Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

COVID-19 – příznaky a léčba

19. listopadu 2020

COVID-19 – příznaky a léčba

Vysoce infekční respirační onemocnění způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2. K přenosu dochází kapénkami při kašli, kýchání nebo mluvení infikovaného. Nejvíce rizikový je přenos nemoci při kontaktu se sliznicí, nejčastěji sliznicí dýchacích cest – tedy nosu a úst, ale i očí. COVID-19 se šíří také kontaktem s kontaminovanými povrchy, například použitím stejného předmětu, kterého se předtím dotýkal nemocný. Z kontaktu kůže na kůži k onemocnění nedojde.

Příznaky onemocnění

K nejběžnějším příznakům patří horečka, kašel, dušnost, bolesti svalů a kloubů, ztráta čichu a chuti. Dále se může nemoc projevovat únavou, zvracením a průjmem, bolestí v krku a rýmou. V některých případech však může pacient prodělat onemocnění bez jakýchkoli projevů.

 

Léčba

Při mírnějším průběhu je nařízena domácí karanténa, klidový režim a tzv. symptomatická léčba konkrétních příznaků. Nemoc však může způsobit těžký zápal plic vyžadující hospitalizaci, terapii kyslíkem, v nejtěžších případech i a napojení na umělou plicní ventilaci. Závažnější průběh může skončit i smrtí.

Pro jednoznačnou diagnostiku je potřeba absolvovat test na přítomnost koronaviru. Pokud máte podezření, že trpíte touto nemocí, nenavštěvujte svého lékaře osobně, abyste neohrozili ostatní pacienty a zdravotníky. I proto je ideálním řešením chat s našimi lékaři online. Ti vás v případě podezření na nemoc pošlou na test do našich EUC Laboratoří.

 

Rizika neléčení nemoci

Vzhledem k neznámosti nového koronaviru nelze vyloučit trvalé následky. Navíc může dojít ke zhoršení stavu vedoucímu k hospitalizaci a napojení na umělou plicní ventilaci nebo i k úmrtí. V neposlední řadě můžete snadno nakazit své blízké.

 

Obvyklá medikace

V současné době dochází k podpůrné léčbě konkrétních projevů. Využívají se tak zejména léky na horečku a kašel. Cílená léčba nemoci zatím není k dispozici, zkoušejí se však dostupná antivirotika, experimentální léky a imunomodulátory.

I téma COVID-19 můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

 

Související články