Celulitida je lokální metabolická porucha podkožní tkáně způsobená zejména lymfatickými změnami. Jde spíše o estetický problém týkající se až 90 % žen (vzácně i mužů), a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. Typicky bývá lokalizovaná na stehnech a hýždích a s věkem se její projevy často umocňují. Proč vzniká, jaká má stádia a jak s ní lze bojovat?
Celulitida není výhradním problémem obézních žen, může tedy postihnout i ty štíhlé.
Co je vlastně celulitida
Celulitida je označení pro kosmetický problém, který se projevuje dolíčky, hrbolky, nerovností - pomerančovou kůží nejčastěji na břichu, bocích a stehnech. Je to označení medicínsky nesprávné, protože celulitis znamená označení pro zánět buněk, ale je rozšířené a lidově zaužívané.
Tento problém se většinou týká žen, jelikož mají vyšší počet tukových buněk než muži. Jedná se o důsledek poruchy krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Celulitida je zpravidla pouhým kosmetickým nešvarem. Její zhoršování nás ale může upozornit na jiné zdravotní problémy - např na chronickou žilní nedostatečnost a riziko vzniku varixů.
Nejčastěji se tento zvrásněný povrch pokožky objevuje v místech, kde se nejhojněji ukládá tuk. Proto mezi nejběžnější pojmy patří celulitida na stehnech, hýždích a bocích, méně často pak celulitida na břiše a pažích. Vyšší výskyt celulitidy bývá v období dospívání, v těhotenství či během a po menopauze.
Příčiny celulitidy
„Vznik celulitidy ovlivňuje celá řada faktorů – hormony, dědičnost, životní styl, stav lymfatického oběhu a v neposlední řadě též uspořádání podkožních buněk, které jsou u žen uložené jinak než u mužů. Důležité je také zdůraznit, že celulitida není výhradním problémem obézních žen, může tedy postihnout i ty štíhlé, “vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. Pojďme si jednotlivé rizikové faktory projít podrobněji:
Pohlaví – celulitida trápí mnohem častěji ženy než muže. Pojivová tkáň u mužů je v křížovém (síťovité) vzoru, díky čemuž tukové buňky zůstávají hlouběji. Ženy mají naopak svislé pruhy pojivové tkáně, které tukovým buňkám umožňují snáze vystupovat k povrchu kůž
Dědičnost – trpí-li celulitidou matka, je velmi pravděpodobné, že se pomerančová kůže nevyhne ani dceř
Změny hormonálních hladin – jsou nejvýraznější v období puberty, těhotenství, po porodu, během klimakteria nebo při jiné hormonální nerovnováze. Nejvýznamnější je pak přebytek estrogenu, jenž zvláčňuje a změkčuje vazivo, zvyšuje také ukládání tuku do tukových buněk.
Uspořádání podkožních buněk – ženám se tukové buňky mezi kolagenovým vazivem ukládají snáze než mužům. Zbytňují, vytlačují se proti povrchu pokožky, přičemž se v těchto oblastech snižuje i průtok krve a lymfy. To vede k tvorbě hrbolků. U mužů se při zbytnění tukových buněk kůže roztáhne do stran a zůstane hladká. Ženská pokožka je navíc tenčí, i proto je tuk na povrchu viditelnější.
Stravování – potraviny s vysokým obsahem soli, tuků a konzervantů mohou způsobit různé metabolické poruchy, které vznik celulitidy podporují.
Životní styl – k ochabnutí vaziva může přispět nedostatek pohybu, vysoká váha nebo nedostatečný pitný režim. K rizikovým faktorům dále patří stres, kouření a nadměrný příjem alkoholu. Příčinou může být taktéž hromadění toxinů v těle či užívání hormonální antikoncepce.
Zdroj: Unsplash
Stupně celulitidy
Podle míry viditelnosti a struktury lze projevy celulitidy rozdělit do 4 stádií – pomocí tzv. štípacího testu, tedy zmáčknutím kůže mezi palcem a ukazováčkem.
stupeň - příznaky viditelné pouze při testu - při stlačení kůže k sobě. Počíná narušením krevního oběhu či lymfatické drenáže podkoží, což oslabuje okolní tkáň.
stupeň – vyznačuje se dolíčky na hýždích, břiše nebo stehnech v pozici vstoje či vsedě, nikoliv při natažení kůže a v poloze vlež
stupeň – je viditelný i vleže.
stupeň – je viditelný vstoje i vleže a v některých případech s sebou může přinášet i bolesti či další zdravotní potíže v podobě degenerace vaziva.
Jak se zbavit celulitidy aneb Zmírnění projevů pomerančové kůže
Níže naleznete tipy ke zmírnění projevů celulitidy. Je nutná zejména úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Existují samozřejmě i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet hladkou pokožku.
Zdravý životní styl, stravování a pitný režim
Správnému fungování organismu značně pomáhá zdravý životní styl. Zdravá strava by měla obsahovat kvalitní potraviny s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny a zahrnovat též vhodný pitný režim.
TIP: Ideální je pít čistou vodu, zelené nebo černé neslazené čaje. Ke zjištění odpovídajícího objemu denního příjmu tekutin pomůže jednoduchý trik – 35 ml vody na 1 kg vaší hmotnosti.
Negativní vliv na vznik celulitidy mají jednoduché sacharidy a potraviny s vyšším obsahem soli a živočišných tuků. Dále pak rafinovaná mouka a rafinované obilné výrobky či různé potravinové alergeny (např. lepek). Tyto potraviny mohou naopak působit pozitivně:
Lněná semínka – prospívají pokožce, protože upravují hladinu estrogenu a pomáhají zvyšovat produkci kolagenu. Nejlépe stravitelná jsou v drcené formě.
