Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Letos do lékárničky na cesty nezapomeňte přibalit dezinfekční gel

08. července 2020

Letos do lékárničky na cesty nezapomeňte přibalit dezinfekční gel

Mnoho z nás dá letos v létě přednost dovolené v tuzemsku. Naše země má rozhodně co nabídnout. Ať už budete zdolávat vrcholky hor, obdivovat hrady a zámky, podávat cyklistické výkony, lenošit u jihočeských rybníků či objevovat krásy jižní Moravy, nezapomeňte si přibalit vše potřebné do cestovní lékárničky, ať vás nic nezaskočí.

Jak na to? Určitě začněte léky, které pravidelně užíváte, ty by rozhodně neměly zůstat doma v šuplíku. I když letos letadlo vynecháte, léky proti nevolnosti se vám budou hodit i při cestování autem, autobusem, vlakem nebo lodí.

„Drobné úrazy či odřeniny vás rozhodně nemusí potkat jen při aktivní dovolené. Přibalte si určitě polštářkové náplasti, nůžky, obvaz, obinadlo a dezinfekci na vyčištění rány, děti ocení tu „neštípavou“,“ radí PharmDr. Tomáš Lukš, ředitel EUC Lékáren.

Sluneční paprsky mají vysokou intenzitu i v našich zeměpisných šířkách, tudíž budete potřebovat kvalitní přípravky na opalování s dostatečným SPF faktorem. Na večerní uklidnění pokožky použijte pleťová mléka či pěny s obsahem Panthenolu.

„Klíšťata a bodnutí hmyzem dokáží pobyt v přírodě pěkně znepříjemnit. Nezapomeňte tedy repelent s vysokým obsahem DEET, eventuálně pinzetu a dezinfekci na již přisáté klíště. Hodit se bude i gel na štípance,“ připomíná PharmDr. Lukš.

Nepříjemné nachlazení může potrápit i v parném létě, např. častým přechodem do a z klimatizovaných prostor. Do lékárničky přibalte pastilky na bolest v krku, kapky či sirup na kašel a nosní sprej či mořskou vodu na rýmu. Při teplotě a bolesti rychle pomohou přípravky s paracetamolem či ibuprofenem, pro děti ideálně v podobě sirupu. Nezapomeňte ani na teploměr.

Alergická reakce se může objevit kdykoliv, i když alergik nejste. Pro jistotu si tedy přibalte i volně prodejná antihistaminika. Zažívací problémy hrozí spíše při zahraniční dovolené, ale pro jistotu si můžete přibalit i léky na průjem, zácpu či nadýmání, potíže s trávením či pálení žáhy.

Pokud jste rodiči malých dětí, pravděpodobně automaticky vezmete i ušní kapky, které pomohou na pobolívající ucho. Hodit se mohou i kapky do očí (na zánět či zvlhčení).

Čisté ruce jsou základ zdraví, to v aktuální situaci platí dvojnásob. Nezapomeňte tedy na dezinfekční gel či ubrousky na ruce. Vzhledem k přetrvávajícím hygienicko-epidemiologickým opatřením si přibalte i dostatečné množství jednorázových ústenek či respirátorů.

„Při kompletaci lékárničky je vhodné zkontrolovat expiraci a způsob skladování jednotlivých léků. Nezapomeňte na příbalové letáky, abyste věděli, komu můžete podat jaké množství léčiva,“ uzavírá PharmDr. Lukš.

Více najdete na EUC Lékárna

 

 

Související články