Poruchy příjmu potravy (dále jen PPP), kam spadá i mentální bulimie, představují psychosomatické poruchy a jsou charakterizované především psychogenně navozeným maladaptivním jídelním chováním. Tím je myšleno úmyslné snižování váhy nebo udržování podváhy, kdy typické je skrývání a popírání problému a odmítání pomoci. Tělesná váha je udržována nejméně 15 % pod předpokládanou váhou, pacientka snižuje váhu různými dietami, navozováním zvracení, užíváním diuretik, anorektik, laxativ či excesivním cvičením.
Zdroj: Bigstock
Projevy bulimie, anorexie a dalších PPP
Pacientky trpící poruchami přijmu potravy mají velký strach z tloušťky. Ten přetrvává i při výrazné kachexii (ztráta hmotnosti a svalové hmoty). Pacientky mají zkreslené vnímání svého těla a ovládavé myšlenky na udržení nízké váhy. Často mívají amenoreu (vynechávání menstruace), muži i ženy ztrácejí zájem o sex, ženy bývají neplodné nebo mají komplikace při porodu a v těhotenství. Dále jim vypadávají vlasy, mají vysokou kazivost zubů, suchou praskající kůži, zácpu, nadýmání, osteoporózu, hypotenzi a bradykardii (zpomalení srdeční frekvence), otoky, arytmie, anémie, křeče ve svalech a další problémy.
Zajímavost: U poruch příjmu potravy bývá často spojitost s dalšími různými psychiatrickými poruchami, jako například poruchy osobnosti, závislost na alkoholu a návykových látkách, deprese, obsedantní porucha. Tato spojitost vede k zhoršení prognózy.
Poruchy přijmu potravy v historii
V historii byly poruchy přijmu potravy popsány již ve 2. století Galénem. Ve 12. až 15. století mohlo být hladovění vykládáno jako náboženský soulad s dosažením svátosti, očištění od nečistých potřeb nebo jako posedlost ďáblem. Až v 60. letech minulého století byla mentální anorexie popsána jako onemocnění psychického původu a v této době počet onemocnění začal výrazně stoupat.
Mentální bulimie
„Mentální bulimie je charakterizovaná opakovanými záchvaty přejídáním se velkým množstvím kalorické stravy a jejím vyzvracením nebo následnými hladovkami, užíváním anorektik, laxativ, diuretiky, manipulací s inzulínem u diabetických pacientek, či hormony na štítnou žlázu,“ popisuje MUDr. Andrea Dutková z EUC Kliniky Praha – Opatovská.
Začátek onemocnění bývá mezi 14. až 15. rokem věku. V 17 a 18 letech věku se týká přibližně 1-3 % žen. Většinou postihuje mladé dívky a ženy, konkrétně je to 90 % v poměru oproti mužům a chlapcům. U nich bývá bulimie vázanější.
Zajímavost: Mentální bulimie začíná v pozdějším věku než anorexie.
Příčina a projevy bulimie
Příčina bulimie je multifaktoriální, tedy jde o souhrn individuálních vývojových, psychologických, sociálních a biologických faktorů. Onemocnění vzniká součtu složitějších neurohumorálních mechanismů, například anorexigenní hormony.
V současnosti je uznáván psychosomatický model, kdy k onemocnění přispívají narušené kortikálně limbické neuronální okruhy, zodpovědné za řízení jídelního chování, dále hipocampus, který je zodpovědný za emoční zpracování stresu a vývojových traumat a frontální kůra, která zužuje pozornost na tělesné schéma.
Bulimie je často skrytým problémem
„Tajení a popírání obtíží bohužel stěžuje přesné zjištění výskytu. Pacientky často nejprve vyhledávají praktického lékaře nebo pediatra pro různé, tzv. jiné zdravotní obtíže. Pokud jsou hospitalizovány, bývá častým jevem, že jídlo schovávají, vyhazují, přidávají si na váze nějakým schovaným těžkým předmětem,“ říká MUDr. Dutková.
Léčba bulimie aneb Jak se jí zbavit?
Léčba bulimie je spojená především s nutriční rehabilitací a navozením normálního jídelníčku, 6x denně, cílem je tedy odstranit následky podvýživy. Pokud je spolupráce s pacientkami špatná, pak lze zvážit výživu infuzní. Užívají se též psychofarmaka, antidepresiva a do léčby se zařazuje psychoterapie (individuální i skupinová).
Máte příznaky bulimie? Můžete se poradit s odborníky ze sítě EUC:
Mentální bulimie je charakterizovaná opakovanými záchvaty přejídáním se velkým množstvím kalorické stravy a jejím vyzvracením nebo následnými hladovkami, užíváním anorektik, laxativ, diuretiky, manipulací s inzulínem u diabetických pacientek, či hormony na štítnou žlázu.
Začátek onemocnění bývá mezi 14. až 15. rokem věku. V 17 a 18 letech věku se týká přibližně 1-3 % žen. Většinou postihuje mladé dívky a ženy, konkrétně je to 90 % v poměru oproti mužům a chlapcům.
Léčba bulimie je spojená především s nutriční rehabilitací a navozením normálního jídelníčku, 6x denně, cílem je tedy odstranit následky podvýživy. Pokud je spolupráce s pacientkami špatná, pak lze zvážit výživu infuzní. Užívají se též psychofarmaka, antidepresiva a do léčby se zařazuje psychoterapie (individuální i skupinová).
Pandemie a s ní spojená omezení ovlivnila v posledních měsících všechny aspekty našeho života, včetně toho, zda, kdy a jak sportujeme. Povaha změn týkajících se sportu je však poněkud proměnlivá – zatímco někteří lidé jej vzali jako prostředek k udržení fyzického i duševního zdraví, jiní se k pravidelnému cvičení vracejí složitě, mnohdy v důsledku postcovidových následků. Pro ty, kteří se chtějí aktivně věnovat sportu, je vhodné absolvovat speciální zdravotní prohlídku, která dokáže odhalit případná zdravotní rizika. Vyšetření pro rekreační i profesionální sportovce nabízí například Centrum sportovní medicíny v EUC Klinice Liberec.
Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k modelu digi-physical care, který kombinuje to nejlepší z fyzické a distanční zdravotní péče. Využití telemedicínských nástrojů v praxi totiž přibývá. Telemedicínské aplikace umožňují snadné používání a vysokou úroveň zabezpečení. A těší se stále větší popularitě nejen u mileniálů, ale i napříč generacemi. Konzultace na dálku dnes totiž dokáže ušetřit čas a starosti seniorům, chronikům, vysokoškolákům, ale i pacientům z odlehlých oblastí republiky.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.