05. listopadu 2019 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence Nemoci a diagnózy

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Chřipka je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění, které má sezonní výskyt. Neprojevuje se pouze v oblasti dýchacích cest, postižen je celý organismus. Často ji doprovází velmi závažné komplikace. Jako jediná respirační infekce se šíří rychle napříč všemi věkovými kategoriemi a státy. Může být nebezpečná i pro zdravé mladé lidi a jedinou účinnou prevencí je očkování.

Laická veřejnost často mylně zaměňuje chřipku s virovou infekcí horních cest dýchacích, kterou lze za 3 dny vyležet. Příznaky chřipky jsou však nezaměnitelné. Nemoc začíná náhle a prudce celkovými projevy – zimnicí, vysokou horečkou, bolestmi kloubů, hlavy, celého těla a zvracením. Kašel se dostaví mnohem později, nemusí se však vyskytnout vůbec. Rýma pro chřipku není vůbec typická. Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic.

Možnosti léčby chřipky jsou spíše podpůrné, a ne příliš účinné. Optimální je tedy vhodná prevence, opatření k omezení šíření viru (správná hygiena, omezení kontaktů) a sezonní chřipková vakcinace. Očkování je jedinou spolehlivou ochranou, která zároveň brání šíření nemoci.

Nejvhodnější čas na očkování je před začátkem chřipkové sezóny, aby se stihly vytvořit protilátky – tedy na podzim. Chřipková epidemie se objevuje během ledna až března, nejvíce nemocných bývá v únoru.  Ideální doba vakcinace je tedy v období od října do listopadu. Pokud i přes očkování dojde k onemocnění, je průběh vždy mírnější a bez komplikací.

Nedovolte chřipce zaútočit na vaše zdraví a braňte se očkováním! Pokud patříte do věkové skupiny nad 65 let, máte nárok na očkování zdarma.

O možnostech očkování se informujte u svého praktického lékaře.

 

Související články

Chřipka přichází náhle. Na prevenci je čas už nyní!

Klíšťová encefalitida – riziko roste rychle, přístup k prevenci se mění pomalu

Tříselná kýla – příznaky, léčba a prevence

Bolest zad – druhy, příčiny, léčba a prevence