Služby mojeEUC, Lékař online 24/7 a EUC Plus budou od pátku 14. 5. 2021, 14:00 do pondělí 17. 5. 2021, 7:00 nedostupné z důvodu plánované technické údržby. Děkujeme za pochopení.

Osm otázek pro MUDr. Radku Zimolovou z kožní ambulance EUC Kliniky Zlín k péči o pleť v zimě

13. ledna 2021

Osm otázek pro MUDr. Radku Zimolovou z kožní ambulance EUC Kliniky Zlín k péči o pleť v zimě

Nízká venkovní teplota, vítr, přechody z chladu do tepla a zpět naši pleť vysušují a namáhají. Nízké teploty také zpomalují průtok krve, kůže má nedostatek kyslíku a živin, a proto se regeneruje pomaleji. Jak o pleť v zimě pečovat a proč je nezbytné dodržovat pitný režim i v tomto období odpovídala MUDr. Radka Zimolová z kožní ambulance EUC Kliniky Zlín pro Český rozhlas Region.

Jak velká zima působí naší pleti problémy? Teprve, když mrzne anebo už při pár stupních nad nulou?

Záleží na citlivosti pokožky a samozřejmě na povětrnostních podmínkách. Pokud bude foukat vítr, je třeba na to myslet. Běžně může dojít k problémům až s prvními mrazíky, u citlivější pokožky, tam kde je narušena kožní bariéra, se můžou problémy objevit ale již s chladnějšími rány, kdy vyrazíme do práce a kůži obličeje, včetně rtů a krku, neošetříme vhodným krémem. Nesmíme zapomenout ani na ošetření rukou. V chladném počasí nasadit i rukavice.

Jaké krémy bychom měli v zimním období používat? Hutnější?

Obecně bych doporučila spíše hutnější a výživnější krémy zvláště těm, kteří mají suchou kůži a těm, kteří mají sklon k ekzémům. Pokožka v zimě může ztrácet bez správného ošetření vodu a tomu právě musíme vhodným krémem zabránit. Ti z nás, kteří mají naopak kůži mastnou, budou volit ale krémy méně hutné.  

Vadí pleti v zimě hydratační krémy?

Není to tak úplně pravda, ale na druhé straně lehký hydratační krém nás před chladným počasím neochrání. Základem pro chladné zimní období jsou naopak krémy s vysokým hydratačním potenciálem.  Jedná se ale o speciální krémy typu emulze voda v oleji.  Kapičky vody jsou v nich uzamknuty olejovým filmem a po aplikaci na kůži se voda a aktivní látky dostanou přes kožní bariéru do pleti a na povrchu zůstane právě ta olejová vrstvička, která působí ochranně a nepustí dovnitř mráz ani vítr. Pro obzvláště suchou pleť jsou v zimním období dokonce vhodné i přípravky, které obsahují látky, které na sebe vážou vodu a tím ji udržují v pokožce – jako je urea nebo kyselina mléčná. U zralé a stárnoucí pleti je to pak kyselina hyaluronová, která zachovává pleť pružnou a brání vzniku vrásek. 

Základním pravidlem při péči o pleť je právě její hydratace, platí to i pro zimní období?

Hydratace je nesmírně důležitá. Chladné zimní období a náhlé střídání teplot při přechodu z vytopeného do chladného venkovního prostředí je pro pleť velkou zátěží. Pokožka se v mrazivém počasí stává sušší, má sklon k červenání a tvorbě drobných šupinek. Pokud chcete, aby vaše pokožka byla bez problémů po celé zimní období, doporučovala bych využít speciální tzv. cold krémy. Jsou to právě ty emulze, o kterých jsem již mluvila. Zabraňují nepříjemnému pnutí a zarudnutí.  Tukovou složku mohou přitom tvořit různé rostlinné oleje nebo například včelí vosk. Cold krém bych u suché citlivé pokožky mohla současně doporučit na odlíčení – pleť tak již při odlíčení zůstává jemná, hladká, hydratovaná. Lze ho použít i k ošetření rtů.

Co konkrétně pleť v zimě vysušuje?

Největší problémem je nízká teplota, vítr a přechody z chladu do tepla a naopak.  Nízké teploty zpomalují průtok krve, kůže má nedostatek kyslíku a živin, a proto se regeneruje pomaleji. Důležité je i vhodné oblečení. Pokud jsme oblečení příliš, začneme se potit a opět ztrácíme vodu z těla.

Jak ideálně bychom měli svoji pleť v zimě hydratovat?

Vedle pravidelné aplikace krémů je vhodné dopřát si občas i speciální kosmetické ošetření zaměřené na podporu hydratace v kosmetických salónech. V podstatě se jedná o veškerá ošetření, kde použijeme kyselinu hyaluronovou, séra s peptidy a enzymy. Pokožku tím zároveň regenerujeme a vyživujeme. Můžeme použít ale i různé speciální přípravky v rámci domácí péče v podobě hydratačních sér a masek.

Bývá v zimě problémem i to, že nemíváme pocit žízně, a proto přísun tekutin není většinou dostatečný?

Ano, toto je docela častým problémem. Dodržovat pitný režim i v zimě je naprosto nezbytné.

Platí péče o pleť stejně pro muže i pro ženy?

Ošetření samozřejmě platí i pro muže. Máme sice po Vánocích a nevím kolik mužů by ocenilo pod stromečkem dárek třeba v podobě již zmíněného cold krému, ale že by měl zaujmout místo vedle klasické vody po holení, o tom určitě není pochyb.  Na trhu je celá řada krémů určených speciálně pro mužskou pleť, ať už se jedná o krémy hydratační, výživné, regenerační anebo určené na vrásky.

Ať už vás trápí v zimě vysušená pleť nebo jiné kožní problémy, můžete se po vhodných zdravotních prostředcích poohlédnout v širokém sortimentu EUC Lékáren:

Zimní krémy             

Můžete se také obrátit na některého z našich dermatologů ze sítě EUC:

Dermatologové EUC

 

Související články

Více článků