Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby.
Foto: Freepik.com
Anatomie krční páteře v kostce
Krční páteř tvoří 7 obratlů, které společně s 12 hrudními, 5 bederními, 5 křížovými a 4 až 5 kostrčními tvoří páteř. Celkově se tedy páteř skládá ze 33 až 34 obratlů a 23 měkkých meziobratlových plotének a okolních vazů. Uvnitř obratlů pak páteřním kanálem prochází mícha, z níž meziobratlovými otvory vychází nervy do periferních částí těla.
Obratle krční páteře drží hlavu a umožňují její otáčení a naklánění. Tvarem se od všech liší 1. obratel – nosič neboli atlas, a 2. obratel – čepovec neboli axis. Tyto 2 obratle zajišťují pohyb hlavy a jako jediné jsou spojeny čepem. Zbylé jsou spojeny obratlovými těly s meziobratlovými ploténkami. Krční lordóza je pak označení pro normální zakřivení krční páteře směrem dopředu.
Na pohybu hlavy se podílí též svaly – dlouhý sval krku, hlavy, svaly kloněné a zdvihač hlavy. Na zadní straně krku pak hluboké šíjové svaly, polotrnový, řemenový a trapézový sval. Krční svaly kromě pohybu spolupracují i při dýchání díky pomocným dýchacím svalům upínajícím se na horní žebra. Jaké jsou tedy funkce krční páteře?
opora hlavy, která umožňuje pohyb;
ochrana míchy procházející páteřním kanálem.
Foto: Freepik.com
Bolesti krku a krční páteře
„Tyto obtíže jsou tak časté a jejich příčiny tak různorodé, že jednoznačné určení příčiny bolesti bývá velmi obtížné. Bolest krční páteře, hlavy, ramen a horních končetin se často objevuje např. při dlouhodobém přetěžování svalů krční páteře každodenními aktivitami a špatném držení těla. Vznikají též svalové dysbalance, které se při ignoraci těchto obtíží prohlubují a bolest je přenášena jinam, nejčastěji do hlavy,“ vysvětluje MUDr. Lucie Kučerová, praktická lékařka pro dospělé z Canadian Medical (člen zdravotnické skupiny EUC).
Tyto i další možné příčiny bolesti probereme níže. Obecně si pak pacienti nejčastěji stěžují na následující stavy:
bolest krku od krční páteře, ztuhlost a omezená pohyblivost krku a hlavy;
bolest hlavy od krční páteře;
bolest krku a ucha na jedné straně;
bolest čelisti a zubů od krční páteře;
bolest krku na dotek;
bolest krční páteře a ramen či rukou;
bolest za krkem;
bolest prsou od krční páteře;
bolest na pravé či levé části krku;
bolest na přední či zadní straně krku.
Bolest krční páteře a napjaté svaly
Bolesti svalů krční páteře a ramen vznikají následkem přetížení, ale i dlouhé fyzické a psychické zátěže. V tomto případě ve svalech vznikají tvrdé, citlivé a bolestivé uzlíky, tzv. trigger pointy či svalové spasmy. Ty mohou vznikat též následkem úrazu či jako reakce na dráždění meziobratlového disku, útlak nervu či dlouhodobý stres.
Svalové spasmy pak vznikají i v důsledku prudkého přepětí svalu. Níže si shrneme typické příznaky bolesti krční páteře pocházející ze svalů.
zvýšená tuhost svalů projevující se tahem, často i ve vzdálených místech,
omezený pohyb hlavy, který může být bolestivý,
na konci pohybu není tvrdá bariéra, ale měkké omezení – to lze částečně uvolnit opakovaným pohybem.
Cviky na bolest krční páteře a napjaté svaly krku
Protahování svalů pomalým tahem – nejjednodušší způsob uvolnění krční páteře, které spočívá v držení hlavy ve všech možných směrech a spojování s pravidelným dechem. Nedoporučuje se však překračovat práh bolesti.
