Krev ve stolici – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Krev ve stolici – příznaky a léčba

Krev ve stolici signalizuje různá onemocnění lišící se i svou závažností. Nejčastěji jde o hemeroidy, záněty střev, zánět jícnu, žaludeční vředy nebo rakovinu tlustého střeva.

Příznaky onemocnění

Krev ve stolici může být tmavá nebo jasně červená. Tmavá (natrávená) krev obvykle značí problémy v horní části trávicího ústrojí. Světlá (čerstvá) krev většinou pochází ze střev. Někdy nemusí být krev ve stolici viditelná a přijde se na ni v rámci preventivního, tzv. screeningového, vyšetření na přítomnost okultního krvácení. V závislosti na příčině můžete kromě krve nalézt ve stolici také hlen, pociťovat bolesti břicha nebo mít zvýšenou teplotu.

 

Léčba

Léčbu je vždy potřeba konzultovat s lékařem. Obrátit se můžete i na naše lékaře online, kteří vám prostřednictvím chatu či videohovoru diagnostikují příčinu problému a doporučí vhodnou léčbu. V případě závažnějších obtíží vyžadujících další vyšetření vás odkážou na vhodného specialistu.

Konkrétní léčba závisí na příčině problému. Někdy stačí užívání léků, mastí (při hemeroidech) a úprava životosprávy, jindy je potřeba chirurgický zákrok.

 

Rizika neléčení krve ve stolici

Bez návštěvy lékaře nikdy s jistotou nevíte, jak vážná je příčina krve ve stolici. Ve většině případů hrozí zhoršení nemoci, rozšíření infekce do dalších částí těla, trvalé poškození trávicího traktu a někdy i úmrtí. Častým rizikem je také dehydratace.

 

Obvyklá medikace

Výběr léků také závisí na příčině problému. Nejčastěji se využívají antibiotika, léky na potlačení souvisejících příznaků či masti. Mnohé z nich jsou dostupné bez lékařského předpisu, vzhledem k různorodosti příčin však vždy nejprve konzultujte svůj stav s lékařem.

Máte krev ve stolici? Můžete se svěřit a svůj problém konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články