Kousnutí klíštětem – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Kousnutí klíštětem – příznaky a léčba

Při kousnutí klíštětem hrozí nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Riziko nákazy v posledních letech stoupá, protože jsou klíšťata aktivní během delšího období roku, a navíc osidlují nové, i výše položené oblasti. Obě nemoci mohou přitom způsobit trvalé následky.

Příznaky

Klíšťová encefalitida se v první fázi projevuje podobně jako chřipka. Po 7–14 dnech se objeví zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů. Následně je zasažena centrální nervová soustava, což se vyznačuje vysokou horečkou, bolestí hlavy, zvracením, ztuhnutím šíje a dezorientací. Nemoc však může proběhnout i zcela bez příznaků.

Typickým projevem lymské boreliózy je červená skvrna o průměru větším než 5 cm. Vzniká v místě přisátí klíštěte s odstupem 7–14 dnů. Bývá ostře ohraničená s bílým středem a nijak nebolí (maximálně může svědit). Boreliózu někdy doprovází také chřipkové příznaky.

 

Léčba

Obě nemoci se léčí antibiotiky. Zároveň je však kladen důraz na preventivní opatření. Proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním. Důležité je také klíště odstranit celé a v co nejkratší době. Přenos klíšťové encefalitidy je sice okamžitý, ale riziko boreliózy se zvyšuje až po 24 hodinách, a tak se jí dá včasným odstraněním klíštěte předejít. Ideální je ovšem zabránit vůbec přisátí klíštěte používáním repelentů a nošením oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Pokud na sobě v horizontu několika týdnů poté, co jste na svém těle našli klíště, pozorujete některé z příznaků, obraťte se na svého lékaře. Pomoci vám mohou i naši lékaři online prostřednictvím chatu či videohovoru.

 

Rizika

Obě nemoci mohou proběhnout bez komplikací. Zároveň však hrozí i velmi vážné důsledky. Klíšťová encefalitida postihuje mozkové blány a mozek. Může proto způsobit ochrnutí, poruchy rovnováhy, soustředění či spánku nebo deprese, výjimečně i úmrtí. Ke komplikacím lymské boreliózy patří zánět kloubů, šlach, kožní problémy či meningitida.

 

Obvyklá medikace

Nemoci způsobené klíštětem se léčí antibiotiky. V rámci prevence se využívají repelenty.

Kouslo vás klíště a máte obavy s následných komplikací? Svůj problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články