Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

04. května 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

Menstruace je přirozenou součástí života žen. Mnohé z nich však trápí různě intenzivní menstruační bolesti a další projevy, kvůli nimž toto období prožívají jako nepříjemný a omezující stav. Co je vlastně menstruace a jaké mohou být příčiny menstruačních bolestí? Proč některé ženy trápí více, jaké léky na bolest platí a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc?

Co je menstruace

Menstruace je periodicky se opakující krvácení z rodidel, které u zdravých žen probíhá v plodném období, tzn. mezi pubertou a menopauzou. Její význam spočívá v měsíční obnově děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí oplodněného vajíčka.

„Menstruační krvácení probíhá v důsledku cyklických změn endometria (sliznice děložní dutiny), které nazýváme menstruační cyklus. Obvykle se koná pravidelně v intervalu cca 25 až 32 dní a trvá cca 3 až 5 dní – to se však u každé ženy může lišit. Ke krvácení dochází konkrétně v důsledku odlučování endometria, které se odlupuje a společně s menstruační krví odchází z děložních cévek přes děložní hrdlo a pochvu,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z Canadian Medical.

Zkraje menstruačního cyklu (hned po menstruaci) endometrium opět postupně narůstá. Pod vlivem FSH (folikulostimulační hormon) roste ve vaječníku folikul, v jehož stěně se tvoří estrogen. V polovině menstruačního cyklu dochází k uvolnění vajíčka (ovulace) a obal vajíčka se mění ve žluté tělísko produkující progesteron. Ten působí na endometrium, které je následně připraveno k přijetí oplodněného vajíčka. Nedojde-li k oplodnění, produkce progesteronu ve žlutém tělísku klesne a přichází menstruace.

Proč menstruace bolí

Menstruaci často provází bolesti v podbřišku, ovšem neměly by být pociťovány jako výrazně obtěžující, či dokonce nesnesitelné. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Kvůli křečím by ale ženy trpět neměly. Fyziologická menstruace není provázena bolestivými nesnesitelnými křečemi ani úpornými bolestmi zad nebo hlavy.

Za menstruačními bolestmi může stát řada příčin. Často jsou to abnormálně silné děložní stahy. Ty bývají spojené s vyšší hladinou prostaglandinů, které pomáhají s odlučováním děložní sliznice a působí na hladkou svalovinu. Při vyšší koncentraci mohou ovlivňovat i svalstvo střevní stěny (důsledkem jsou průjmy) a hrají v procesu rozvoje bolestí stěžejní roli. Prostaglandiny jsou často nadměrně produkovány u žen s tzv. dysmenoreou, tj. velmi bolestivá menstruace (detailněji níže). Způsobují větší stahy dělohy, případně nedokrvení dělohy vyvolané právě děložními stahy, a tedy i silnější bolesti.

Příčinou křečí a bolestí bývá též porušení rovnováhy hormonů, které produkují vaječníky (estrogen a progesteron).

Zapomíná se i na problémy (spazmy, svalová dysbalance) pánevního dna.

Foto: Pixabay.com

Obecně však platí, že pokud obtíže přetrvávají i ke konci periody, případně se přidává ještě protrahované špinění či nepravidelné krvácení, příčinou může být nějaký zdravotní problém. V této situaci je vhodné konzultovat s gynekologem. Na vině mohou být například:

 • děložní myomy (nezhoubné uzly děložní svaloviny),
 • polypy (výrůstky na děložní sliznici),
 • endometrióza,
 • hormonální poruchy,
 • urologické záněty,
 • zánět vaječníků/dělohy,
 • cervikální stenóza,
 • malformace dělohy,

Příznaky před menstruací (PMS)

„Některé ženy, uvádí se asi každá desátá, pociťují předmenstruační bolesti či výkyvy nálad až 7 dní před nástupem menstruace. Mluvíme o tzv. premenstruačním syndromu (PMS), který u každé ženy probíhá odlišně. Podle některých studií může být na vině nerovnováha estrogenu a progesteronu, která kolísá již v průběhu druhé poloviny menstruačního cyklu,“ doplňuje MUDr. Čeledová. V jeho závěru hladina progesteronu výrazně klesne, což způsobí převahu estrogenu. Toto kolísání pak může ovlivnit intenzitu popisovaných obtíží.

