05. listopadu 2019 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence Nemoci a diagnózy

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Chřipka je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění, které má sezonní výskyt. Neprojevuje se pouze v oblasti dýchacích cest, postižen je celý organismus. Často ji doprovází velmi závažné komplikace. Jako jediná respirační infekce se šíří rychle napříč všemi věkovými kategoriemi a státy. Může být nebezpečná i pro zdravé mladé lidi a jedinou účinnou prevencí je očkování.

Laická veřejnost často mylně zaměňuje chřipku s virovou infekcí horních cest dýchacích, kterou lze za 3 dny vyležet. Příznaky chřipky jsou však nezaměnitelné. Nemoc začíná náhle a prudce celkovými projevy – zimnicí, vysokou horečkou, bolestmi kloubů, hlavy, celého těla a zvracením. Kašel se dostaví mnohem později, nemusí se však vyskytnout vůbec. Rýma pro chřipku není vůbec typická. Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic.

Možnosti léčby chřipky jsou spíše podpůrné, a ne příliš účinné. Optimální je tedy vhodná prevence, opatření k omezení šíření viru (správná hygiena, omezení kontaktů) a sezonní chřipková vakcinace. Očkování je jedinou spolehlivou ochranou, která zároveň brání šíření nemoci.

Nejvhodnější čas na očkování je před začátkem chřipkové sezóny, aby se stihly vytvořit protilátky – tedy na podzim. Chřipková epidemie se objevuje během ledna až března, nejvíce nemocných bývá v únoru.  Ideální doba vakcinace je tedy v období od října do listopadu. Pokud i přes očkování dojde k onemocnění, je průběh vždy mírnější a bez komplikací.

Nedovolte chřipce zaútočit na vaše zdraví a braňte se očkováním! Pokud patříte do věkové skupiny nad 65 let, máte nárok na očkování zdarma.

O možnostech očkování se informujte u svého praktického lékaře.

 

Související články

Stále jsem fascinovaná mozkem jako řídícím centrem organismu

Ke vzniku cukrovky hodně přispíváme nezdravým způsobem života

Citrusy jsou přeceňované. Stačí jablka

Horečku dítěte se snažte vždy srazit, jinak může i zkolabovat