Ekzém – příčiny, nejčastější druhy, příznaky a léčba
12. září 2024
Výraz ekzém je společné označení pro neinfekční záněty kůže, které vznikají jako odpověď na vnitřní nebo vnější vlivy. Existuje mnoho druhů kožního ekzémů s různými příčinami, velmi pestrým klinickým obrazem, širokým spektrem závažnosti i různými způsoby léčby. Mají sklon ke chronicitě a recidivám. Jejich včasná a dostatečná léčba je proto velice důležitá. Proč a kde ekzémy vznikají, jaké druhy se vyskytují nejčastěji, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby?
Foto: Depositphotos.com
Co je vlastně ekzém
„Ekzém je chronické, zánětlivé, ale neinfekční kožní onemocnění většinou alergického původu. Zpravidla se vyznačuje svěděním, suchostí kůže, začervenáním, někdy tvorbou puchýřků a olupováním kůže,“ říká MUDr. Linda Todtová, dermatoveneroložka z EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Ekzém může vzniknout v podstatě na kterémkoliv místě na těle a nejčastější je atopický ekzém či tzv. dyshidrotický ekzém. U dětí se většinou projeví ekzém na obličeji a ve vlasech.
Některé typy ekzémů přetrvávají pár dní, jiné probíhají dlouhodobě a opakovaně se vrací. Zpravidla sice nejde o závažné onemocnění, ale může být pro pacienta psychicky náročné a negativně ovlivňovat kvalitu jeho života od útlého dětství až do dospělosti.
Příčiny vzniku
„Při vzniku ekzému hrají významnou roli genetické příčiny, dále hormonální a vnější vlivy. Z hormonálních změn jde hlavně o období puberty, menstruace, těhotenství či kojení. Z vnějších vlivů je vhodné zmínit stres, prašné prostředí, syntetické oblečení, dráždivé mycí/prací prostředky, zvířecí alergeny, některé potraviny, vlivy ročního období a infekce, které v akutní fázi kožní problémy zhoršují. Níže si stručně popíšeme nejčastější druhy ekzémů,“ vysvětluje MUDr. Linda Todtová.
Atopický ekzém
Jde o kožní zánět většinou alergického původu. Objevuje se často již v kojeneckém věku. Někdy během dětství vymizí, jindy setrvává po celý život.
Atopický ekzém je tedy často celoživotní epizodické onemocnění – zpravidla ho střídají období klidu a vzplanutí. S ohledem na genetickou odchylku dochází v imunitním systému k dysfunkci kožní bariéry. Kůže atopika bývá vysušená a náchylná k poškození. Může vypadat různě, přičemž mezi nejčastější příznaky patří:
zarudnutí, svědění a mokvání,
vyšší suchost a celkové podráždění pokožky,
zánětlivé pupínky až drobné puchýřky,
jemně se olupující plochy a následně i hojící se strupy,
u chronického ekzému dochází ke zhrubnutí a barevné změně kůže.
Podstata léčby spočívá v optimální péči o pokožku a obnově kožní bariéry pomocí emoliencií. Důležitá je též úprava životosprávy (oblékání, kosmetické přípravky atp.), jídelníčku (atopická dieta) a omezení faktorů vyvolávajících svědění.
K léčbě středně závažných a závažných forem jsou vhodná emoliencia, silné lokální kortikosteroidy, lokální inhibitory kalcineurinu, vlhké obklady, fototerapie, případně systémová léčba.
TIP: Náš kompletní článek o atopické dermatitidě najdete zde.
Foto: Depositphotos.com
Atopický ekzém u dětí a miminek
Atopický ekzém se již v prvních měsících života může projevovat jako červené mokvající krusty v obličeji, na hlavě a zevních částech končetin. U starších dětí bývá průběh spíše chroničtější a jedná se o zarudlá svědící a olupující se ložiska v ohybových partiích končetin.
V tzv. akutní fázi, kdy se dítě často škrábe, se může přidat tzv. bakteriální superinfekce. Někdy může dojít též k infekci postižených ložisek virem herpes simplex (nutná celková léčba antivirotiky).
Dyshidrotický ekzém na rukou a chodidlech
Jedná se o typ ekzému, který se omezuje na dlaně a prsty rukou nebo plosky.
Projevuje se červenými ložisky s drobnými puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, zasychají a následně se vylupují. Objevuje se silné svědění a pálení okolní pokožky. U neléčeného ekzému pak hrozí riziko druhotné bakteriální infekce. Toto onemocnění může být též projevem kontaktního alergického ekzému (viz níže).
Kontaktní ekzém / iritační dermatitida
Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny či dráždivými látkami, může dojít k vyvolání zánětu v místě dotyku – např. při kontaktu s chemikáliemi, kovy ve špercích, konzervačními látkami v kosmetice a farmaceutických přípravcích atp.
Kůže zčervená, svědí, tvoří se na ní červené pupínky až puchýřky, v horším případě otok a mokvání (mokvající ekzém).
iritační dermatitida – vzniká přímým poškozením dráždivou látkou,
kontaktní alergický ekzém – vzniká při styku pokožky s alergenem, kdy se rozvine nepřiměřená reakce imunitního systému se vznikem zánětu pokožky.
Při léčbě kontaktního ekzému je velmi důležité zamezit kontaktu kůže s vyvolávajícím činitelem reakce.
Foto: Depositphotos.com
Mezi další druhy ekzému/dermatitidy patří:
Fotoalergický kontaktní ekzém – ke vzniku je nutný kontakt s alergenem, po kterém následuje expozice UV záření. Nápadná je tedy lokalizace ekzému v místě osluněné pokožky.