Aktivní uvolnění svalů tlakem – jemné stlačování napjatých svalů prstem (oblast krku a ramen), tenisovým míčkem (oblast lopatek), zatímco hlavou nebo rukou je prováděn pohyb ve směru, kde je bolest nejintenzivnější.
Masáž napjatého místa – během masáže lze ve svalech pod prsty vnímat bolestivé trigger pointy. Zde se doporučuje zastavit a stlačovat bod pár vteřin, dokud bolest neodezní.
TIP: Pokud se nedaří svaly uvolnit, případně se stav zhoršuje, doporučujeme navštívit ortopeda nebo zkušeného fyzioterapeuta.
Foto: Freepik.com
Bolest a blokády krční páteře
Blokády krční páteře jsou nejčastěji způsobené dlouhotrvající statickou pozicí, např. při spánku, práci či fyzické aktivitě. Vlákna svalu se zde stáhnou, což vede k omezení pohybu hlavy. Někdy pomůže mírné protažení či pohyb nebo úlevová pozice a speciální cviky na bolest za krkem, jindy je však nutné vyhledat odbornou pomoc. Jak poznat, že se jedná o bolest způsobenou blokádou krční páteře?
bolest je hluboká a ostrá,
objevuje se v oblasti meziobratlových kloubů,
vyskytuje se hlavně ráno, kdy bývá obtížné otočit hlavou,
zhoršuje se při úklonu hlavy na stranu,
může vyzařovat do ramene nebo horních zad,
mechanická blokáda pohybu bývá spojena se zvýšeným napětím okolních svalů.
Jako první domácí pomoc se zde doporučuje stlačit body za uchem – na té straně, kam je obtížnější hlavu otočit. Poté na bod tlačit cca 1 minutu a povolit. Dojde tím k uvolnění úponů svalů, které pohybují hlavou. Pokud tato technika nepomůže, je opět vhodné navštívit ortopeda či fyzioterapeuta.
Bolest a degenerativní onemocnění krční páteře
Degenerativní onemocnění krční páteře se rozvíjí v důsledku změn na páteři, které se běžně vyskytují s věkem – např. zúžení páteřního kanálu výrůstky obratlů (osteofyty) a výhřez meziobratlové ploténky. Většině lidí sice takové změny nepůsobí obtíže, u jiných však mohou být zdrojem bolestí, a dokonce zhoršení citlivosti a ztráty svalové síly.
Nejčastějším projevem jsou zde tedy bolesti způsobené tlakem výše zmíněného osteofytu nebo tlakem výhřezu ploténky na nervový kořen (tzv. skříplý nerv). Další projevy a charakteristiky bolesti jsou následující:
ostré bolesti vystřelující do horní končetiny (cervikobrachiální syndrom),
mohou být doprovázeny brněním,
někdy se objeví až ztráta citu a oslabení některých svalů ruky,
objevuje se často i bolest krční páteře šířící se do hlavy (cervikokraniální syndrom) či pocit na zvracení a závratě (cervikovestibulární syndrom),
v případě tlaku přímo na míchu (cervikální myelopatie) se může objevit brnění i v dolních končetinách či zhoršující se chůze s častým zakopáváním.
Diagnostika a léčba
Základem je zde neurologické vyšetření, které posoudí, zda obtíže odpovídají degenerativnímu onemocnění krční páteře, případně je-li zdrojem jiné onemocnění.
V konzervativní terapii jsou uplatňovány režimová opatření (klidový režim, teplo, protahování, korekce vadného držení těla), léky potlačující bolest (analgetika) a léky na uvolnění svalů (myorelaxancia). Důležitou roli zde hraje také rehabilitace či fyzioterapie.
Pokud konzervativní léčba selhává, obtíže trvají či se zhoršují a pomocí zobrazovacích metod byla nalezena příčina obtíží, zvažuje se některá z operací krční páteře.
