Plíseň na nohou a nehtech: Projevy a léčba

14. dubna 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Plíseň na nohou a nehtech: Projevy a léčba

Plíseň nohou je chronicky probíhající plísňová infekce mezi prsty na nohou, na ploskách, nártech, nehtech či pod nehty. Tyto kožní mykózy (dermatomykózy) postihují muže, ženy i děti, přičemž se stoupajícím věkem náchylnost k nim stoupá. Co plísně způsobuje, jak dochází k přenosu, jak vypadají a co na ně pomáhá?

Co způsobuje plísně nohou

„Plísní na nohou či nehtech trpí zhruba 8–15 % populace, častěji pak muži než ženy. U většiny plísňových onemocnění jsou původcem infekce vláknité houby (dermatofyty). Mohou to však být i druhy hub jako kvasinky (kandidózy) či plísně malassezia. Nejčastějším původcem plísně nehtů a chodidel jsou dermatofyty,“ vysvětluje MUDr. Barbora Vien, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Tyto mikroskopické houby jsou vybaveny mechanismy pro pevné uchycení na kožních buňkách, uhnízdění se v kůži s cíleným poškozováním povrchové (ochranné) vrstvy kůže, nehtů či vlasů. Je-li tedy pokožka poškozená a imunitní systém oslaben, mohou snadno proniknout do rohové vrstvy.

Jak dochází k přenosu

Rozlišujeme plísně přenosné z člověka na člověka (antropofilní) a přenosné ze zvířat na člověka (zoofilní).

Antropofilní mykózy

Nákaza se nejlépe šíří na zavlhlé a zapařené kůži, proto se plísním více daří u lidí, kteří se nadměrně potí, nosí neprodyšnou obuv či ponožky z umělých materiálů. Přenos na jinou osobu nejčastěji probíhá kontaktem se šupinkami kůže nemocného. Kontakt může být buď přímý, nebo nepřímý – přes místa, kde se chodí naboso, z ručníků, prostěradel atp.

Zda se plíseň při kontaktu uchytí, záleží na aktuálním stavu imunity a pokožky daného jedince. Vstup infekce do těla značně usnadňuje měkčí kůže, proto jsou nejrizikovějším místem pro nákazu zejména bazény, sauny a prostory, kde lidé chodí bosí a zároveň dochází k zapaření a zvlhnutí pokožky. Dalším rizikovým faktorem je podrážděná či poraněná kůže v místě styku s infekcí.

Plíseň na nohou – obrázky, Zdroj: iStock

Zoofilní plísně

 • častější u dětí, ale i u dospělých, kteří mají kontakt s nakaženými zvířaty;
 • projevy na srsti zvířat nemusí být na první pohled patrné;
 • jedná se především o kočky nebo psy, morčata, ježky anebo jiné hlodavce;
 • infekce probíhají oproti antropofilním plísním akutně a s větší intenzitou, u dětí se nejčastěji projevují ve kštici, kde mohou imitovat hnisající absces.

Druhy kožních plísní

Dermatomykózy se mohou objevit kdekoliv na těle včetně nehtů a vlasů, záleží však na konkrétním typu plísně. Dle původce rozlišujeme 3 skupiny – dermatofytózy, kandidózy a keratomykózy.

Dermatofytózy

Způsobují je zmíněné vláknité houby dermatofyty, které jsou nejčastějším původcem plísní na kůži nohou, ve vlasech a na nehtech. Dle místa výskytu se dělí následovně:

 • Tinea pedis – nejčastější dermatofytóza postihující chodidla. Vyskytuje se až u 15 % populace a má tendenci se vracet. Projevuje se bělavou (jakoby rozmáčenou), svědivou a praskající kůží mezi prsty na nohou (tinea interdigitalis). Následně je k prasklinám náchylná i kůže na ploskách nohou.
 • Tinea unguium/onychomykóza – plíseň obvykle postihující nehty na nohou, méně často se objevuje také na nehtech u rukou. Nehet bývá matný, bělavý, nažloutlý, lomivý, drolivý a může se oddělovat od nehtového lůžka.

Dále pak existují tinea capitis (plíseň pokožky hlavy a vlasů, typicky u dětí), tinea corporis (verze projevující se na obličeji, trupu a končetinách až po zápěstí), tinea inguinalis (mapovitá ložiska v tříslech), tinea manus (podobá se atopickému ekzému).

Kandidózy

Ty způsobují kvasinky (např. Candida albicans) a objevují se hlavně v kožních záhybech, na nehtech a na sliznicích trávicího a genitálního traktu. Nejčastěji postihují ženy, kojence, malé děti, osoby s cukrovkou a osoby trpící obezitou.