O PMS se jedná, pokud má pacientka alespoň 5 dní před menses opakovaně příznaky, které s nástupem krvácení mizí:

 • úzkost a celková podrážděnost,
 • záchvaty vzteku,
 • výkyvy nálad,
 • deprese,
 • zadržování vody a pocit nafouklosti, otoky končetin,
 • bolest prsou,
 • bolest hlavy, bolesti kloubů,
 • přibírání na váze,
 • snížení libida.

Pokud se k tomu přidávají další symptomy, jako snížený zájem o běžné aktivity až letargie, deprese, výrazné změny v apetitu (přejídání, nechutenství) a nespavost, mluvíme o premenstruační dysforické poruše. Tady už je v terapii nutná spolupráce s psychologem či psychiatrem.

Ilustrace: Pixabay.com

Menstruační bolesti

Prvotní obtíže se většinou objevují 1 až 2 dny před menstruací a příznaky pak trvají několik dalších dnů (individuálně). Menstruační bolesti bývají vnímány jako bolesti v podbřišku, někdy též vystřelující do zad či třísel. Nejsilnější obtíže se obvykle objevují v 1. a 2. dni menstruace.

Bolesti v podbřišku přicházejí ve vlnách, v individuální intenzitě, a mohou je doprovázet i bolesti v oblasti beder. Kromě toho se může krátkodobě objevit nevolnost či napětí v prsou.

Další symptomy jako je zvracení, migrény, průjem či mdloby či ztráta vědomí, jsou už příznaky dysmenorey, tedy abnormálního průběhu menstruace.

Potíže během menses jsou tedy velmi individuální záležitost. Kromě krvácení a bolestí v podbřišku může mít menstruace vliv na psychiku, často se dostavuje též přecitlivělost a podrážděnost.

Bolesti při ovulaci

Někdy se bolesti podobné menstruačním objevují v průběhu ovulace nebo krátce po ní. Většinou neznamenají zdravotní komplikaci, příčinou může být přítomnost folikulu s vajíčkem, který roztahuje membránu vaječníku, případně prasklý folikul. Pokud problémy přetrvávají, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Menstruační bolesti bez krvácení

Bolesti v podbřišku podobné menstruačním mohou mít řadu příčin. Může se jednat i o počáteční stádium těhotenství. Pokud jsou tyto potíže spojeny se zpožděním menstruace nebo atypicky proběhlou menstruací, určitě je vhodné udělat těhotenský test a navštívit gynekologa.

V případě neprokázání gravidity je nutné problém dál řešit s lékařem pro případnou diagnostiku jiného zdravotního problému.

Dysmenorea a její formy

Dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace může mít různé stupně závažnosti (od křečovité bolesti břicha po stavy krátkého bezvědomí). Postihuje zejména mladé dívky

a po porodu obvykle vymizí. Často se jedná o rodově podmíněný výskyt. Jistou roli hraje i dědičnost psychogenních faktorů.

 • Primární dysmenorea – je typická pro adolescentní dívky a vázaná na ovulační cyklus. Bolesti se tedy objeví, když dívka začne pravidelně ovulovat. Roli hraje i psychika – v některých případech může negativně přispět např. nesprávná příprava dívky na menstruaci.
 • Sekundární dysmenorea (algomenorea) – vzniká kdykoliv v průběhu života a její příčiny bývají odlišné. Oproti primární formě má častěji organickou příčinu. Silnější menstruační bolesti většinou neznamenají závažný zdrav. problém, přesto může být dysmenorea (zvláště sekundární), příznakem jiného gynekologického onemocnění, např. endometriózy, myomů, polypů děložní sliznice, gynekologického zánětu apod.
TIP: Pracovní neschopnost či školní absence při dysmenorei se doporučuje jen při výskytu dalších symptomů kromě bolesti. Přehnanými úlevami, zvláště u mladých dívek, totiž dochází k fixaci psychosomatické komponenty dysmenorey.

Foto: Pixabay.com

Jak zmírnit menstruační bolesti

Obecně na menstruační bolesti pomáhá teplo, klid a odpočinek. Tlumit menstruační bolesti mohou hřejivé obklady (praktická je nahřívací láhev Termofor), případně lehká masáž břicha a zad pro uvolnění svalstva.

Také duševní pohoda má na hormonální cyklus mocný vliv. Stres a vztahové problémy mohou podstatně narušit psychickou rovnováhu a aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin. Proto je důležité mít v době menstruace dostatek pohody a času sama pro sebe.

Dále zde platí zásady zdravé výživy – dostatečný pitný režim, příjem zeleniny, ovoce a celozrnných potravin. Vhodné jsou doplňky a strava bohatá na vápník, hořčík a vitamíny B, C a E

Naopak se doporučuje vynechat cukry, bílou mouku, živočišné tuky, kofein, alkohol, tabák a omezit solení.