Bolest krční páteře a špatné držení těla
Špatné držení těla je jedna z nejčastějších příčin bolestí krku a krční páteře. Docházet k němu může např. během práce u počítače, při řízení auta nebo během sportu. Na co si tedy dávat pozor?
snažit se sedět rovně, ale pozice střídat, občas se též postavit, projít atp.,
držet mobil ve výšce očí v otevřené dlani s palcem ven,
dbát, aby hlava nebyla příliš v předsunu – přetěžuje to hluboké svaly krční páteře,
při používání více monitorů je umístit přímo před sebe,
dále se doporučuje kvalitní židle s podporou zad a předloktí, stůl s regulovatelnou výškou, správná výška monitoru, ergonomická myš či použití sluchátek s mikrofonem při delších hovorech, pro ženy s větším poprsím je důležitá správně zvolená podprsenka.
Pro dlouhodobé zlepšení potíží je však nejdůležitější správně fungující příslušné svalstvo. Dlouhé sezení totiž mění rovnováhu v napětí mezi těmito svaly a vede ke kompenzačnímu postavení celého těla. Pravidelná a správná aktivita je tedy základ – s volbou sportů, cviků atd. vám pomůže opět fyzioterapeut.
Foto: Freepik.com
Bolest krku a hlavy způsobená stresem a špatným dýcháním
Důležitou součástí hlubokého stabilizačního systému páteře (HSSP) je bránice – hlavní dechový sval. Dech a držení těla jsou propojené a správné brániční dýchání pomáhá ulevit od chronických bolestí páteře.
Zhoršení funkce bránice je pak velmi často způsobeno stresem. Tomu lze pomoci např. různými doplňky stravy – hořčík umí zlepšit spánek, pomáhá uvolnit svalstvo, zmírnit hladinu kortizolu a také pomáhá udržovat v kondici nervovou soustavu, mozek a psychiku. Se správným dýcháním vám pomůže opět dobrý fyzioterapeut.
Bolest krční páteře a úrazy
Tzv. whiplash syndrom je poranění krku způsobené prudkým a rychlým pohybem hlavy dopředu a dozadu. K takovým úrazům dochází nejčastěji při autonehodě, ale též důsledkem sportovního zranění, při pádech, úrazech na kole, případně může jít o stav po silném úderu do hlavy.
Whiplash syndrom se projevuje zejména bolestí krční páteře již brzy po nárazu. Většina pacientů sice pocítí zlepšení v rámci týdnů až měsíců, ale cca 20 až 40 % z nich trápí bolestí krční páteře a hlavy dlouhá léta. Léčbu těchto potíží je opět vhodné svěřit do rukou ortopeda či zkušeného fyzioterapeuta.
Bolest krční páteře přenesená z jiné části těla
Čelistní kloub – mezi krční páteří a čelistním kloubem existuje důležitá vazba. Svalové a vazivové spoje zde tvoří křehký komplex, který se neustále snaží udržovat rovnováhu mezi napětím svalů a funkcí čelisti a krku. Nadměrné napětí v této oblasti tak může vyvolávat nejen bolesti pantu od krční páteře a bolesti hlavy, ale též měnit pozici čelisti.
Vnitřní orgány – jak již padlo, krční páteř a hlava potřebují silnou oporu ve formě stabilního trupu a HSSP. Tyto svaly však mohou být neschopné správně se zapojit z důvodu potíží v oblasti břicha a vnitřních orgánů. Žaludek a játra mohou např. ovlivňovat funkci bránice a přenastavovat stereotyp dechu, střeva zase funkci kyčlí a břišních svalů.
Jizvy – i pooperační jizvy, které jdou skrz břišní stěnu a svaly, ovlivňují funkci krční i celé páteře a efektivitu zapojení svalů HSSP. Jizva je totiž místo, které neustále pracuje. Prochází totiž všemi vrstvami kůže, podkožního vaziva, tukem i svaly. Mohou zde však vzniknout srůsty, kvůli nimž tyto běžně pohyblivé struktury znehybní, a ztuhlé místo vytvoří omezení, které se šíří tělem dál. Pokud se tedy objeví pocit zvýšeného napětí jizvy, je třeba ji jemným posouváním opět uvolnit, což patří opět do rukou fyzioterapeuta.
