Bolest na prsou – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Bolest na prsou – příznaky a léčba

Bolest v oblasti prsou může značit banální problémy i život ohrožující stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. K nejčastějším původcům bolesti patří astma, skřípnutý nerv, kašel, stres, úraz, angina pectoris, infarkt myokardu, zánět slinivky břišní a zápal plic.

Příznaky onemocnění

Bolest na prsou může mít různou podobu i intenzitu. Podle příčiny ji doprovází i další příznaky. Pokud má bolest tlakový, pálivý charakter, vystřeluje do čelisti, končetin nebo mezi lopatky a je spojena s dušností (pocitem nedostatku vzduchu), vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc. Může jít o infarkt myokardu, při kterém hraje roli každá vteřina.

Intenzivní bolest začínající v břiše a pokračující k hrudi a někdy i do zad značí obvykle akutní pankreatitidu (zánět slinivky břišní). Doprovázet ji může také nevolnost, zvracení a zrychlený srdeční tep. Angina pectoris se vyznačuje spíše menší a krátkodobou bolestí. Zápal plic se zase projevuje bolestí hrudi při nádechu.

 

Léčba

Bolest na prsou obvykle signalizuje konkrétní nemoc nebo problém, a tak se léčí vždy komplexně podle příčiny. Stěžejní je tedy správná diagnóza. S tou vám pomohou i naši lékaři online. Pokud se však jedná o akutní problém (viz výše), kontaktujte ihned svého lékaře nebo volejte linku 155.

Podle příčiny se poté využívají léky na potlačení příznaků (např. astma, kašel), úlevové léky na bolest, antibiotika, fyzioterapie, chirurgický zákrok, ale mnohdy pomůže také úprava životního stylu.

 

Rizika neléčení bolesti na prsou

Bolest na prsou může v některých případech odeznít i sama, ale většinou se jedná o dočasnou úlevu a neléčením hrozí zhoršení nemoci, která bolest způsobuje. Neléčený zápal plic například způsobuje trvalé poškození plicní tkáně, snížení funkce plic či rozšíření infekce do dalších částí těla (klouby, srdce). Největším rizikem jsou nemoci postihující srdce, které mohou vést k selhání srdce a úmrtí.

 

Obvyklá medikace

Podle příčiny se využívají léky na léčbu konkrétní nemoci. Na astma předepíše lékař kortikosteroidy obvykle v inhalační formě. Kašel se léčí podle typu přípravky na suchý nebo vlhký kašel. Součástí léčby může být i potlačení bolesti jako takové. Je-li nemoc původu bakteriálního, doporučí vám lékař vhodná antibiotika.

Cítíte bolest na prsou? Tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články