Moučnivka: Příčiny, příznaky a léčba

17. dubna 2022

Moučnivka: Příčiny, příznaky a léčba

Moučnivka je onemocnění ústní sliznice způsobené přemnožením kvasinek. Projevuje se bílým povlakem na jazyku a sliznicích dutiny ústní. Nejčastěji postihuje kojence a děti do 2 let, dospělé jen v případě výrazně oslabené imunity. Zpravidla není nebezpečná a lze ji efektivně léčit, ovšem v některých případech se může rozšířit i dále do těla. Co moučnivku způsobuje, jaké jsou příznaky a jak se této nepříjemnosti efektivně zbavit?

Co je moučnivka a jak vzniká

Moučnivku (soor, orální kandidóza) způsobuje kvasinka ze skupiny Candida albicans, která je běžnou součástí ústní mikroflóry a za normálních okolností o ní ani nevíme. Problém nastává při oslabení imunity (celkovém nebo lokálním), kdy se kvasinka přemnoží, napadne sliznici a vytvoří tam lehký zánět. Faktory, které k tomu přispívají:

 • stres,
 • kouření,
 • léčba širokospektrými antibiotiky či inhalačními kortikosteroidy,
 • probíhající chemoterapie,
 • nesprávná strava (zejména ta bohatá na jednoduché cukry).

Moučnivka – foto, Zdroj: Prozeny.cz

Moučnivka u miminek

„U novorozenců, které tato nemoc postihuje nejvíce, bývá častou příčinou kvasinková infekce prodělaná matkou během těhotenství. Proto je v období gravidity vždy nutné kvasinkovou infekci důkladně přeléčit, aby nebyla přítomna v těle při porodu a nedošlo k přenosu na dítě. Další příčinou zde bývá užívání antibiotik matkou během těhotenství či kojení. Antibiotika totiž likvidují dobré bakterie, čímž usnadňují přemnožení kvasinek a následný vznik kvasinkové infekce (kožní i slizniční),“ říká MUDr. Martina Spaziererová, dětská lékařka z EUC Kliniky Kladno.

Jak se moučnivka projevuje

Při moučnivce dochází k zánětu ústní sliznice. Mezi typické příznaky moučnivky tedy souhrnně patří:

 • bělavý či nažloutlý povlak na jazyku a sliznicích rtů a tváří, který nelze setřít;
 • pálení, sucho nebo nepříjemná chuť v ústech;
 • zarudnutí okolní sliznice, někdy i popraskané či zarudlé koutky, afty;
 • neklid či mrzutost u kojenců.

Zdroj: Pexels

Moučnivka u kojenců a dětí

Novorozenci a kojenci, kteří si svoji imunitu teprve budují, mívají moučnivku často, ale neznamená to nic vážného. Je dobré léčit včas případnou kvasinkovou infekci u matky, dezinfikovat bradavky před kojením, lahve a dudlíky.

Moučnivka pro dítě zpravidla není nebezpečná, jedná se spíše o nepříjemnou komplikaci. Může probíhat zcela bezbolestně, ovšem některé děti např. odmítají kojení či krmení z lahve, které dráždí oblasti v ústech postižené moučnivkou.

Moučnivka u dospělých

Mezi rizikové skupiny obecně patří lidé s výrazně oslabenou imunitou: onkologičtí pacienti po chemoterapii, diabetici, pacienti s onemocněním jater, s imunodefekty (AIDS), senioři a pacienti se zubní náhradou. Také pacienti dlouho léčení širokospektrými antibiotiky.

Zdroj: Pexels

Moučnivka a její léčba

Tradiční velmi účinná léčba vytíráním úst 0,5% roztokem genciánové violeti je na ústupu pro možnou toxicitu tohoto roztoku ve větší množství. 

Variantou je šetrný přírodní dezinfekční gel Neocid, vhodný i pro novorozence. Při těžším postižení je nutný lokální roztok s antimykotikem. Léčba trvá několik dnů.

V případě moučnivky u novorozenců, kojenců a malých dětí je vždy na místě konzultace pediatra.  Léčbu můžeme podpořit probiotiky.

TIP: O účincích a vhodném výběru probiotik si můžete přečíst v našem starším článku.

Přírodní tipy pro podporu léčby moučnivky

Jako součást celkové léčby a prevence moučnivky u dospělých mohou být nápomocné i některé přírodní látky. Tyto byliny, výluhy a přípravky však nejsou vhodné pro děti do 15 let.

 • čaj z lapacha – podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru,
 • čaj z vilcacory – má příznivé působení proti kvasinkám,
 • čaj z Chanca Piedra (Phyllanthus niruri, pryšec),
 • oregánový, levandulový, grepový nebo tea tree olej,
 • výluh z mydlice lékařské – k vyplachování úst,
 • roztok ze zeleného jílu či aloe vera – vhodné ke kloktání,
 • odvar z měsíčku lékařského,
 • echinacea nebo lichořeřišnice – na posílení imunity.

Zdroj: Unsplash

Tipy pro prevenci moučnivky

Moučnivce je možné předejít také správnými stravovacími a hygienickými návyky. Níže najdete 5 základních pravidel.

 • ústní hygiena – poctivě si čistěte zuby klasickým i mezizubním kartáčkem, dentální nití a ústní vodou. Nezanedbávejte pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny.
 • čerstvé ovoce, zelenina a luštěniny – nejvhodnější je kyselé ovoce jako jablko, hruška a obecně citrusy. Nevhodné jsou pak banány, broskve, ovocné džemy a slazené džusy.
 • stop jednoduchým cukrům a tukům – bílé pečivo a těstoviny nahraďte celozrnnými variantami, bílou rýži hnědou rýží a tučným potravinám obsahujícím kvasnice se ideálně vyhněte úplně.
 • kefír – kávu, alkohol a černý čaj dočasně vynechte a dopřejte si kvalitní jogurt, kefír, acidofilní mléko, podmáslí či jiné zakysané výrobky.
 • imunitní systém – přirozenou obranyschopnost organismu lze posilovat např. postupným otužováním.

Pozor, moučnivka může být nebezpečná

I tato zdánlivě nevinná nemoc může v některých vzácných případech vyústit ve vážné komplikace. U osob se závažnou poruchou imunity se kvasinky z úst mohou rozšířit do celého těla, např. do plic, jater či na srdeční chlopeň. V extrémním případě může vzniknout životu nebezpečná kandidová sepse. Proto léčbu moučnivky nepodceňujte a zejména v případě malých dětí či oslabených osob vždy konzultujte lékaře.

Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Dětští lékaři EUC

Často kladené otázky

Moučnivka je onemocnění ústní sliznice způsobené přemnožením kvasinek. Projevuje se bílým povlakem na jazyku a sliznicích dutiny ústní. Nejčastěji postihuje kojence a děti do 2 let.

Ano, u dospělých s oslabenou imunitou.

Ano, u osob se závažnou poruchou imunity se kvasinky z úst mohou rozšířit do celého těla, např. do plic, jater či na srdeční chlopeň. V extrémním případě může vzniknout životu nebezpečná kandidová sepse.

Související články