Vyšetření a léčba bolesti krční páteře obecně
Léčba bolestí krku a krční páteře tkví hlavně v důkladném kineziologickém vyšetření, které odhalí možné příčiny obtíží a vyloučí úraz nebo neurologický původ. Vyšetřuje se též oblast ramen, lopatek, hrudní páteře atd. Fyzioterapeut najde též zmiňované trigger pointy, rozmasíruje blokády a protáhne přetěžované svaly.
„Dalším podstatným krokem je posílení oslabených svalů, které zajistí správné držení krční páteře. Fyzioterapeut vám ukáže správné cviky na krční páteř a pomůže vám učit se správně držet tělo a dýchat během aktivit. Rychlým způsobem léčby pak může být též radiální rázová vlna, která do postižené tkáně přivede hodně krve a kyslíku a odplaví kyselinu mléčnou a metabolity,“ doplňuje MUDr. Lucie Kučerová.
Nejčastější příčinou bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokády krční páteře způsobené dlouhotrvající statickou pozicí. Bolest krční páteře může též vznikat jako důsledek degenerativních změn na páteři rozvíjejících se s věkem, souviset se špatným držením těla, špatným dýcháním, stresem, úrazem, případně být přenesená z jiné části těla.
Bolest krční páteře, hlavy, ramen a horních končetin se často objevuje např. při dlouhodobém přetěžování svalů krční páteře a špatném držení těla. Vznikají též svalové dysbalance, které se při ignoraci těchto obtíží prohlubují a bolest je přenášena jinam, nejčastěji pak do hlavy.
Léčba tkví hlavně v důkladném kineziologickém vyšetření, které odhalí příčiny obtíží a vyloučí možný úraz nebo neurologický původ. Fyzioterapeut najde též tzv. trigger pointy, rozmasíruje blokády a protáhne přetěžované svaly. Dalším krokem léčby je posílení oslabených svalů. Rychlým způsobem léčby může být také radiální rázová vlna, přechodně je možné ve spolupráci s lékařem užívat léky na uvolnění svalů a snížení bolesti.
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacího systému. V České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až 1 milionu obyvatel a souvisí s ní průměrně až 2 000 úmrtí. V článku stručně zmiňujeme nejvýznamnější chřipkové pandemie a epidemie, projevy a komplikace nemoci, možnosti léčby i prevence, a to zejména formou očkování proti chřipce.
Bolest ucha je jedním z častých problémů, který pacienty přivádí do ordinací praktických lékařů. Příčin bolesti přitom může být nespočet –nejčastěji se jedná o zánět středního ucha či o zánět ušního zvukovodu. Do oblasti ucha se však mohou přenášet také např. bolesti zubů a lymfatických uzlin nebo bolesti hlavových nervů či krční páteře. Příčinu bolesti ucha obvykle praktický lékař, případně pacienta pošle na specializované vyšetření. Co všechno může za bolestí ucha stát, jaké projevy se mohou připojit a jaké jsou obvyklé postupy léčby?
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na jisté alergeny. Typicky to bývají pyly, plísně, zvířecí srst, potraviny či hmyzí bodnutí, objevit se může třeba i tzv. alergie na slunce. Mezi časté příznaky alergie pak patří kýchání, alergická rýma, zánět spojivek, ekzém, kopřivka, kašel, dušnost či astma. Jak alergie vzniká, jaké typy alergických reakcí existují, jak se mohou projevit a které alergie jsou nejčastější?
Foto: Depositphotos.com
Bolest pod levými či pravými žebry způsobuje nespočet příčin. Často se jedná například o podrážděný žaludek, ovšem může jít též o projev onemocnění ledvin, slinivky, žlučníku, jater, sleziny a dalších orgánů. Pokud bolest ovlivňuje celý pruh pod žebry, může poukazovat např. na zánět pobřišnice. V článku probereme možné příčiny bolesti v levém a pravém podžebří, přidružené příznaky a stručně také možnosti léčby jednotlivých příčin.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.