouštěči potravinové alergeny, kontakt se vzdušnými alergeny – často srstí, epiteliemi a slinami domácích mazlíčků. Výrazně negativní vliv na rozvoj atopického ekzému je znečištěné prostředí exhalacemi, zejména pak cigaretovým kouřem.  Vliv na zhoršení ekzému může mít i probíhající infekce nebo prodělané očkování. Je však nutné zdůraznit, že očkování ekzém může zhoršit a nikoli vyvolat, jak je často mylně prezentováno,“ popisuje MUDr. Petr Žáček, MBA praktický lékař pro děti a dorost z kliniky Canadian Medical.

Dětská fáze nastává ve věku 2 až 12 let. Atopický ekzém se může objevit až v tomto věku, případně přecházet z kojenecké fáze.

Kolem 2. roku převažuje postižení loketních a podkolenních jamek, dále krku, šíje, zápěstí a prstů. Ložiska jsou zhrubělá, růžovo červená, jinak je typická spíše bledá, nápadně suchá pokožka se zarudlými a šupícími se očními víčky.



Atopický ekzém u dospělých


Adolescentní a dospělá fáze
ekzému probíhá ve věku od 12 let. Po pubertě intenzita atopického ekzému klesá, projevy jsou mírnější. Kromě flexorových ploch bývají postižené ruce, bříška prstů, plosky nohou, tváře, okolí očí, rtů a prsních bradavek. Dominuje zhrubění kůže.


Léčba a formy atopického ekzému


Cílem léčby je omezení závažných příznaků a prevence dalších vzplanutí. Dále kontrola nad průběhem onemocnění a zlepšení kvality života. Podstata léčby spočívá v optimální péči o pokožku a obnově kožní bariéry pomocí emoliencií. Důležitá je též úprava životosprávy (vhodné oblékání, mycí a kosmetické prostředky), jídelníčku, znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění.

K léčbě mírných forem (suchá kůže, svědění či zarudnutí) se užívají emoliencia a většinou není nutno podávat  slabé účinné lokální kortikosteroidy.

K léčbě středně závažných forem (suchá kůže, zarudnutí, časté svědění, exkoriace) jsou vhodná emoliencia, slabě až středně potentní lokální kortikosteroidy a výjimečně lokální inhibitory kalcineurinu.

K léčbě těžkých forem (rozsáhlé oblasti suché kůže, neustálé svědění, zarudnutí, exkoriace, mokvání, popraskání pokožky, změny pigmentace) emoliencia, silné lokální kortikosteroidy, lokální inhibitory kalcineurinu, vlhké obklady, fototerapie, případně systémová léčba.


Emoliencia


Hlavní součást léčby
– obnovují a hydratují kůži. Emolienční masti a krémy se aplikují na pokožku celého těla min. dvakrát denně. Urea je hydratující složka, která má lehké protisvědivé účinky (např. Excipial U Lipolotio). Přípravky s ureou však mohou být dráždivé, u dětí se proto užívají až od 3 let.


Kortikosteroidy


V
akutní fázi onemocnění se používají lokální kortikosteroidy. Účinkují rychle, lze je však užívat jen krátkodobě, k překonání kritických potíží. Po nejhorší fázi se postupně vysazují a nahrazují léčivy, která ekzém udržují v klidovém stavu.

Aplikují se po večerní koupeli, před ošetřením kůže emolienciem. Kortikosteroidy jsou léky na lékařský předpis.


Inhibitory kalcineurinu


Inhibitory kalcineurinu snižují rozsah, závažnost a projevy atopické dermatitidy a zmírňují svědění a zánět. Nemají nežádoucí účinky jako lokální kortikosteroidy, tudíž se mohou používat i v místech s tenkou a citlivou pokožkou (víčka, obličej atp.). Lze je použít na akutní i chronické projevy, je ale nutné vědět, jak a kdy inhibitory kalcineurinu správně užívat.


Ichtamol


Přípravky na bázi ichtamolu (např. Ichtoxyl) se užívají k doléčení zánětu. Ichtamol podporuje regeneraci keratinocytů, má protizánětlivý a protisvědivý účinek a jeho aplikace snižuje riziko opětovného vzplanutí po vysazení léčiv.


Antihistaminika


Na zmírnění svědění těla či při kopřivce se podávají sedativní antihistaminika čili zklidňující protialergická léčiva. Používají se krátkodobě, a to zejména u dětí (např. Fenistil u kojenců nebo Aerius u starších). Nesedativní antihistaminika se užívají při atopickém ekzému se silným svěděním, případně pokud nemocný současně trpí respiračními alergiemi.


Fototerapie, lázeňská léčba a olejové koupele


Fototerapie se doporučuje především v chronickém a subakutním stadiu ekzému. Používá se k ní úzkopásmové UVB záření, u akutních forem se upřednostňuje UVA1.

TIP: Přečtěte si náš článek o balneofototerapii, která také může pomoci při léčbě atopické dermatitidy.

V rámci lázeňské léčby se nasazují sirovodíkové minerální koupele, které mají antiseptický a protizánětlivý účinek.

Dále pomáhají olejové přísady do koupele (např. Linola-Fett Ölbad), které pokožku promašťují a tvoří na ní ochranný film proti vysoušení. Koupele v délce 10 až 20 minut se doporučují obden. Po koupeli je třeba osušit pokožku jen lehkým poklepem ručníku a aplikovat emoliencia.

Jediným řešením je včasná léčba
Atopický ekzém postihuje častěji dětinež dospělé. Asi v 80 % případů nemoc vypukne během prvních 5 let života, leckdy už v prvním roce. Obecně výskyt stále stoupá, má recidivující průběh s tendencí k postupnému zlepšování v dospělosti.

Prognóza je závažnější, pokud se ekzém rozvine již v útlém věku a při současném výskytu alergické rhinokunktivitidy a následně pak bronchiálního astmatu. Nepodceňujte proto toto zákeřné onemocnění a pro zahájení vhodné a účinné léčby vyhledejte lékařskou pomoc.

Trápí vás nebo vaše potomky atopická dermatitida? Objednejte se k profesionálům v oboru dermatologie na některé z našich pracovišť. 

Dermatologové EUC

 

Související články