Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Letos do lékárničky na cesty nezapomeňte přibalit dezinfekční gel

08. července 2020

Letos do lékárničky na cesty nezapomeňte přibalit dezinfekční gel

Mnoho z nás dá letos v létě přednost dovolené v tuzemsku. Naše země má rozhodně co nabídnout. Ať už budete zdolávat vrcholky hor, obdivovat hrady a zámky, podávat cyklistické výkony, lenošit u jihočeských rybníků či objevovat krásy jižní Moravy, nezapomeňte si přibalit vše potřebné do cestovní lékárničky, ať vás nic nezaskočí.

Čisté ruce jsou základ zdraví, to v aktuální situaci platí dvojnásob.

Jak na to? Určitě začněte léky, které pravidelně užíváte, ty by rozhodně neměly zůstat doma v šuplíku. I když letos letadlo vynecháte, léky proti nevolnosti se vám budou hodit i při cestování autem, autobusem, vlakem nebo lodí.

„Drobné úrazy či odřeniny vás rozhodně nemusí potkat jen při aktivní dovolené. Přibalte si určitě polštářkové náplasti, nůžky, obvaz, obinadlo a dezinfekci na vyčištění rány, děti ocení tu „neštípavou“,“ radí PharmDr. Tomáš Lukš, ředitel EUC Lékáren.

Sluneční paprsky mají vysokou intenzitu i v našich zeměpisných šířkách, tudíž budete potřebovat kvalitní přípravky na opalování s dostatečným SPF faktorem. Na večerní uklidnění pokožky použijte pleťová mléka či pěny s obsahem Panthenolu.

„Klíšťata a bodnutí hmyzem dokáží pobyt v přírodě pěkně znepříjemnit. Nezapomeňte tedy repelent s vysokým obsahem DEET, eventuálně pinzetu a dezinfekci na již přisáté klíště. Hodit se bude i gel na štípance,“ připomíná PharmDr. Lukš.

Nepříjemné nachlazení může potrápit i v parném létě, např. častým přechodem do a z klimatizovaných prostor. Do lékárničky přibalte pastilky na bolest v krku, kapky či sirup na kašel a nosní sprej či mořskou vodu na rýmu. Při teplotě a bolesti rychle pomohou přípravky s paracetamolem či ibuprofenem, pro děti ideálně v podobě sirupu. Nezapomeňte ani na teploměr.

Alergická reakce se může objevit kdykoliv, i když alergik nejste. Pro jistotu si tedy přibalte i volně prodejná antihistaminika. Zažívací problémy hrozí spíše při zahraniční dovolené, ale pro jistotu si můžete přibalit i léky na průjem, zácpu či nadýmání, potíže s trávením či pálení žáhy.

Pokud jste rodiči malých dětí, pravděpodobně automaticky vezmete i ušní kapky, které pomohou na pobolívající ucho. Hodit se mohou i kapky do očí (na zánět či zvlhčení).

Čisté ruce jsou základ zdraví, to v aktuální situaci platí dvojnásob. Nezapomeňte tedy na dezinfekční gel či ubrousky na ruce. Vzhledem k přetrvávajícím hygienicko-epidemiologickým opatřením si přibalte i dostatečné množství jednorázových ústenek či respirátorů.

„Při kompletaci lékárničky je vhodné zkontrolovat expiraci a způsob skladování jednotlivých léků. Nezapomeňte na příbalové letáky, abyste věděli, komu můžete podat jaké množství léčiva,“ uzavírá PharmDr. Lukš.

Více najdete na EUC Lékárna

 

 

Související články