Migréna – příčiny, průběh a léčba

06. května 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Migréna – příčiny, průběh a léčba

Migréna je onemocnění charakterizované opakovanými záchvaty bolesti hlavy s typickými doprovodnými příznaky: nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky, zápachy atd. Má několik stádií, přičemž ve fázi záchvatu se projevuje krutou a zpravidla jednostrannou bolestí hlavy, která může trvat několik hodin, ale i mnohem déle. Migrénou trpí častěji ženy než muži a věk migreniků je nejběžněji mezi 30. a 40. rokem.

Co je migréna

První signály migrény vyvolává nadměrné stažení cévního řečiště v oblasti zrakového centra. Silná bolest hlavy nastupuje až v druhé fázi, kdy dochází k rozšíření cévního řečiště v okolí mimolebních tepen, zejména krkavice. Záchvaty bolesti přichází ve vlnách a většinou postihují jednu polovinu hlavy. V některých případech se objevuje tzv. migréna s aurou neboli oční migréna provázená vizuálními nebo senzorickými symptomy, kterým se říká aura. Migrénami trpí častěji ženy (např. menstruační migréna).

V dospělosti se migréna častěji objevuje u žen (cca 15 %) než u mužů (cca 7 %). Migréna u dětí je o něco vzácnější, přesto se u nich také objevuje. Migréna v těhotenství se objevuje nejčastěji 1. trimestru. Ovšem u některých žen migrény díky těhotenství naopak ustupují.

Spouštěcí mechanismy a příčiny migrény

Přesné příčiny migrény nejsou zcela objasněny. Mezi hlavní stimuly neboli spouštěče migrény (tzv. triggery), které vedou k vyvolání záchvatu, patří:

 • Hormonální vlivy – migrény často souvisí s hormonálními změnami. Migréna při menstruaci se objevuje běžně, zejména na začátku, kdy dochází k velkému výkyvu hladiny estrogenů. Podobně tomu může být také v těhotenství a v klimakteriu.
 • Stres a nedostatek spánku – spouštěčem může být velké fyzické či psychické vypětí, nedostatek či nadbytek spánku, případně nedostatek pohybu. 
 • Změny prostředí – zejména pak rychlé změny atmosferického tlaku a výkyvy počasí.
 • Nevhodná strava − např. čokoláda, alkohol, glutamáty atp.
 • Medikace – mezi léky zhoršující migrény patří např. hormonální antikoncepce a látky s vazodilatačním působením (látky rozšiřující cévy).

Dalšími spouštěči migrény může být např. nepřiměřené sluneční záření, špatně zkorigovaná oční vada, zubní problémy, prudké či blikající světlo, nadměrný hluk, prašné prostředí, hypoglykémie, kouření, alkohol, hlad a žízeň, stavy po úrazech hlavy – kdy vzniká migréna od krční páteře. Migrénu ale může vyvolat i nadužívání léků na bolest.

Průběh a příznaky migrény

Migréna je zpravidla velice silná bolest pulzujícího charakteru, která typicky trvá hodiny, v extrémních případech i dny. Bolest je většinou jednostranná a může vystřelovat do spánků, zadní/přední části hlavy nebo do očí. Migréna je typicky provázena nevolností až zvracením a světloplachostí. Až už 20 % pacientů předchází samotné bolesti hlavy tzv. aura,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Jednotlivá stádia migrény jsou následující:

 • Prodromální stádium – trvá zhruba hodinu a provází ho např. výkyvy nálady, zívání bolest břicha, napětí ve svalech, změny chutí, nutkání pít bez pocitu žízně.
 • Aura – vyskytuje se u cca 20 % migreniků. Trvá zhruba hodinu a provází ji pocit slabosti, porucha čichu a vyjadřování, nejasné nebo dvojité vidění, výpadky zorného pole (skotom) nebo např. obrna očních svalů.
 • Vlastní záchvat – má individuální průběh a trvání, a to od 3 hodin do zhruba 3 dnů. Může se také vracet několikrát během 1 týdne. Typická je zde pulzující krutá bolest ve spánku, za uchem nebo v týlu, která se šíří do celé poloviny hlavy, případně se soustředí do okolí oka (cluster headache). Často je přítomna nevolnost (nauzea), zvracení, závratě, pocit otupělých končetin a světloplachost.
 • Postdromální stádium – bolest se uklidňuje, přichází úleva, ale také pocit vyčerpání. V této fázi migrenik zpravidla upadá do spánku. Několik dní pak přetrvává citlivost na dotyk a tepelné podněty. Je třeba doplnit tekutiny a minerály, hlavně pokud došlo na zvracení.

Migréna se často projevuje bolestí ve spáncích. Foto: Marcus Aurelius, Pexels

Léčba migrény

Léčba migrény pomocí léků se dělí na terapii akutní a preventivní. Pokud záchvat již probíhá, lze sáhnout po volně prodejných lécích – analgetika s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové.

