Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Kolorektální karcinom (Rakovina tlustého střeva a konečníku)

16. května 2018 Nemoci a diagnózy

Kolorektální karcinom (Rakovina tlustého střeva a konečníku)

Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Pro onemocnění se běžně používá ne zcela přesný název rakovina tlustého střeva. Výskyt kolorektálního karcinomu je v České republice oproti jiným zemím vysoký (v Evropě jsme na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem).  Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně tvorbou malého slizničního polypu, který nemá nádorový charakter. V jeho buňkách ale postupně dochází ke změnám, které vedou k vzniku rakoviny. Polypy se většinou nijak neprojevují, proto se k včasnému zachycení patologických změn doporučuje pravidelné preventivní vyšetření.

Mnoho lidí nepozoruje v počáteční fázi onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku žádné symptomy. Pokud se příznaky objeví, jsou značně variabilní podle stádia nemoci či místa vzniku nádoru.

Symptomy

Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně:  

 • Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice.
 • Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici
 • Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry
 • Pocit špatně vyprázdněného střeva po stolici
 • Slabost a únava
 • Nevysvětlitelný úbytek váhy

Kdy navštívit lékaře
Pokud pozorujete některý z výše popsaných symptomů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pozornost věnujte také pravidelné prevenci zejména, pokud vám již bylo 50 let. Preventivní vyšetření jsou po padesátce proplácena pojišťovnou.

Příčiny vzniku kolorektálního karcinomu
Původ vzniku rakoviny střeva a konečníky není zcela jasný. Lékaři však vědí, že se onemocnění se objeví na základě patologických změn v DNA střevních buněk. Na základě této změny se buňky začnou nekontrolovaně množit, ničí okolní tkáně a můžou se šířit do dalších orgánů.  

Dědičné dispozice
Nemoc může vzniknout na základě dědičné genetické mutace, ta ale sama o sobě neznamená, že se rakovina tlustého střeva rozvine. Zvyšuje se pouze riziko onemocnění. Dědičné dispozice lze odhalit genetickým testováním. Pokud máte v rodině někoho, u koho se kolorektální karcinom projevil, doporučujeme poradit se s lékařem o možnostech vyšetření.

Strava a rakovina
Studie prováděné na velkých populačních vzorcích odkrývají souvislost mezi typickou tučnou západní stravou a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva. Tato korelace dosud není dobře vysvětlena. Vědci se domnívají, že výživa s vysokým podílem zpracovaných potravin a nízkým obsahem vlákniny může měnit střevní mikroflóru nebo způsobovat zánět, který přispívá ke vzniku rakovinného bujení.

Rizikové faktory

Pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou tlustého střeva, zvyšují tyto faktory:

 • Věk nad 50 let
 • Osobní historie kolorektálního syndromu
 • Chronické zánětlivé onemocnění střeva
 • Dědičné genetické dispozice
 • Strava s malým obsahem vlákniny
 • Sedavý životní styl
 • Cukrovka a obezita
 • Kouření a nadměrné pití alkoholu
 • Předešlá léčba ozařováním v oblasti břicha

Diagnostika

Kolonoskopie
Jedinou spolehlivou diagnostickou metodou kolorektálního karcinomu je kolonoskopie, při které lékař zavede do konečníku endoskop s malou kamerou a v případě nálezu odebere malý vzorek tkáně k účelům histologického vyšetření.  Jakmile se diagnóza potvrdí, provádějí se další vyšetření jako např. CT, aby lékaři stanovili stádium onemocnění a mohli navrhnout správnou léčbu.

Stádia rakoviny střeva jsou následující:
První stádium:
Nádor se vytvořil na střevní sliznici, ale zatím neprostoupil střevní stěnou
Druhé stádium: Nádor prorostl střevní stěnu, ale nepostihl lymfatické uzliny
Třetí stádium: Nádor se rozšířil i do lymfatických uzlin, ale nezasahuje do dalších orgánů
Čtvrté stádium: Rakovina se rozšířila ze střeva i do dalších orgánů, např. do plic apod.

Preventivní vyšetření

Včasná diagnostika kolorektálního karcinomu radikálně ovlivňuje úspěch léčby. Proto se doporučuje lidem nad 50 let věku absolvovat pravidelně preventivní vyšetření.  Objevila-li se rakovina tlustého střeva či konečníku ve vaší blízké rodině, je dobré začít s prevencí již od 45 roku věku.

Jaké máte možnosti preventivních vyšetření:

Vyšetření okultního krvácení
Test se provádí z malého vzorku stolice.  Výsledky jsou k dispozici téměř ihned. Test neprokazuje kolorektální karcinom, ale pouze krev ve stolici. Při pozitivním nálezu je proto nutné provést kolonoskopii (vyšetření střeva endoskopem).

Preventivní kolonoskopie
Lékař zavede do konečníku endoskop s kamerou, střevo prohlédne a případně odebere vzorky. Metoda vyšetření je spolehlivá, i když pro pacienta výrazně náročnější než jiné metody vyšetření.

Vyšetření krve
Kolorektální karcinomy dokonce i v nejranějších stadiích uvolňují genetický materiál (DNA ) do krve. Tyto látky lze prokázat testem Septin9. Vyšetření z krve je dobrou a pohodlnou alternativou k ostatním preventivním vyšetřením. Na rozdíl od testu okultního krvácení diagnostikuje vyšetření přímo rakovinu tlustého střeva a pacient se tak může vyhnout zbytečné kolonoskopii, která by mu byla indikována na základě krve ve stolici, která může mít řadu jiných příčin. Bohužel, pojišťovna test neproplácí a pacient si ho tedy musí uhradit sám.  Více se o novém testu dozvíte v tomto článku.

Odkaz zde http://www.euc.cz/o-nas/newsletter-clanky/novinka-v-diagnostice-rakoviny-tlusteho-streva

Kdy pojišťovna prevenci hradí?
Pacienti ve věku od 50-55 let mají v rámci zdravotního pojištění nárok na test okultního krvácení 1x ročně.  Test lze také za zhruba 100 korun zakoupit v lékárně. Od 55 let věku máte na výběr ze dvou forem hrazené prevence. Pojišťovna proplácí buď test na okultní krvácení  1x za 2 roky anebo preventivní kolonoskopické vyšetření 1x za 10 let. Novinkou je zmíněný krevní test Septin9, který si můžete nechat provést za úhradu.

Léčba

Druh léčby doporučí lékaři na základě stádia onemocnění. K základním léčebným metodám patří chirurgické odstranění nemocné tkáně, chemoterapie a radioterapie. Diagnóza i léčba znamenají pro pacienta velkou psychickou i fyzickou zátěž. Proto je dobré klasickou medicínu propojit i s psychoterapií, relaxačními technikami či meditací. Zvláště důležitá je také podpora rodiny a přátel.

Související články

Více článků