Balneofototerapie léčí lupénku i atopickou dermatitidu

08. ledna 2020 Moderní léčba a prevence Pro média Nemoci a diagnózy

Balneofototerapie léčí lupénku i atopickou dermatitidu

Trápí vás kožní problémy a podle lékařů by vám pomohly lázně nebo pobyt u moře? Dermacentrum v EUC Klinice Ústí nad Labem přeneslo lázeňskou a přímořskou léčbu do ambulantního prostředí, takže ji můžete absolvovat v blízkosti svého bydliště či pracoviště.

Blahodárný účinek hydroterapie je znám již z dávné historie, což opakovaně dokazují i současné klinické studie. „První písemnou zmínku o vodoléčbě máme z doby kolem roku 1500 před naším letopočtem z Indie. Vodou se regenerovali Egypťané, Peršané, Řekové a samozřejmě Římané. Dnes je doloženo, že kromě jiných účinků, zlepšuje prokrvení, výživu a elasticitu kůže,“ říká MUDr. Jaroslava Reslová, vedoucí lékařka EUC Dermacentra s.r.o. Stejně tak i fototerapii, tedy léčbu světlem, znali už staří Egypťané, Sumerové a Číňané. Dnes se navíc pracuje s přístroji, které plně využívají celé spektrum světelného záření. U kožních onemocnění má blahodárný vliv především právě kombinace obou těchto způsobů léčby. „V našem specializovaném centru využíváme lokální či celkové fototerapie a celotělové vířivé koupele. Tyto procedury jsou srovnatelné s lázeňskými procedurami a hradí je zdravotní pojišťovny,“ zdůrazňuje dermatoložka MUDr. Petra Vondráčková, lékařka dermatologického oddělení EUC Kliniky Ústí nad Labem. Fotoléčba a balneofototerapie se hodí zejména na léčbu psoriázy (lupénky), atopické dermatitidy, seborrhoické dermatitidy, akné, lichen ruber či pruritu, tedy svědění kůže. O možnostech léčby se ovšem předem poraďte se svým praktickým lékařem nebo s lékařem specialistou – balneofototerapie je totiž vázána na doporučení lékaře.

„Kombinace světloléčby a hydroterapie má protizánětlivý a hypoalergenní účinek a působí antistresově, přičemž dochází k uvolnění duševního napětí a odstranění poruch spánku. Pokožka navíc získává přirozenou obranyschopnost,“ podotýká MUDr. Reslová. Tyto procedury ovšem mají i mnoho dalších pozitivních účinků: pokožku prokrvují a omlazují, zlepšují její pružnost, díky uvolnění toxinů dochází k celkové regeneraci organismu, mají dobrý vliv na pohybový systém apod.

Léčba využívá přírodní zdroje, tedy vodu a světlo, díky nimž nemocní postupně mohou omezit či úplně vynechat zevní léky, tedy různé masti apod. „Naše dermacentrum se navíc nachází v moderních prostorách splňujících všechny profesionální a hygienické požadavky na současnou zdravotní léčbu a zároveň poskytuje pohodlí a vzbuzuje příjemné pocity. Jednoduše řečeno: necítíte se u nás jako v nemocnici a zároveň o vás pečuje erudovaný personál, který vedou lékaři – specialisté v oboru dermatovenerologie,“ zdůrazňuje MUDr. Vondráčková. „Samozřejmostí jsou samostatné léčebné boxy poskytující soukromí,“ dodává.

K dispozici jsou zde moderní vířivé vany s možností regulace teploty a intenzity masáže, dopřát si můžete i hydromasáže s obsahem minerálních solí, jakou jsou magnezium, vápník, bromidy a sulfáty. Z několika druhů světloléčby je v současnosti nejvíce využíváno úzkospektré ultrafialové (UVB) záření o vlnové délce 311 nm. „Máme zde přístroje pro celotělovou a lokální fototerapii, které výrazně tlumí zánět kůže, redukují a odbourávají svědění i zvýšenou tvorbu kožních buněk,“ uvádí sestra Bc. Lucie Havlínová z EUC Dermacentra, podle níž tato léčba nejen pozitivně ovlivňuje průběh a rozsah onemocnění, ale zabraňuje i jeho opakovanému zhoršování, a navíc blahodárně účinkuje na psychiku.

Součástí služeb dermacentra je rovněž biostimulační laser terapie, jejíž zákroky ovšem zdravotní pojišťovny nehradí. Biostimulační laser terapie pomáhá při hojení ran, popálenin, dekubitů, vředů, opruzenin, opařenin, jizev, poúrazových i pooperačních stavů, zánětech dásní či koutků. „Příznivě také působí na afty, opary (včetně pásového), hematomy, řídnutí a zvýšené vypadávání vlasů, regeneruje popraskanou a narušenou pokožku, tlumí bolest apod.,“ doplňuje paní doktorka Reslová.

 

 

Fotogalerie

Související články

Více článků