Při opakovaném výskytu migrény se doporučuje také léčba preventivní. Příčiny migrény pozitivně ovlivňují léky ze skupiny triptanů, které mírní průběh a mohou až zastavit nástup migrenózního záchvatu. 

Pro efektivní léčbu migrény je velmi důležitá úprava životosprávy. Ideální je získat přehled o stimulech záchvatů a vyhýbat se jim. Hlavní součástí léčby je tedy celoživotní dodržování zdravé životosprávy. Při počátečních příznacích je nutné včas podat antimigrenózní léčivo a být v klidu. Platí zde zásada: Klid, ticho, temno, analgetika.

Jak se zbavit migrény

Lék na migrénu je i správné režimové opatření, a to například:

 • Pravidelný pohyb – nejlépe na čerstvém vzduchu, pomáhají také různá relaxační cvičení.
 • Reflexní terapie – masáž šíje éterickými oleji, obstřiky, vodo/elektroléčba.
 • Duševní hygiena – eliminace stresu, regulace výkyvů nálad, harmonie v životě, muzikoterapie, pozitivní myšlení, smích, kontakt s blízkými lidmi, volný čas a aktivní odpočinek, kontinuální trénink paměti.
 • Kvalitní spánek – myšleno pravidelný, dostatečný, nikoli však přehnaný.
 • Racionální životospráva – omezit dusitany, dráždivá jídla a umělá sladidla, nehladovět (riziko hypoglykémie), nepřejídat se, nepodstupovat nevyvážené diety, jíst pravidelně a pestře.
 • Pitný režim – nejméně 2 litry neslazených tekutin denně a střídmost v pití alkoholu, kávy atp.

Vhodné potraviny jsou ty s vysokým obsahem mědi, např. tmavé pečivo, čerstvé dietní maso, játra, drůbež, ryby, vejce, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina (celer, mrkev, řepa), ovoce (ananas, třešně), koření (petržel, česnek, bazalka), mandle, luštěniny, zelené olivy, bylinkové čaje, káva bez kofeinu, zázvor, minerální voda s obsahem hořčíku.

Nevhodné potraviny jsou naopak ty s vysokým obsahem tyraminu, např. uzeniny, uzené a sušené maso, kvašené nápoje, tučné mléčné výrobky, ořechy, semínka dýně, arašídy, nakládané zelí, ryby a sýry, fermentované potraviny, sója, cibule, brambory, citrusové plody, banány, avokádo, aromatické koření, glutamát, kvasnice, umělá sladidla, čokoláda, kofein, kolové nápoje, destiláty, červené víno, pivo.

Od migrény uleví pravidelný pohyb, eliminace stresu i úprava jídelníčku. Foto: Gustavo Fring, Pexels

TIP: Babské rady proti migréně využívají např. kopretinu řimbabu, pupalku dvouletou, rozmarýn, levanduli, mátu, kozlík lékařský. V rámci doplňků stravy pak pomáhá hořčík, vápník, koenzym Q10 v kombinaci s vitaminem E, C, B, D, rybí tuk a ginko biloba.

Na migrénu platí úprava životního stylu i léky

Migréna je chronické záchvatovité onemocnění, které dokáže velmi zkomplikovat život. Má několik stádií, přičemž ve fázi vlastního záchvatu je hlavním příznakem krutá a většinou jednostranná bolest hlavy. Ta může trvat pár hodin, ale i několik dní. Pro efektivní léčbu migrény je důležitá úprava životosprávy. Pokud se migréna ozve, je nutné včas podat antimigrenózní léčivo a být v klidu,“ vysvětluje MUDr. Bomberová Kánská.

Migréna je jedním z problémů, které můžete s našimi lékaři řešit online:

Lékař online 24/7

 

Často kladené otázky

První signály migrény vyvolává nadměrné stažení cévního řečiště v oblasti zrakového centra. Silná bolest hlavy nastupuje až v druhé fázi, kdy dochází k rozšíření cévního řečiště v okolí mimolebních tepen, zejména krkavice.

Přesné příčiny migrény nejsou zcela objasněny. Mezi hlavní stimuly neboli spouštěče migrény (tzv. triggery), které vedou k vyvolání záchvatu, patří: hormonální vlivy, stres a nedostatek spánku, změny prostředí (změny tlaku a počasí), nevhodná strava (např. čokoláda, alkohol, glutamáty atp.), medikace – mezi léky zhoršující migrény patří např. hormonální antikoncepce a látky s vazodilatačním působením (látky rozšiřující cévy).

Léčba migrény pomocí léků se dělí na terapii akutní a preventivní. Pokud záchvat již probíhá, lze sáhnout po volně prodejných lécích – analgetika s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové.

Související články