Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Do českobudějovického EUC mamocentra míří ženy za komplexní mamodiagnostikou

30. října 2020

Do českobudějovického EUC mamocentra míří ženy za komplexní mamodiagnostikou

V mamocentru EUC Kliniky v Českých Budějovicích (poliklinika Jih) byl instalován nový mamograf s možností odběru vzorků prsní tkáně - tzv. stereobiopsií. Ženy mohou nyní absolvovat vyšetření pod mamografickou navigací přímo v mamocentru. Tento zákrok pomáhá zachytit nádor v prsu ve velmi časném stadiu a ženy na něj dosud musely dojíždět i 250 km až do Prahy.

„Zákrok probíhá na mamografickém přístroji, který má zabudovanou speciální jednotku pro odběr prsní tkáně. Před samotným vyšetřením je ženě odebrána krev na kontrolu krvácivosti a srážlivosti.  Vyšetření je prováděno v místním umrtvení. Podezřelé místo, které není vidět na ultrazvuku, se přesně zacílí. Přístroj si sám vypočítá bod, kam odběrovou jehlu zaměřit. Poté se provede odběr 6-12 vzorků tkáně. Do místa odběru se vkládá miniaturní značka, která v případě potřeby dalšího chirurgického výkonu navede operatéra přesně k místu změn. Celý výkon je nebolestivý, nepříjemný je pouze první vpich a umrtvení. Zákrok trvá maximálně 30 minut od umrtvení až po vložení značky,“ vysvětluje MUDr. Halka Bitmanová, vedoucí lékařka RTG pracovišť EUC Kliniky České Budějovice.

Výkon indikuje lékař mamodiagnostického pracoviště na základě předchozích vyšetření – tedy mamografie a eventuálně ultrazvuku. Provádí se tehdy, pokud podezřelé místo nelze dobře zobrazit při sonografickém vyšetření, a tudíž nelze provést biopsii pod ultrazvukem.

Pracoviště pro screening a diagnostiku rakoviny prsu na EUC Klinice v Českých Budějovicích disponuje třemi mamografickými a dvěma ultrazvukovými vyšetřovnami a patří mezi největší v České republice. Pacientkám poskytuje vyšetření v příjemném moderním prostředí a péči vstřícného personálu.

Chci se objednat

Související články