Dna – příčiny, příznaky a léčba

01. prosince 2020

Dna – příčiny, příznaky a léčba

Nemoc králů, jak se tomuto onemocnění říkalo již před staletími, se klinicky projevuje především silnou bolestí a otokem některých kloubů (nejčastěji palec u nohy). Příčinou je ukládání krystalů kyseliny močové (urátů) v kloubu. Dalším místem, kde se můžou uráty ukládat, jsou ledviny a můžou tak dát vzniku tzv. urolithiase, kamenům v močových cestách. Jedinou možností, jak stav upravit, je změnit životní styl a dodržovat velmi důslednou dietu. V dnešní době máme naštěstí v záloze i účinné léky snižující hladinu kyseliny močové v krvi.

Vznik dny

Dna neboli pakostnice (arthritis uratica) je revmatologickým zánětlivým onemocněním, které vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a hromaděním jejích krystalů v organismu. K tomu dochází nejčastěji dlouhodobě vysokým přísunem purinů (látky, z nichž vzniká kyselina močová) do organismu, dále zvýšenou produkcí kyseliny močové (rozpad buněk například při maligních onemocněních) či jejím nedostatečným vylučováním (chronická ledvinová nedostatečnost).

Puriny jsou obsažené hlavně ve stravě bohaté na bílkoviny (červené maso, mořské plody, vnitřnosti). Ke vzniku dny přispívá i nadměrná konzumace alkoholu, který snižuje vylučování kyseliny močové ledvinami.  Dna se často objevuje i v kombinaci s dalšími zdravotními kmplikacemi, například anémií, lupénkou, selháním ledvin či transplantací orgánů a v téměř 75 % doprovází metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol). Je častější u mužů a výskyt stoupá s rostoucím věkem.

Příznaky dny

Objevují se náhlé silné noční a ranní bolesti kloubů, nejčastěji u palce u nohy (kořenový kloub palce), ale i rukou, kotníků, kolenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. Pokožka na něm je lesklá a napnutá. Po několika dnech až týdnech bolest i otok ustoupí, ale nemoc zůstává.

U neléčené dny se ataky dále opakují po měsících, ale i letech. Může je provázet zvýšená teplota až horečka, zimnice, celková schvácenost. To už nemoc přechází do chronického stádia. Méně častým prvním příznakem může být ledvinová kolika z tvorby urátových kamenů.  V konečném stadiu onemocnění dochází k viditelnému ukládání urátů v oblasti kloubů a tvorbě tzv. tofů (měkké boule v oblasti drobných kloubů především na rukou).

Klouby při dně bolí, jsou oteklé a zarudlé. Foto: cnick, Pixabay

Příčiny dny

Nemoc může být dědičná (uvádí se, že až u 60 % pacientů trpí dnou i příbuzný) nebo způsobená nezdravým životním stylem. K rizikovým faktorům, které mohou způsobit toto onemocnění, patří:

 • Nadměrná konzumace potravin, které jsou bohaté na bílkoviny
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Nedostatečný pitný režim
 • Nedostatek pohybu
 • Dlouhodobé užívání některých léků, například diuretik (na odvádění tekutin z organismu)
 • Terapie maligních onemocnění (chemoterapie i léčba ozářením)
 • Ledvinová nedostatečnost

Diagnostika dny

Základem diagnostiky je určit hladinu kyseliny močové v krvi. Dále vycházíme z lokálního nálezu v oblasti postiženého kloubu a je vhodné doplnit i RTG vyšetření kloubu a USG močového ústrojí.

 

Dna vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Foto: www.scientificanimations.com, Wikimedia Commons

Léčba dny

Samozřejmostí je přísná dieta a změna životního stylu. Především více pohybu a abstinence alkoholu. Z medikace se na dnu obvykle předepisují léky, které snižují bolest kloubů a potlačují zánět tzv. nesteroidní antirevmatika (např. Ibuprofen, Diklofenac, nimesulid), a léky, které snižují tvorbu kyseliny močové (například Purinol či Febuxostat). Další lék, který specificky tlumí akutní ataku dny, je kolchicin. Pokud je onemocnění již v chronické fázi s tvorbou tofů a vznikem deformit kloubů, přebírá péči ortoped.

Rizika nemoci

Zjistí-li lékař zvýšenou hladinu kyseliny močové a nebudete-li se léčit, kromě degenerace kloubů a problémů s ledvinami, můžete trpět nadýmáním, průjmy, pálením žáhy, pálením v konečníku, bolestmi hlavy a svalů.

Zásady zdravého životního stylu, respektive stravování

Alespoň jednou týdně byste si měli dopřát odlehčený den plný zeleniny a ovocných šťáv. Celkově snižte příjem energie a odlehčujte organismus. Jeho pročištění dodá tělu energii a dostatečné množství minerálek a vody vypuzuje kyselinu močovou. Přidejte pohyb alespoň třikrát týdně.

Doporučené potraviny:

 • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
 • Některé druhy zeleniny: brambory, mrkev, celer
 • Některé druhy ovoce: banány, třešně, pomeranče, kiwi, avokádo, jahody
 • Mléčné výrobky
 • Celozrnné potraviny
 • Luštěniny
 • Káva, čaj
 • Vitaminové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje
 • Způsob přípravy jídel: dušení, vaření, vaření v páře (To umožňují třeba speciální multifunkční trouby s párou).

Zcela nevhodné potraviny:

 • Alkohol
 • Vnitřnosti
 • Smažená jídla
 • Ovocné džusy a sladké limonády
 • Kvasnice
 • Červená masa, některé ryby (tuňák, sardinky, pstruh, krevety, kaviár)
 • Pražené ořechy a potraviny s olejem, který prošel varem
 • Čokoláda, kakao
 • Ostrá a kořeněná jídla

Přírodní léčba dny

Pomáhají bylinky, které zmírňují zánět, a napomáhají pročišťování organismu. Například libeček lékařský – čerstvou i sušenou nať můžete přidávat do čaje i jídla. Zároveň ho skvěle provoní a ochutí. Libeček pomáhá zlepšit krevní oběh a krev pročistí. Podobně funguje andělika lékařská. Obklady z odvaru byliny uleví oteklým kloubům. Kopřiva dvoudomá pomáhá tělo zbavit kyseliny močové (připravte si čaj z odvaru a pijte 3× denně až 5 týdnů).

Sháníte revmatologa nebo praktického lékaře? Můžete se svěřit do péče odborníkům z EUC:

Praktičtí lékaři EUC   

Revmatologové EUC

Často kladené otázky

Dna neboli pakostnice (arthritis uratica) je revmatologickým zánětlivým onemocněním, které vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a hromaděním jejích krystalů v organismu.

Dna vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a hromaděním jejích krystalů v organismu.

Objevují se náhlé silné noční a ranní bolesti kloubů, nejčastěji u palce u nohy (kořenový kloub palce), ale i rukou, kotníků, kolenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. Pokožka na něm je lesklá a napnutá.

Samozřejmostí je přísná dieta a změna životního stylu. Především více pohybu a abstinence alkoholu. Z medikace se na dnu obvykle předepisují léky, které snižují bolest kloubů a potlačují zánět, snižují tvorbu kyseliny močové a specificky tlumí akutní ataku dny. Pokud je onemocnění již v chronické fázi, přebírá péči ortoped.

Související články