Zdravé tuky – např. kokosové ořechy obsahují mastné kyseliny, které podporují vitalitu tkáně.
Mořské řasy – obsahují sloučeninu zvanou fukoxantin a mohou tělu pomáhat spalovat tuky a redukovat výskyt celulitidy.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – zelenina, ořechy, semínka a bobulovité
Vodnaté ovoce – např. meloun, okurka nebo citrusové
Zdroj: Freepik
Pravidelný a přirozený pohyb
Pohyb je všelék a funguje i proti celulitidě. Nejlépe pak působí takový druh pohybu, který je vám příjemný, nevyvolává stres a účinně stimuluje lymfu. Obecně to znamená spíše pomalejší a vytrvalejší typ pohybu jako jízda na kole, chůze, běh, plavání a jóga. Nevhodné jsou naopak výbušné sporty jako squash a tenis.
Při častém sezení se doporučuje nekřížit nohy a min. jednou za hodinu vstát a protáhnout se. Správnému proudění krve a lymfy neprospívá těsné oblečení, naopak pozitivně působí saunování a otužování.
Lymfodrenáž
Mezi populární anticelulitidní metody patří lymfatická masáž neboli lymfodrenáž, která má za úkol rozproudit v těle lymfu. Masáž může být manuální či přístrojová.
Kartáče a masážní houby proti celulitidě
Masáže pomocí speciálních kartáčů a hub podporují průtok krve a stimulaci lymfatické drenáže a napomáhají regeneraci tkání. Existují např. suché masážní kartáče na celulitidu, mechanické masážní pomůcky nebo různé lufy.
Masáž studenou sprchou
Střídání teplého a studeného proudu vody taktéž pomůže s problémovými partiemi. Proud promasíruje pokožku, ochlazení podporuje průtok krve následkem stažení a roztažení cév. Masáž studenou sprchou tak kůži prokrví, vypne a vyhladí.
Krémy, gely a olejíčky proti celulitidě
Speciální kosmetické přípravky proti pomerančové kůži by měly pouze doplňovat zdravý životní styl a další techniky boje proti celulitidě – samy o sobě nejsou nikterak spásné. Existuje jich celá řada, přičemž některé z nich obsahují látky (např. kofein), které zlepšují prokrvení kůže a tím pomáhají celulitidu efektivně redukovat.
TIP: Pečující a anticelulitidní přípravky najdete i v naší online lékárně, v sekci Jizvy, strie a celulitida. Mezi naše horké tipy patří: březový olej na celulitidu, anticelulitidní pečující set Happy Skin (obojí od značky Weleda), Celustin gel a skořicový masážní olej (TOPVET) či tělový a masážní olej (Saloos).
Zdroj: Freepik
Doplňky stravy a bylinky proti celulitidě
Redukovat celulitidu mohou i různé doplňky stravy, které pomáhají vyplavit přebytečnou vodu z těla. Vhodné jsou např. listy pampelišky, pýr, květ vřesu, kopřiva nebo svízel syřišťový. Mezi podpůrné doplňky stravy patří např. zinek, který v těle podporuje tvorbu kolagenu. Dále mohou být nápomocné vitamíny A, D, C, E a B-komplex.
Specializovaná ošetření
Kavitace = neinvazivní liposukce
Radiofrekvenční přístroj, který pomáhá neinvazivní rozbíjet tukové buňky, které jsou násdně odvedeny lymfatickým systémem.
Rázová vlna
Kombinace akustických a elektrických pulzů, které narušují tukovou tkáň a podporují činnost lymfatických cév. Tato metoda také podporuje tvorbu kolagenu. Obnovuje pružnost kůže.
Celulitida a prevence
Nejlepší prevencí je vždy zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu. Je třeba pamatovat, že celulitida je běžná záležitost a většinou bývá spíše kosmetickým problémem. Výrazné zhoršování jejího stavu však může značit jiné problémy, např. snížené funkce lymfatického systému nebo žilní nedostatečnosti. Zkuste proto svému tělu naslouchat a v případě pochybností či potíží vyhledejte lékařskou pomoc.
Celulitida je označení pro kosmetický problém, který se projevuje dolíčky, hrbolky, nerovností - pomerančovou kůží nejčastěji na břichu, bocích a stehnech.
Vznik celulitidy ovlivňuje celá řada faktorů – hormony, dědičnost, životní styl, stav lymfatického oběhu a v neposlední řadě též uspořádání podkožních buněk, které jsou u žen uložené jinak než u mužů.
Je nutná zejména úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Existují samozřejmě i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet hladkou pokožku.
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
Tourettův syndrom je odchylka, která se může přidružovat k autismu – dle odhadů se vyskytuje cca u 6,5 % autistů. Jde o vrozené celoživotní neurologicko-psychiatrické onemocnění projevující se zpravidla již v dětství. Mezi základní příznaky patří pohybové a zvukové tiky, později se mohou objevit též přidružené poruchy chování. Příčina není dosud zcela objasněna. Více o příznacích, předpokládaných příčinách, diagnostice a možnostech léčby najdete v našem článku.
Prostata je mužská pohlavní žláza, která je důležitou součástí mužského reprodukčního systému. Nachází se pod močovým měchýřem a za normálních okolností je velká zhruba jako vlašský ořech. Jejím středem prochází močová trubice, proto je jedním z prvních příznaků potíží s prostatou problém s močením. V článku si prostatu popíšeme z hlediska anatomie, jejích funkcí, možných souvisejících obtíží a onemocnění a ve stručnosti zmíníme též možnosti léčby a prevence.
Zdroj: Freepik.com
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.