25. července 2017 Nemoci a diagnózy

Osteoporóza (řídnutí kostí)

Osteoporóza je onemocnění způsobeném řídnutím kostí, které pak mají v důsledku oslabení mnohem větší náchylnost ke zlomeninám. Stav kostí se zhoršuje pomalu během let a nemoc je často odhalena až když dojde k fraktuře za okolností, které by normálně ke zlomenině nevedly. Někdy může frakturu způsobit dokonce i kýchnutí nebo kašel. Při osteoporóze se nejčastěji se objevují zlomená zápěstí, kyčle a obratle, ale na oslabeném skeletu může dojít ke zlomeninám i na jiných místech.

Symptomy osteoporózy

Osteoporóza sama o sobě nemusí být bolestivá, může ale vyústit ve zlomeniny s chronickými bolestivými následky. U některých lidí se v důsledku osteoporózy může vyvinout i charakteristické dopředu nakloněné držení těla, jehož příčinou jsou patologické změny na páteři, která nedokáže unést váhu těla. Kolabující obratle často provázejí chronické bolesti zad. Lidé s osteoporózou také ztrácejí výšku.

Příčiny osteoporózy

Řídnutí kostí je přirozenou součástí stárnutí organismu, u někoho ale tento proces probíhá rychleji než je obvyklé, což vede k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin. Kost je živá tkáň, která odumírá a zároveň se hned obnovuje. K osteoporóze pak dochází, když se obnova kostní tkáně zpomalí. 

Nadměrným řídnutím kostí jsou obecně více ohroženy ženy po menopauze, při které se řídnutí kostí podstatně zrychluje. Pro zdraví kostí je totiž zásadní hormon estrogen, jehož hladina během menopauzy klesá, což mimo jiné ovlivňuje i metabolismus kostní tkáně. Riziko osteoporózy se ještě zvyšuje, pokud menopauza nastoupí přirozeně či následkem operace před 45 rokem.  

Riziko osteoporózy zvyšuje i řada dalších faktorů:

  • Dlouhodobé užívány vysokých dávek kortikoidů a dalších léků, které ovlivňují vylučování hormonů a kostní metabolismus
  • Jiné zdravotní komplikace, jako jsou záněty, hormonální poruchy či poruchy vstřebávání minerálů
  • Rodinná historie osteoporózy, zejména anamnéza kyčelních zlomenin u rodičů
  • Nízké BMI (index tělesné hmotnosti)
  • Kouření a nadměrná konzumace alkoholu

Diagnostika a léčba osteoporózy

Hustota kostní tkáně se dá vyhodnotit metodou zvanou kostní denzitometrie. Jedná se o nebolestivé vyšetření, při kterém lékař pomocí přístroj, který emituje nízké dávky rentgenového záření, změří obsah minerálů v kostech. Léčba osteoporózy se pak soustředí na prevenci zlomenin a užívání léků na posílení kostí či ovlivnění hladiny některých hormonů.

Prevence osteoporózy

Riziko osteoporózy můžete omezit, pokud se budete soustředit na tyto aspekty vašeho životního stylu:

Příjem proteinů
Proteiny jsou jedním ze stavebních kamenů kostní tkáně. Strava by jich proto měla obsahovat dostatek, což obvykle u běžně se stravujícího člověka není problém. Nedostatkem proteinů ale můžou trpět vegani a vegetariáni, kteří by měli jíst dostatek potravin obsahujících proteiny, jako jsou ořechy, luštěniny, případně mléčné výrobky a vejce.

Zdravá váha (nízká váha škodí stejně jako vysoká)
Udržování zdravé váhy kostem velmi prospívá. Podprůměrná váha totiž zvyšuje riziko zlomenin i úbytku kostní tkáně, naopak nadváha zvyšuje riziko fraktur zápěstí a rukou.

Příjem kalcia
Dospělý člověk potřebuje denně 1 000 miligramů kalcia. Po padesátce by se denní příjem měl zvýšit na 1200 miligramů. Dobrým zdrojem kalcia jsou tyto potraviny:

  • Mléčné výrobky
  • Listová zelenina (zejména tmavá)
  • Sojové produkty jako je tofu

Zvolit můžete i některý z výživových doplňků. Nepřekračujte ale doporučené dávkování. Nadbytek kalcia může vést k ledvinovým kamenům a v poslední době se diskutuje i o zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění. Příjem kalcia z potravy a  výživových doplňků by neměl dohromady přesáhnout 2000 miligramů denně.

Příjem vitamínu D
Vitamín D zlepšuje schopnost těla absorbovat kalcium a i jinak ovlivňuje zdraví kostí. Lidé mohou získat dostatek vitamínu D ze slunečního záření. Pokud ale trávíte hodně času doma, žijete v zeměpisných šířkách, kde není dostatek slunce, nebo používáte ochranné krémy kvůli riziku rakoviny kůže, může se stát, že vitamínu D nemáte dostatek. Proto se doporučuje užívat doplňky stravy obsahující vitamín D. Optimální denní dávka vitamínu D se u zdravého člověka pohybuje od 600 do 800 UI, denní příjem by neměl překročit 4000 IU.

Cvičení a pohyb
Cvičení napomáhá tvorbě silných kostí a zpomaluje ztrátu kostní hmoty. Příznivý efekt cvičení lze pozorovat v každém věku, nevýraznější efekt má ale fyzický pohyb, pokud je provozován od dětství během celého života.  

Související články

Více článků

Bolest zad nemusí být váš problém

Dvě třetiny melanomů se objeví ve zdravé kůži

Klíšťová encefalitida

Štítná žláza pohledem endokrinologa a chirurga