Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Mutace delta, která si zaslouží naši pozornost

22. září 2021

Mutace delta, která si zaslouží naši pozornost

Varianta delta

Nemoc způsobená těžkým akutním respiračním syndromem SARS-CoV-2 má od vyhlášení pandemie 11. března 2020 na svědomí více než 3,8 milionu úmrtí a je považována za největší globální zdravotní krizi od pandemie chřipky v roce 1918. Mnoho zemí se aktuálně potýká s druhými, či třetími vlnami pandemie tohoto virového onemocnění (1).

SARS-CoV-2 je, stejně jako jiné RNA viry, náchylný ke genetické evoluci a důsledkem toho je vznik více variant viru, které mohou mít odlišné vlastnosti. V současnosti je popsáno několik variant viru SARS-CoV-2, z nichž jsou momentálně čtyři považovány dle Světové zdravotnické organizace za varianty zájmu (VOC).

Indická mutace

Tou nejnovější VOC je delta, známá také jako indická mutace. Ta se poprvé objevila v prosinci 2020 a je zodpovědná za smrtící druhou vlnu infekce COVID-19 v dubnu 2021 v Indii. Varianta delta se od té doby rozšířila po celém světě a prakticky vytěsnila ostatní tři varianty viru (1).

Příznaky mutace delta

Pozornost se nejvíce zaměřuje na příznaky delta varianty, které jsou mnohem více nenápadné a nemocní je často připisují obyčejnému nachlazení. Díky tomu také panují obavy z jejího snadného rozšíření (2). Na místě je tedy určitě zvýšená opatrnost a absolvování testu na SARS-CoV-2 i v případě příznaků běžného respiračního onemocnění.

Mezi nejčastější příznaky, které nemocní uvádí, patří:

  • bolesti hlavy,
  • rýma,
  • zvýšená teplota,
  • zimnice,
  • bolest svalů,
  • únava,
  • ztráta chuti k jídlu.

Účinnost očkování proti delta mutaci

Adaptivní mutace ve virovém genomu mohou změnit patogenní potenciál viru. Jediná výměna aminokyselin může výrazně ovlivnit schopnost viru uniknout našemu imunitnímu systému a zkomplikovat postup vývoje vakcíny (1).

Přesto má však očkování smysl a nabízí vysokou úroveň ochrany před rozvojem závažného onemocnění COVID-19 nebo úmrtím v jeho důsledku, a to včetně ochrany proti variantě delta. Očkování je důležité pro ochranu lidí s vyšším rizikem rozvoje závažného onemocnění a také aby se zabránilo šíření viru a vzniku nových variant (2; 3).

Zdroj: Unsplash

Mutace delta v České republice

Stejně jako se v minulosti celosvětově rozšířila britská varianta (alfa), a v České republice tomu nebylo jinak, tak u varianty delta je to ten stejný scénář. Základní delta variantu má asi 66 % všech pozitivně testovaných pacientů a zbytek tvoří její podtypy. Jiné VOC se už téměř nevyskytují. Šíření viru je obtížnější mezi očkovanými nebo mezi lidmi, kteří nákazu prodělali a mají dostatečné množství protilátek, které jim umožní se viru snadněji ubránit (3).

TIP: Víte, že hladina protilátek není jediným kritériem určujícím odolnost proti onemocnění COVID-19? Roli v boji proti viru hraje také tzv. buněčná imunita. Jak jste na tom s buněčnou imunitou si můžete ověřit otestováním v některé z našich EUC Laboratoří.

Test buněčné imunity v EUC Laboratořích

Použitá literatura

  1. Cascella M, Rajnik M, Aleem A, et al. Features, Evaluation, and Treatment of Coronavirus (COVID-19) [Updated 2021 Jul 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing a z:, 2021 Jan-. Dostupné. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554776/.
  2. 9, Baraniuk C. Covid-19: How effective are vaccines against the delta variant? BMJ. 2021 Aug a 34373255., 374:n1960. doi: 10.1136/bmj.n1960. PMID:.
  3. Pokračovat v očkování je důležité i kvůli mutaci delta, říká EMA a ECDC, Státní ústav pro kontrolu léčiv. Státní ústav pro kontrolu léčiv [online]. Copyright © 2001 [cit. 14.09.2021]. Dostupné z: https://www.sukl.cz/sukl/pokracovat-v-ockovani-je-dulezite-.

 

Související články