Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Chcete zjistit, jak jste na tom s buněčnou imunitou proti SARS-CoV-2?

20. října 2021

Chcete zjistit, jak jste na tom s buněčnou imunitou proti SARS-CoV-2?

Vyšetření přítomnosti specifických protilátek proti onemocnění COVID-19 nebo průkaz přítomnosti viru SARS-CoV-2 patří již mezi běžná laboratorní vyšetření. Vyšetření buněčné imunity, která hraje významnou roli u každého virového onemocnění, je novinkou. Ukazuje se totiž, že i tam, kde je hladina protilátek proti SARS-CoV-2 nízká, lze díky specifickým T-lymfocytům zjistit přítomnost buněčné imunity proti SARS-CoV-2.

„Po prodělání onemocnění covid-19 nebo vakcinaci lze v krvi pacienta změřit hladinu specifických protilátek proti SARS-CoV-2. Hladina protilátek však časem klesá. Část pacientů, zejména pokud byl průběh jejich onemocnění mírný či bezpříznakový, nemá měřitelné hladiny protilátek. Hladina protilátek je ale pouze částí informace o imunitním stavu. I tam, kde je hladina protilátek nízká nebo chybějící, může díky vytvořeným specifickým T-lymfocytům jedinec vzdorovat případné infekci či reinfekci,“ vysvětluje Mgr. Jaroslava Kalaninová, vedoucí oddělení imunologie EUC Laboratoří. Optimální je hodnotit test buněčné imunity s přihlédnutím k hladině protilátek proti SARS-CoV-2, tedy provést i test vyšetření hladiny specifických IgG protilátek proti tomuto koronaviru.

Jak probíhá test

Test je spojený s odběrem žilní krve, má vysokou citlivost a spolehlivě ukazuje na proběhlou infekci nebo vakcinaci. Další nespornou výhodou tohoto testu je objasnění výsledků hladin protilátek při nejasných příznacích (negativní PCR test). Je také výhodný pro monitoring efektivity očkování.

„Výsledek dodáme zájemcům spolu se slovním komentářem do dvou týdnů od odběru. Pozitivní výsledek, tzn. detekce reaktivních T-lymfocytů produkujících IFN-y po stimulaci specifickým antigenem, ukazuje na kontakt s virem SARS-CoV-2 nebo provedenou vakcinaci. Nález je nutno interpretovat v kontextu s chorobopisem pacienta, klinickým obrazem a případně dalšími laboratorními vyšetřeními,“ doplňuje Mgr. Kalaninová.

Před odběrem krve je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje a není třeba přijít nalačno. 

Objednat test

Související články

Test na protilátky COVID-19 (ELISA)

ELISA test na protilátky COVID-19 ověřuje přítomnost specifických protilátek (imunoglobulinů) IgA, IgM a IgG proti viru SARS-CoV-2. Protilátky v těle vznikají po prodělané infekci nebo po očkování. V časné fázi infekce se zpravidla tvoří protilátky ve třídě IgA a IgM. V pozdější fázi infekce nastupují protilátky třídy IgG, které vytvářejí dlouhodobou protilátkovou imunitu a výrazně snižující riziko opětovné nákazy. Vznik ochranných IgG protilátek lze navodit také očkováním.

více