Neléčená horečka u dětí může vést ke kolapsu

02. září 2020 Nemoci a diagnózy Pro média Praktické lékařství

Neléčená horečka u dětí může vést ke kolapsu

Neexistuje žádný rozumný důvod, abyste se nesnažili srazit vysokou horečku u svého dítěte. Malým dětem do pěti až šesti let totiž hrozí křeče z horečky, které mohou vyústit ve fatální komplikace.

Horečka u dětí se počítá od 38 ˚C

V první řadě je potřeba si uvědomit, co horečka u dětí znamená. Normální tělesná teplota dítěte se pohybuje mezi 36 a 37 ˚C, ovšem normální teplota u kojenců může být i lehce přes 37 ˚C. Horečkou tedy nazýváme stav, kdy je teplota u dětí vyšší než 38 ˚C. To je zároveň hranice, od které je nutné teplotu u dítěte srážet.

Jak srazit horečku u dětí

Horečku u dětí lze srážet léky či ochlazováním organismu, tedy zábaly či sprchováním vlažnou vodou. „U dětí se doporučuje paracetamol, u těch starších tří měsíců i ibuprofen. Tyto léky snižující teplotu, takzvaná antipyretika, jsou pro děti dostupné ve formě čípkusirupu či tablet rozpustných v ústech, ale i jako normální tablety a kapsle, které užívají dospělí. Kyselina acetylsalicylová (acylpyrin) se u dětí do 15 let podávat nesmí, ač to dříve bylo běžné, protože při některých infekcích může vyvolat vážné komplikace v podobě postižení jater či mozku,“ zdůrazňuje MUDr. Silvie Knoppová, dětská lékařka z kliniky Canadian Medical.

TIP: Pokuste se pořídit si léky, které v příbalovém letáku uvádějí dávkování podle hmotnosti dítěte. „Někteří výrobci uvádějí na krabičkách či v příbalových letácích doporučené dávkování podle věku, jenže hmotnost dětí ve stejném věku se může zásadně lišit. Dítě pak může být lékem předávkováno, či naopak poddávkováno, takže léčba může být neúčinná,“ podotýká MUDr. Silvie Knoppová.

Při horečce je také zásadní, aby dítě dostatečně pilo. Jinak ho ohrožuje nejen dehydratace, ale může se snížit i účinek léků, které mu proti horečce podáváte.

Kromě pravidelné kontroly teploty dítěte a podávání léků dbejte i na jeho pitný režim. Foto: Kelly Sikkema, Unsplash

Se snižováním horečky u dětí neotálejte

V ordinacích dětských lékařů vídáme, že rodič se z nepochopitelného důvodu rozhodne horečku, ač vysokou, nesrážet. V ordinaci pak argumentuje tím, že chtěl, aby lékař horečku viděl. Tento postup je naprosto zbytečný a může dítě ohrozit,“ zdůrazňuje MUDr. Silvie Knoppová.

Dítěti je třeba podat lék na horečku ještě doma a teprve poté se vydat k lékaři. „Cesta do dětské ordinace či na pohotovost se může zkomplikovat, čekárna může být plná dětí, a to vaše tam může delší dobu čekat v horečce, čímž mu jenom uškodíte,“ apeluje na rodiče doktorka Knoppová. Lékaři naopak v hledání příčiny horečky pomůže, když mu řeknete, jak dítě na lék zareagovalo, tedy zda teplota klesla a zda se případné další příznaky zhoršily, nebo zlepšily.

TIP: Velký výběr léků na horečku u dětí naleznete v našich lékárnách i na e-shopu EUC Lékárny.  

Kdy jít k lékaři

U dětí se často objevuje pouze jednodenní horečka způsobená takzvanou jednodenní virózou. Ta odezní do 24 hodin. „U jiných infekcí může trvat výrazně déle. Platí, že při celkově dobrém zdravotním stavu dítěte, kdy se neobjevují žádné další komplikace, nicméně příčina horečky není jasná, byste měli s dítětem navštívit lékaře, trvá-li tento stav déle než tři dny,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Silvie Knoppová z kliniky Canadian Medical.

Při rozhodování, zda jít kvůli horečce dítěte k lékaři, je potřeba zhodnotit jeho celkový stav. Pokud dítě reaguje na snížení teploty příznivě (teplotu se daří snížit alespoň na tři až šest hodin, projevuje zájem o okolí, hodně pije), není nutné vyhledat lékaře bezprostředně.

Naopak při těchto příznacích horečky s návštěvou lékaře neotálejte:

  • apatičnost, spavost
  • nedostatečný příjem tekutin
  • opakované zvracení
  • ztížené dýchání
  • dehydratace
  • poruchy vědomí
  • v případě teploty u novorozenců vždy, když teplota přesáhne 38 ˚C

Obáváte se horečky u dětí? Svou lékárničku můžete vybavit s pomocí širokého sortimentu EUC Lékáren:

Související kategorie:

Související články