Keratomykózy

Z této mykotické skupiny je známá pityriasis versicolor vyvolaná typem plísně malassezia, která se projevuje olupováním kůže při podrbání a světle hnědými skvrnami na nepigmentované kůži, a naopak bílými skvrnami na pigmentované kůži. Nejčastěji se objevuje díky teplé sezoně v létě či na podzim.

Zdroj: Vitalia.cz

Jak vypadá plíseň na nohou

Plíseň nohou většinou začíná silným svěděním mezi prsty a zpočátku je téměř neviditelná.

Akutní stádium: bělavá jakoby rozvařená nebo rozmočená, kůže s prasklinkami, možné rozšíření na plosky a nárty s tvorbou malých, tekutinou naplněných pupínků, které silně svědí.

Chronické stádium: pouze prasklinky a mírné zarudnutí mezi prsty, na ploskách a nártech připomíná ekzém se suchou a šupinatou kůží.

I zde se mohou v oblastech silných rohových vrstev vytvářet bolestivé trhliny. Souhrnně tedy mezi příznaky patří:

 • silné svědění mezi prsty,
 • zarudlá či odlupující se kůže,
 • tvorba drobných vředů a puchýřů,
 • kůže, která vypadá jako rozmočená,
 • rozpraskaná a bolestivá kůže na chodidlech, mezi prsty či na nártech.

Jak vypadá plíseň na nehtech

Plísňové onemocnění na nehtu se zprvu projevuje zesílením okraje nehtu. Nehet pak dále sílí a postupně žloutne, někdy může dokonce zhnědnout či zezelenat. V pokročilém stádiu plísně se nehet třepí a drolí a zpomalí se jeho růst. Nehtová plíseň může napadnout i kůži v okolí, která zpravidla zarudne a může též nepříjemně zapáchat.

Plíseň na nehtu – obrázky, Zdroj: iStock

Jak se zbavit plísně na nohou a nehtech

Léčba plísňových infekcí je mnoho měsíců až let trvající proces. V počátečním stádiu většinou stačí vnější ošetření, při dalším rozšíření je na místě zahájit i vnitřní terapii. U osob se suchou pokožkou je vhodné k ošetření používat spíše krémy, masti a mléka – mají pečující účinek. Pro eliminaci dotyku s nemocnou pokožkou lze použít sprej na plíseň nohou a nehtů.

Mast na plíseň nohou

Mykózy se tedy většinou léčí prostřednictvím lokálních léků ve formě mastí, krémů, mlék, roztoků či např. laků na plíseň nehtů, případně lze aplikovat celková antimykotika ve formě tablet. Léčba je dlouhodobá, nesnadná a vyžaduje pacientovu spolupráci a důslednost v aplikování léčiv.

V lékárnách je dostupná škála volně prodejných antimykotických léčiv. Před zahájením užívání je však vhodná konzultace konkrétních obtíží s dermatologem, aby nevhodnou volbou nedošlo naopak k rozšíření infekce. Obecně platí, že po vymizení mykózy je třeba na dané místo aplikovat antimykotikum dalších 14 dnů, aby nedošlo recidivě, a i poté o již vyléčenou oblast pečovat. Mezi volně prodejná antimykotika patří:

 • Canesten krém, Candibene spray – obsahují účinnou látku klotrimazol a působí proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganismů včetně dermatofytů, kvasinek, plísní a na některých bakterií. Krém se nanáší 2–3x denně.
 • Canespor krém, Canespor roztok – obsahují účinnou látku bifonazol a stačí jimi postižené místo natírat 1x denně. Doporučují se při plísňových onemocněních vyvolaných dermatofyty, kvasinkami, plísněmi či jinými houbami.
 • Exoderil roztok a krém – obsahuje účinnou látku naftifini hydrochloridum, působí proti houbám, kvasinkám a plísním, vyznačuje se rychlým účinkem na potlačení svědění a má také antibakteriální účinek.
 • Chytrá houba (pythium oligandrum) Pythie Biodeur Nail – biologický přípravek obsahující houbu, která proniká do buněk plísní a z nich pro sebe rychle vysává živiny. Po vyléčení odumírá a odrůstá s nehtem.
 • Excilor – přípravek (lak) proti plísni nehtů. Rychle proniká nehtem a působí v místě problému. Stačí 1 minuta denně (bez pilování).

