Až polovina pacientů s plicním onemocněním neinhaluje své léky správně

03. září 2019 Pro média Moderní léčba a prevence

Až polovina pacientů s plicním onemocněním neinhaluje své léky správně

Astma patří mezi nejčastější chronická onemocnění, kterým trpí až 10 % dětské a 5 % dospělé české populace. V případě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) je tímto onemocněním postiženo až 8 % dospělých osob. Současné studie uvádějí, že až polovina pacientů s plicním onemocněním není schopna provádět inhalaci léčiv správným způsobem nebo nedodržuje lékařem doporučené dávkování těchto léků… 

 

Základem farmakologické léčby těchto onemocnění jsou totiž především inhalačně podávané léky potlačující zánět a rozšiřující dýchací cesty. Jejich výhodou je to, že působí přímo v dýchacích cestách a vykazují proto méně nežádoucích účinků než léky podávané jinou cestou. I přesto se můžeme s některými, zejména lokálními, nežádoucími účinky setkat i u tohoto typu léčiv.

 

Příčinou rozvoje nežádoucích účinků u inhalačně podávaných léčiv je velmi často nedodržování doporučení lékaře či lékárníka nebo špatná inhalační technika. Přitom právě správná inhalační technika je pro úspěšnost léčby klíčová. 

 

Pokud pacient užívá své léky v souladu s doporučením zdravotníka a dokáže inhalovat svůj lék správným způsobem – zvládá inhalační techniku, je riziko rozvoje nežádoucích účinků podstatně minimalizováno a významným způsobem je naopak maximalizován efekt samotné inhalační léčby – zlepšuje se tedy i kvalita života nemocného.

 

Používáte k léčbě svého plicního onemocnění inhalátor? Tak prosím vyplňte následující dotazník. Pomůžete tak zkvalitnit péči o pacienty s plicním onemocněním a zlepšit tak i kvalitu jejich života.

 

Pokud vás zajímá, jak správně inhalovat své léky, nebo jakým chybám se vyhnout, můžete navštívit např. stránky lekarnickekapky.cz nebo mujinhalator.cz, kde se dozvíte mnoho užitečných informací o tom, jak zvládnout správnou inhalační techniku a jak tedy zvýšit i kvalitu svého života.

 

 

Mgr. Ondřej Šimandl, EUC Lékárna Praha – Malešice