Seboroická dermatitida (seboroický ekzém) – svědivá zánětlivá vyrážka se šupinami v centrální části obličeje, na temeni hlavy nebo na horní polovině trupu. Vzniká v oblasti mazových žláz a často se přidává kvasinková infekce (kvasinkový ekzém). Onemocnění ovlivňují klimatické podmínky (horké klima, vlhko), životní prostředí i psychický stav (stres). U dětí nejčastěji postihuje vlasatou část hlavy, obočí, tváře a plenkovou oblast, kde se vyskytují zarudlá ložiska se silnou žlutou krustou.
Numulární dermatitida – jedná se o chronický ekzém vyznačující se suchou kůží a kulatými, ohraničenými a nesvědícími skvrnami zejména na dolních končetinách.
Solární dermatitida – příliš dlouhá expozice UV záření může vyvolat spálení pokožky až do formy zánětu, který se vyznačuje silným zarudnutím a vznikem puchýřků.
Fototoxická dermatitida – vzniká jako následek působení UV záření v kombinaci s některými léky či chemikáliemi.
Fytofotodermatitida – další typ fototoxické dermatitidy vznikající působením UV záření v kombinaci s látkami obsaženými v rostlinách (často vzniká při práci na zahradě).
Jak vyléčit ekzém
Volba léčby se řídí podle závažnosti choroby (rozsah a intenzita projevů), lokalizace postižené oblasti, dosavadní reakce na léčbu a dále přidružených komplikací (sekundární infekce).
Důležitá je správná péče o pokožku – mnohé příznaky jsou zvládnutelné doma, rozhodně se však doporučuje spolupráce s dermatologem, zvláště je-li zánět rozsáhlý a domácí léčba nefunguje.
Základem léčby jakékoliv závažnosti je léčba zevní, lokální:
mycí a koupelová péče (olejová mycí emoliencia)
promazávací prostředky (emoliencia, která obnovují kožní bariéru, hydratují, zvláčňují a promašťují, mají i protisvědivé a protizánětlivé účinky)
kortikosteroidy a imunomodulátory (protizánětlivé léky)
jiné: dehty, ichtamol, zinkové a konopné masti
V závažnějších případech může dermatolog doporučit celkovou léčbu antibiotiky, kortikosteroidy, imunosupresivy, případně fototerapii. Pro nejtěžší ekzémy existuje možnost nejmodernější léčby, tzv. biologická léčba a léčba malými molekulami.
Časté chyby a omyly jsou opomíjení preventivní péče o kůži, nedůslednost doporučené léčby, nevhodné kombinace s jinými léčivy, kortikofobie, střídání lékařů a pracovišť, které vede k absenci dlouhodobého plánu léčby.
Při zanedbání léčby pak hrozí další infekční komplikace (infekce zlatým stafylokokem či herpetický ekzém s infekcí kůže), trvalé změny vzhledu pokožky, jizvení, zhrubnutí kůže nebo trvalé změny její barvy.
Foto: Depositphotos.com
Existuje prevence ekzémů?
Samotný ekzém sice zpravidla není nebezpečný, někdy však dokáže velmi potrápit. U dětí je pak velkým problémem zabránit škrábání – u nejmenších mohou pomoci např. měkké bavlněné palčáky. Je-li předpokládanou příčinou ekzému alergie, je třeba eliminovat kontakt s daným alergenem.
„Nezbytná jsou však i další opatření vedoucí ke zmírnění příznaků a zabránění jejich zhoršení. Doporučuje se např. nošení bavlněného spodního prádla a ponožek. Důležité je vždy myslet na fakt, že léčba ekzému, zvláště pak u dětí a miminek, vždy vyžaduje konzultaci s lékařem, který stanoví vhodný postup léčby,“ uzavírá MUDr. Todtová.
BENÁKOVÁ, Nina. Moderní farmakoterapie v dermatologii. 2. doplněné vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2023]. ISBN 9788073457662.
Často kladené otázky
Ekzém je chronické, zánětlivé, ale neinfekční kožní onemocnění většinou alergického původu. Zpravidla se vyznačuje svěděním, suchostí kůže, začervenáním, někdy tvorbou puchýřků a olupováním kůže. Nejčastější je pak atopický ekzém či tzv. dyshidrotický ekzém. Může vzniknout v podstatě na kterémkoliv místě na těle.
Jedná se o typ ekzému, který se omezuje na dlaně a prsty rukou nebo plosky.
Projevuje se červenými ložisky s drobnými puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, zasychají a následně se vylupují. Objevuje se silné svědění a pálení okolní pokožky. U neléčeného ekzému pak hrozí riziko druhotné bakteriální infekce. Toto onemocnění může být též projevem kontaktního alergického ekzému.
Nejčastější dětský ekzém je atopický a seboroický.
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacího systému. V České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až 1 milionu obyvatel a souvisí s ní průměrně až 2 000 úmrtí. V článku stručně zmiňujeme nejvýznamnější chřipkové pandemie a epidemie, projevy a komplikace nemoci, možnosti léčby i prevence, a to zejména formou očkování proti chřipce.
Se začátkem školního roku náhle přibývají starosti nejen dětem, ale především rodičům. Zvládnout všechny povinnosti v podobě školy nebo školky, domácích úkolů, kroužků a dalších mimoškolních aktivit, může být náročnou výzvou. Konec letní pohody, náhlá změna režimu a počasí představují zátěž i pro organismus, který navíc během prvních podzimních týdnů ohrožují i zákeřná sezónní onemocnění. Jak novým podmínkám přizpůsobit chod domácnosti, a přitom ochránit zdraví sebe i svých blízkých?
Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby.
Foto: Freepik.com
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.