Léky proti menstruačním bolestem

K léčbě dysmenorey se často nejdříve ordinují analgetika a spasmolytika.

Léky na předpis

V gynekologii se často využívají nesteroidní antiflogistika (NSA), která snižují napětí děložní svaloviny, což vede k ústupu bolestí a zmírnění dalších obtíží. NSA totiž tlumí zvýšenou tvorbu prostaglandinů a tím i nadměrné děložní stahy. Navíc má rychlý nástup účinku, takže se aplikuje hlavně při léčbě primární dysmenorey. Mezi nejúčinnější látky této skupiny patří nimesulid, který u nás obsahují léky Aulin, Coxtral, Mesulid, Nimed, Nimesil (pouze na lékařský předpis), dále jsou velmi účinné čípky Indomethacin.

Jako medikamentózní metoda na zmírnění menstruačních obtíží se někdy doporučuje též kombinovaná hormonální antikoncepce. Hormony v antikoncepční tabletě vyvažují hormonální nerovnováhu a důsledkem jejich vlivu je menstruace bezbolestná, pravidelná a většinou slabší. Možné kontraindikace je však vždy nutné konzultovat s gynekologem.

Volně prodejné léky

 • Ibalgin 400 – obsahuje léčivou látku ibuprofen, která zabraňuje tvorbě prostaglandinů. Jeho efekt je uspokojivý při užití před začátkem menstruace.
 • Ataralgin – hlavní účinnou látkou je paracetamol, dále guaifenezin a kofein.
 • Valetol – obsahuje kombinaci účinných látek propyfenazon, paracetamol a kofein. Velmi podobné složení má lék Saridon.
 • Mastodynon kapky – vhodné k úpravě menstruačních potíží a doporučuje se je užívat před i během menstruace.
 • Gynex kapky – jsou příhodné na dlouhodobější užívání a hodí se k úpravě menstruačního cyklu, PMS i menstruačních bolestí.
TIP: Stále častěji se také mluví o pozitivních účincích CBD neboli kanabinoidů, což jsou látky, které se tvoří v konopí setém a indickém.

Babské rady, bylinky a cviky na menstruační bolesti

Jako přírodní prostředky se doporučují rostlinné čaje a bylinné léky – řebříček, třezalka, kontryhel, kopřiva dvoudomá, pupalka dvouletá, mořské řasy, chaluhy nebo meduňka či měsíček lékařský.

Cvičení a fyzioterapie

Vhodné jsou též některé sporty, např. jóga, plavání či aerobní cvičení. Celkově se doporučuje pohyb, který poskytuje relaxaci a zlepšuje krevní oběh. Naopak nevhodné jsou příliš namáhavé sporty.

K uvolnění menstruačních bolestí slouží i speciální cviky, které pomáhají relaxaci a uvolnění napětí v podbřišku, zejména pak cviky pro posílení pánevního dna.

Jednou z možností pomoci s bolestivostí menstruace je metoda Ludmily Mojžíšové. V praxi jde o cviky, které se provádějí v průběhu dne a slouží k posilování pánevního dna i jeho vědomé relaxaci. K nácviku a vysvětlení těchto technik doporučujeme vždy konzultaci se zkušeným fyzioterapeutem.

Kdy navštívit lékaře

Menstruačními bolestmi trpí až 75 % žen. V případě silných nebo chronických obtíží, které omezují ženu v jejích běžných aktivitách, je důležité navštívit gynekologa. Někdy je na místě vyloučit jinou příčinu bolestí, případně náhlou břišní příhodu, proto je při akutních, výrazných či nezvyklých obtížích vždy nutné navštívit gynekologa, a to bez ohledu na věk ženy.

V případě potíží se můžete obrátit i na odborníky z kliniky EUC.

Gynekologové EUC

Často kladené otázky

Menstruace je periodicky se opakující krvácení z rodidel, které u zdravých žen probíhá v plodném období, tzn. mezi pubertou a menopauzou. Její význam spočívá v měsíční obnově děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí oplodněného vajíčka.

Bolesti jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku.

Obecně na menstruační bolesti pomáhá teplo, klid a odpočinek. Tlumit menstruační bolesti mohou hřejivé obklady (praktická je nahřívací láhev Termofor), případně lehká masáž břicha a zad pro uvolnění svalstva. Důležitá je také duševní pohoda a dodržování zásad zdravé výživy.

Související články