Plíseň na nohou a babské rady

Při prvních příznacích můžete první pomoc najít i doma. Mezi babské rady patří například octová koupel nohou, přičemž nehty lze octem přímo potírat. Dále může pozitivně působit odvar z přesličky, koupel nohou v zeleném čaji nebo v odvaru z levandule a šalvěje. Alternativní metody a babské rady mohou pomoci jako doplňková léčba, ale nemohou plně nahradit léčbu antimykotiky!

Zdroj: Frepic

Plíseň na nohou u dětí

Jak již padlo v úvodu článku, náchylnost k mykózám stoupá s věkem. Bakterie, plísně a kvasinky však často trápí i děti. V posledních letech stoupá četnost plísňových onemocnění u dětí v důsledku změny volnočasových aktivit (sportovní aktivity, vyvíjená námaha na nehty a chodidla při sportu, uzavřená obuv, četné možnosti nákazy v šatnách, bazénech) a také v důsledku zvýšeného cestování, kde hrozí nákaza exotickými plísněmi, které se u nás nevyskytují. Děti jsou více náchylné k mykózám chodidel a kůže na těle v důsledku stále se vyvíjející kožní bariéry. Na druhou stranu mají menší riziko mykózy nehtů kvůli rychlejšímu růstu oproti dospělým.

Při léčbě a prevenci u dětí tak platí stejné zásady jako u dospělých. V dětských kolektivech je toto onemocnění rizikové hlavně proto, že ho nikdo nečeká a bývá zde leckdy ignorováno. Pokud si tedy dítě stěžuje na pálení či svědění nohou, konzultujte tento problém s pediatrem, případně vyzkoušejte přípravky z lékárny (viz výše). Rozhodně však příznaky nepodceňujte.

Nejohroženějšími skupinami plísňových onemocnění jsou tedy děti a senioři. Vyšší riziko postižení plísní nohou a nehtů dále vykazují osoby:

 • trpící poruchami prokrvení nohou;
 • se zvýšeným pocením nohou;
 • užívající léky, které oslabují imunitní systém a s oslabenou imunitou;
 • s vadným postavením chodidel a prstů;
 • s diabetem – dle dostupných studií přibližně 30 % pacientů s diabetem trpí na plísňové onemocnění, jelikož při špatně léčeném diabetu mellitu často dochází k poruchám prokrvení nohou.

Zdroj: Pexels

Preventivní zásady

Osoby náchylné k plísňovým onemocněním nohou by měly dodržovat tato preventivní opatření:

 • v bazénech, saunách atp. nosit koupací obuv;
 • nohy a místa mezi prsty udržovat v suchu;
 • ručníky prát na vysokou teplotu a pravidelně je měnit;
 • nosit pohodlnou a prodyšnou obuv, často ji měnit;
 • nohy pravidelně kontrolovat;
 • snažit se, aby byly nohy teplé a dobře prokrvené;
 • při diabetu postupovat terapii a dbát na hodnoty krevního cukru.

Ohleduplnost je důležitá

Pokud trpíte plísní nohou či nehtů, buďte ohleduplní ke svému okolí a na veřejných místech vždy noste boty. Nechoďte bosí ani doma a používejte výhradně svůj ručník – plíseň se snadno šíří, tudíž by mohlo dojít k rychlému přenosu na členy domácnosti. Dermatomykózy lze většinou řešit volně dostupnými léčivy. Vždy je však bezpečnější postup konzultovat s lékařem, a to zejména v případě malých dětí a seniorů.

Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Dermatovenerologové EUC

 

Často kladené otázky

U většiny plísňových onemocnění jsou původcem infekce vláknité houby (dermatofyty). Mohou to však být i druhy hub jako kvasinky (kandidózy) či plísně malassezia. Nejčastějším původcem plísně nehtů a chodidel jsou dermatofyty

Léčba plísňových infekcí je mnoho měsíců až let trvající proces. V počátečním stádiu většinou stačí vnější ošetření, při dalším rozšíření je na místě zahájit i vnitřní terapii. U osob se suchou pokožkou je vhodné k ošetření používat spíše krémy, masti a mléka – mají pečující účinek.

Osoby náchylné k plísňovým onemocněním nohou by měly dodržovat tato preventivní opatření: v bazénech, saunách atp. nosit koupací obuv; nohy a místa mezi prsty udržovat v suchu; ručníky prát na vysokou teplotu a pravidelně je měnit; nosit pohodlnou a prodyšnou obuv, často ji měnit; nohy pravidelně kontrolovat; snažit se, aby byly nohy teplé a dobře prokrvené; při diabetu postupovat terapii a dbát na hodnoty krevního cukru.

Související články