Plíseň nohou je chronicky probíhající plísňová infekce mezi prsty na nohou, na ploskách, nártech, nehtech či pod nehty. Tyto kožní mykózy (dermatomykózy) postihují muže, ženy i děti, přičemž se stoupajícím věkem náchylnost k nim stoupá. Co plísně způsobuje, jak dochází k přenosu, jak vypadají a co na ně pomáhá?
Co způsobuje plísně nohou
„Plísní na nohou či nehtech trpí zhruba 8–15 % populace, častěji pak muži než ženy. U většiny plísňových onemocnění jsou původcem infekce vláknité houby (dermatofyty). Mohou to však být i druhy hub jako kvasinky (kandidózy) či plísně malassezia. Nejčastějším původcem plísně nehtů a chodidel jsou dermatofyty,“ vysvětluje MUDr. Barbora Vien, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.
Tyto mikroskopické houby jsou vybaveny mechanismy pro pevné uchycení na kožních buňkách, uhnízdění se v kůži s cíleným poškozováním povrchové (ochranné) vrstvy kůže, nehtů či vlasů. Je-li tedy pokožka poškozená a imunitní systém oslaben, mohou snadno proniknout do rohové vrstvy.
Jak dochází k přenosu
Rozlišujeme plísně přenosné z člověka na člověka (antropofilní) a přenosné ze zvířat na člověka (zoofilní).
Antropofilní mykózy
Nákaza se nejlépe šíří na zavlhlé a zapařené kůži, proto se plísním více daří u lidí, kteří se nadměrně potí, nosí neprodyšnou obuv či ponožky z umělých materiálů. Přenos na jinou osobu nejčastěji probíhá kontaktem se šupinkami kůže nemocného. Kontakt může být buď přímý, nebo nepřímý – přes místa, kde se chodí naboso, z ručníků, prostěradel atp.
Zda se plíseň při kontaktu uchytí, záleží na aktuálním stavu imunity a pokožky daného jedince. Vstup infekce do těla značně usnadňuje měkčí kůže, proto jsou nejrizikovějším místem pro nákazu zejména bazény, sauny a prostory, kde lidé chodí bosí a zároveň dochází k zapaření a zvlhnutí pokožky. Dalším rizikovým faktorem je podrážděná či poraněná kůže v místě styku s infekcí.
Plíseň na nohou – obrázky, Zdroj: iStock
Zoofilní plísně
častější u dětí, ale i u dospělých, kteří mají kontakt s nakaženými zvířaty;
projevy na srsti zvířat nemusí být na první pohled patrné;
jedná se především o kočky nebo psy, morčata, ježky anebo jiné hlodavce;
infekce probíhají oproti antropofilním plísním akutně a s větší intenzitou, u dětí se nejčastěji projevují ve kštici, kde mohou imitovat hnisající absces.
Druhy kožních plísní
Dermatomykózy se mohou objevit kdekoliv na těle včetně nehtů a vlasů, záleží však na konkrétním typu plísně. Dle původce rozlišujeme 3 skupiny – dermatofytózy, kandidózy a keratomykózy.
Dermatofytózy
Způsobují je zmíněné vláknité houby dermatofyty, které jsou nejčastějším původcem plísní na kůži nohou, ve vlasech a na nehtech. Dle místa výskytu se dělí následovně:
Tinea pedis – nejčastější dermatofytóza postihující chodidla. Vyskytuje se až u 15 % populace a má tendenci se vracet. Projevuje se bělavou (jakoby rozmáčenou), svědivou a praskající kůží mezi prsty na nohou (tinea interdigitalis). Následně je k prasklinám náchylná i kůže na ploskách nohou.
Tinea unguium/onychomykóza – plíseň obvykle postihující nehty na nohou, méně často se objevuje také na nehtech u rukou. Nehet bývá matný, bělavý, nažloutlý, lomivý, drolivý a může se oddělovat od nehtového lůžka.
Dále pak existují tinea capitis (plíseň pokožky hlavy a vlasů, typicky u dětí), tinea corporis (verze projevující se na obličeji, trupu a končetinách až po zápěstí), tinea inguinalis (mapovitá ložiska v tříslech), tinea manus (podobá se atopickému ekzému).
Kandidózy
Ty způsobují kvasinky (např. Candida albicans) a objevují se hlavně v kožních záhybech, na nehtech a na sliznicích trávicího a genitálního traktu. Nejčastěji postihují ženy, kojence, malé děti, osoby s cukrovkou a osoby trpící obezitou.
Keratomykózy
Z této mykotické skupiny je známá pityriasis versicolor vyvolaná typem plísně malassezia, která se projevuje olupováním kůže při podrbání a světle hnědými skvrnami na nepigmentované kůži, a naopak bílými skvrnami na pigmentované kůži. Nejčastěji se objevuje díky teplé sezoně v létě či na podzim.
Zdroj: Vitalia.cz
Jak vypadá plíseň na nohou
Plíseň nohou většinou začíná silným svěděním mezi prsty a zpočátku je téměř neviditelná.
Akutní stádium: bělavá jakoby rozvařená nebo rozmočená, kůže s prasklinkami, možné rozšíření na plosky a nárty s tvorbou malých, tekutinou naplněných pupínků, které silně svědí.
Chronické stádium: pouze prasklinky a mírné zarudnutí mezi prsty, na ploskách a nártech připomíná ekzém se suchou a šupinatou kůží.
