Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Kouření je původcem více než 50 % všech případů rakoviny močového měchýře

12. prosince 2019 Zdraví a životní styl Pro média Moderní léčba a prevence Nemoci a diagnózy

Kouření je původcem více než 50 % všech případů rakoviny močového měchýře

S MUDr. Zdeňkem Pospíšilem, urologem z EUC Kliniky v Ústí nad Labem, o významu (nejen) preventivních prohlídek u urologa

 

S čím vším se mohu jako pacient na urologa obrátit?

Asi s tím nejdůležitějším, a to je preventivní vyšetření. U muže by to mělo být od 40. roku života, v mladším věku podle zvážení a rodinné zátěže. Běžně jsou to jakékoliv potíže s močením, problémy s udržením moči, pomočování se, nejasnosti kolem sexuálního života, nejasné pobolívání v zádech, v podbřišku, zvláštní velikost varlat, nebo jejich bolest. U dětí – chlapců, je to například obtížné přetahování předkožky.

Jaká tedy existuje prevence v urologii?

Prevence je to nejdůležitější, co každý pro sebe můžeme udělat. Zákeřnost každého závažného onemocnění je v tom, že na sobě nic necítíme, ale uvnitř probíhají změny. Tyto změny mohou končit až smrtí, pokud nejsou odhaleny ještě v zárodku. Samotné odhalení se skládá z mnoha nelehkých kroků, které jsou jakýmsi vodítkem k nalezení správné cesty. Co ale pro sebe můžeme udělat sami, bez lékaře – urologa, přestat kouřit. Je totiž jednoznačná příčina mezi kouřením a zvýšeným výskytem rakoviny močového měchýře.  Hlavní příčinou rozvoje tohoto onemocnění je kouření, a to nejen aktivní, ale i pasivní.

Rakovina močového měchýře má jen minimální souvislost s dědičností, naopak kouření je původcem více než 50 % všech případů tohoto onemocnění. Rakovina močového měchýře je tak po rakovině plic druhou rakovinou nejvíce související s kouřením. Dále pak u mužů, zejména mezi 19.-35. rokem života, je to samovyšetření varlat. Jakákoliv nejasnost (výskyt bulky) by měla muže přivést do ordinace urologa k vyloučení nádoru varlat – onemocnění, které je dnes velmi úspěšně léčitelné.

Blíží se chladné a sychravé období. S čím se na vás pacienti obrací v zimních měsících nejčastěji?

V tomto období jsou to nejčastěji mezi muži potíže s obtížnějším močením. V tomto období se často demaskují příznaky zvětšené prostaty. Neléčení těchto příznaků může vést až k selhání ledvin. U žen to pak bývá onemocnění močového měchýře, které se projevuje pálením, řezáním při močení.  Kde již samoléčba nepomáhá, pak je na čase navštívit urologa.

Jsou vašimi pacienty více ženy či muži? Proč to tak je?

Je to přibližně půl na půl, ač to vypadá, že by měli převládat muži, hovoříme-li nejčastěji o spojení urologa a onemocnění prostaty. Pravdou je, že ženy trpí jinými poruchami mikce, ale ve stejném počtu jako muži s onemocněním prostaty. U žen je to pak na základě příčin, jakými jsou hyperaktivní měchýř nebo záněty močových cest. Vzhledem k tomu, že urolog má možnost odhalit rakovinové onemocnění ledvin, močového měchýře, tak zde preventivní vyšetření je jedinou možností, jak tato onemocnění odhalit včas. Zastoupení nových záchytů rakovinového onemocnění neustále roste, a to jak u žen, tak mužů.

Proč jste si vybral urologii jako svoji specializaci?

Během předposledního ročníku studia jsem stážoval na chirurgické klinice ve FN Plzeň a měl jsem za to, že budu pracovat po ukončení studia právě v tomto oboru. Tehdy jsem měl i možnost asistovat na urologickém oddělení FN Plzeň. Velmi rychle se rozvíjející obor urologie mě zcela pohltil. Zejména kombinace moderních vyšetřovacích metod, které sám urolog provádí, a jednak možnost takto vyšetřeného pacienta i odoperovat. Péče o pacienta je tímto způsobem unikátní a velmi osobní. Tuto unikátnost jsem mnohokrát ocenil během své praxe jak v nemocnici, tak v ambulantní péči zde v EUC Klinice v Ústí nad Labem.

Související články