Infekce močových cest – příznaky a léčba

20. listopadu 2020

Infekce močových cest – příznaky a léčba

Bakteriální onemocnění zasahující primárně močový měchýř a močovou trubici, může se však rozšířit i do močovodů a ledvin. Do těla se bakterie nejčastěji dostává z vnějšího prostředí. Často se jedná o bakterie z konečníku a jeho okolí nebo sexuálně přenosné bakterie. Prevencí je proto dostatečná hygiena intimních partií, chráněný pohlavní styk, ale také dodržování pitného režimu. Dostatečný příjem tekutin totiž zabraňuje udržení bakterií na sliznicích močových cest. Nemoc se častěji objevuje u žen, protože jejich močová trubice je oproti mužské kratší a v blízkosti konečníku.

Příznaky infekce močových cest

Nemoc se projevuje pálením bolestí při močení, častou potřebou močení a zároveň malým množstvím najednou vyloučené moči. Moč může zapáchat, může být tmavá nebo zakalená a se stopami krve. Infekci často doprovází zvýšená teplota nebo pocit zimnice.

 

Léčba infekce močových cest

Infekci močových cest lze odhalit domácím testem. Pro potvrzení diagnózy však určitě vyhledejte lékaře. Konzultaci vám v této záležitosti poskytnou naši lékaři online, kteří vám rovnou předepíší vhodné léky, případně vás odkážou na osobní návštěvu našich klinik. K léčbě se využívají antibiotika, důležitý je však také klidový režim a dostatečný příjem tekutin.

 

Riziko neléčení infekce močových cest

Infekce močových cest začíná v dolních močových cestách, tedy v močové trubici a močovém měchýři. Největším rizikem neléčené infekce dolních cest močových je její rozšíření do močovodů a ledvin. Zánět ledvin je závažný stav, který může vyžadovat hospitalizaci a žilní podávání antibiotik.

 

Obvyklá medikace

K léčbě se využívají antibiotika vydávaná na lékařský předpis. Podpořit ji však můžete také vhodnými doplňky stravy obsahujícími brusinky, přesličku rolní nebo zlatobýl.

Máte příznaky infekce močových cest? Můžete využít možnost konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

 

Související články