24. listopadu 2016 Nemoci a diagnózy

Desatero základní zdravotní péče při diabetu

V léčbě diabetu je velmi důležitá spolupráce pacienta i jeho znalost problematiky nemoci. Proto EUC představuje základní desatero určené pacientům s diabetem, které dává každému nemocnému základní vodítko k průběhu péče.

1. Choďte pravidelně na vyšetření glukózy.

Jednou za čtvrt roku si nechte změřit glykovaný hemoglobin (HbA1c). Glykovaný hemoglobin je dlouhodobý ukazatel kompenzace diabetu a podává informaci o tom, jaká byla průměrná hodnota glykemie za poslední dva až tři měsíce.

2. Nechte si změřit krevní tlak.

Tlaky by vám měl lékař změřit při každé prohlídce (minimálně 4× ročně) a stanovit vám osobní cíl zlepšení. Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních komplikací.

3. Nechte si změřit krevní tuky.

Lidé s diabetem mají často vyšší cholesterol, což dále zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Vyšetření cholesterolu a triglyceridů by mělo proběhnout jednou za rok.

4. Nechte si prohlédnout zrak.

Diabetici mohou trpět retinopatií (poškození sítnice), která může v krajním případě skončit i ztrátou zraku. Oční vyšetření by mělo proběhnout jednou ročně. Pokud si ale všimnete jakékoliv změny zraku, kontaktujte svého lékaře okamžitě.

5. Nechte si prohlédnout končetiny.

Kůže, oběh a nervová zakončení vašich končetin by měly být prohlédnuty alespoň jednou za rok. Diabetes je příčinou onemocnění končetin, které může vést ke komplikacím, včetně amputace.

6. Nechte si vyšetřit funkci ledvin.

Měli byste mít dva testy – test moči na proteiny a krevní test. Dlouhodobě zvýšená glykemie je příčinou diabetické nefropatie – postižení ledvin. Vyšetření by mělo proběhnout každý rok.

7. Obraťte se na nutričního terapeuta.

Lékař s vámi nastaví cílovou hmotnost, BMI i obvodové míry. Nutriční terapeut by vám měl poradit, jak se při diabetu stravovat a kontrolovat si svou hmotnost.

8. Měřte si doma glukózu i tlak a vzdělávejte se.

Výsledky léčby může radikálně ovlivnit každý pacient sám. Pořiďte si domácí přístroje (glukometr a tlakoměr), které vám poskytnou přehled o vašem zdravotním stavu. Získejte maximum validních informací o svém onemocnění. Porozumění nemoci na základě odborně vedené edukace a domácí monitoring mohou váš zdravotní stav radikálně zlepšit.

9. Nechte se očkovat proti chřipce.

Informujte se u svého lékaře, zda máte nárok na očkování proti chřipce zdarma. Chřipka v kombinaci s diabetem může mít vážné následky.

10. Pokuste se přestat kouřit.

Navštivte centrum pro léčbu závislosti na tabáku. Diabetes zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice a s kouřením toto riziko dále narůstá.

Související články

Více článků

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Neděle 29. září 2019 je „Světovým dnem srdce“. Slibme si, že budeme žít zdravěji