Absces: Dutina vyplněná hnisem

01. prosince 2021 Nemoci a diagnózy

Absces: Dutina vyplněná hnisem

Absces je velmi bolestivý projev. Nejčastější příčinou je bakteriální infekce. Absces se může se objevit kdekoli v organismu – pod kůží, v krku, v dásních, ale i v mozku, játrech nebo v plicích. Jak se dá léčit a jak mu předcházet?

Platí pravidlo: Kde je hnis, tam je nutné jej vypustit.

Co je absces a jeho příznaky

Absces v podkoží se projevuje jako zarudlé, bolestivé vyklenutí naplněné hnisem. Je provázen teplotou, zimnicí. Vnitřní abscesy se hůře diagnostikuji. Projevit se mohou bolestí v postiženém místě, vysokou teplotou a alteraci celkového stavu.

Specifické druhy abscesů

Kromě základního rozdělení abscesů existují i specifické druhy abscesů. Patří mezi ně:

  • Rektální absces – v oblasti konečníku
  • Absces v Bartholiniho žláze – u vyústění pochvy
  • Absces v mozku
  • Dentální absces (tzv. váček) – hnisavé ložisko pod zubem, na dásni či v čelistní kosti
  • Peritonzilární absces – v oblasti krčních mandlí
  • Pilonidální absces – v oblasti kostrče
  • Spinální absces – v oblasti míchy

Příčiny vzniku abscesu

Nejčastější příčinou abscesu je bakteriální infekce. Pokud se do těla dostanou nežádoucí bakterie, organismus vyšle do postiženého místa na obranu proti infekci bílé krvinky, které při boji s infekcí zapříčiní odumření okolních tkání. Výsledkem je dutina plná hnisu tvořeného právě odumřelou tkání, bílými krvinkami a bakteriemi.

Podkožní abscesy vznikají po proniknutí infekce drobnou kožní rankou. Vnitřní abscesy se většinou objeví jako komplikace již existující infekce jinde v těle. Pokud například následkem zánětu praskne slepé střevo, rozšíří se infekce do celé dutiny břišní a může způsobit mimo jiné i vznik abscesu.

Zdroj: Artur Tumasjan, Unsplash

Léčba abscesu

V každém případě je nutné navštívit lékaře. Chirurg provede vypuštění hnisu, nasadí antibiotika. „Platí pravidlo: Kde je hnis, tam je nutné jej vypustit,“ uvádí MUDr. Štěpánka Pavcová, kožní lékařka z EUC Kliniky Plzeň. Léčba vnitřních abscesů se odvíjí od jejich velikosti a umístění. Vnitřní abscesy vyžadují chirurgický zákrok, o kterém rozhoduje zkušený chirurg.

TIP: Trápí vás infekce kůže, obraťte se na naše dermatology, kteří stanoví diagnózu, řadu problémů je možné vyřešit podáním antibiotik, ale v případě těžších infekcí jako například absces je nezbytný okamžitý chirurgický zákrok.

Prevence kožních abscesů

Prevence vnitřních abscesů není příliš možná, protože vznikají jako komplikace jiných zdravotních problémů. Většina podkožních abscesů vzniká průnikem bakterií drobnými rankami v kůži. Riziko abscesů je možné omezit důslednou hygienou kůže, častým promašťováním kůže, které obnovuje ochranný kožní film. Nejvíce ohrožení jsou nemocní trpící cukrovkou či poruchou imunity.

Máte absces? Naši odborníci ze sítě EUC vám mohou pomoci:

Dermatologové EUC

Praktičtí lékaři EUC   

Často kladené otázky

Absces je zjednodušeně dutina plná hnisu tvořeného odumřelou tkání, bílými krvinkami a bakteriemi.

Nejčastější příčinou abscesu je bakteriální infekce. Pokud se do těla dostanou nežádoucí bakterie, organismus vyšle do postiženého místa na obranu proti infekci bílé krvinky, které při boji s infekcí zapříčiní odumření okolních tkání.

V každém případě je nutné navštívit lékaře. Chirurg provede vypuštění hnisu, nasadí antibiotika. Léčba vnitřních abscesů se odvíjí od jejich velikosti a umístění. Vnitřní abscesy vyžadují chirurgický zákrok, o kterém rozhoduje zkušený chirurg.

Související články

Více článků