I zde se mohou v oblastech silných rohových vrstev vytvářet bolestivé trhliny. Souhrnně tedy mezi příznaky patří:
silné svědění mezi prsty,
zarudlá či odlupující se kůže,
tvorba drobných vředů a puchýřů,
kůže, která vypadá jako rozmočená,
rozpraskaná a bolestivá kůže na chodidlech, mezi prsty či na nártech.
Jak vypadá plíseň na nehtech
Plísňové onemocnění na nehtu se zprvu projevuje zesílením okraje nehtu. Nehet pak dále sílí a postupně žloutne, někdy může dokonce zhnědnout či zezelenat. V pokročilém stádiu plísně se nehet třepí a drolí a zpomalí se jeho růst. Nehtová plíseň může napadnout i kůži v okolí, která zpravidla zarudne a může též nepříjemně zapáchat.
Plíseň na nehtu – obrázky, Zdroj: iStock
Jak se zbavit plísně na nohou a nehtech
Léčba plísňových infekcí je mnoho měsíců až let trvající proces. V počátečním stádiu většinou stačí vnější ošetření, při dalším rozšíření je na místě zahájit i vnitřní terapii. U osob se suchou pokožkou je vhodné k ošetření používat spíše krémy, masti a mléka – mají pečující účinek. Pro eliminaci dotyku s nemocnou pokožkou lze použít sprej na plíseň nohou a nehtů.
Mast na plíseň nohou
Mykózy se tedy většinou léčí prostřednictvím lokálních léků ve formě mastí, krémů, mlék, roztoků či např. laků na plíseň nehtů, případně lze aplikovat celková antimykotika ve formě tablet. Léčba je dlouhodobá, nesnadná a vyžaduje pacientovu spolupráci a důslednost v aplikování léčiv.
V lékárnách je dostupná škála volně prodejných antimykotických léčiv. Před zahájením užívání je však vhodná konzultace konkrétních obtíží s dermatologem, aby nevhodnou volbou nedošlo naopak k rozšíření infekce. Obecně platí, že po vymizení mykózy je třeba na dané místo aplikovat antimykotikum dalších 14 dnů, aby nedošlo recidivě, a i poté o již vyléčenou oblast pečovat. Mezi volně prodejná antimykotika patří:
Canesten krém, Candibene spray – obsahují účinnou látku klotrimazol a působí proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganismů včetně dermatofytů, kvasinek, plísní a na některých bakterií. Krém se nanáší 2–3x denně.
Canespor krém, Canespor roztok – obsahují účinnou látku bifonazol a stačí jimi postižené místo natírat 1x denně. Doporučují se při plísňových onemocněních vyvolaných dermatofyty, kvasinkami, plísněmi či jinými houbami.
Exoderil roztok a krém – obsahuje účinnou látku naftifini hydrochloridum, působí proti houbám, kvasinkám a plísním, vyznačuje se rychlým účinkem na potlačení svědění a má také antibakteriální účinek.
Excilor – přípravek (lak) proti plísni nehtů. Rychle proniká nehtem a působí v místě problému. Stačí 1 minuta denně (bez pilování).
Plíseň na nohou a babské rady
Při prvních příznacích můžete první pomoc najít i doma. Mezi babské rady patří například octová koupel nohou, přičemž nehty lze octem přímo potírat. Dále může pozitivně působit odvar z přesličky, koupel nohou v zeleném čaji nebo v odvaru z levandule a šalvěje. Alternativní metody a babské rady mohou pomoci jako doplňková léčba, ale nemohou plně nahradit léčbu antimykotiky!
Zdroj: Frepic
Plíseň na nohou u dětí
Jak již padlo v úvodu článku, náchylnost k mykózám stoupá s věkem. Bakterie, plísně a kvasinky však často trápí i děti. V posledních letech stoupá četnost plísňových onemocnění u dětí v důsledku změny volnočasových aktivit (sportovní aktivity, vyvíjená námaha na nehty a chodidla při sportu, uzavřená obuv, četné možnosti nákazy v šatnách, bazénech) a také v důsledku zvýšeného cestování, kde hrozí nákaza exotickými plísněmi, které se u nás nevyskytují. Děti jsou více náchylné k mykózám chodidel a kůže na těle v důsledku stále se vyvíjející kožní bariéry. Na druhou stranu mají menší riziko mykózy nehtů kvůli rychlejšímu růstu oproti dospělým.
Při léčbě a prevenci u dětí tak platí stejné zásady jako u dospělých. V dětských kolektivech je toto onemocnění rizikové hlavně proto, že ho nikdo nečeká a bývá zde leckdy ignorováno. Pokud si tedy dítě stěžuje na pálení či svědění nohou, konzultujte tento problém s pediatrem, případně vyzkoušejte přípravky z lékárny (viz výše). Rozhodně však příznaky nepodceňujte.
Nejohroženějšími skupinami plísňových onemocnění jsou tedy děti a senioři. Vyšší riziko postižení plísní nohou a nehtů dále vykazují osoby:
trpící poruchami prokrvení nohou;
se zvýšeným pocením nohou;
užívající léky, které oslabují imunitní systém a s oslabenou imunitou;
s vadným postavením chodidel a prstů;
s diabetem – dle dostupných studií přibližně 30 % pacientů s diabetem trpí na plísňové onemocnění, jelikož při špatně léčeném diabetu mellitu často dochází k poruchám prokrvení nohou.
Zdroj: Pexels
Preventivní zásady
Osoby náchylné k plísňovým onemocněním nohou by měly dodržovat tato preventivní opatření:
v bazénech, saunách atp. nosit koupací obuv;
nohy a místa mezi prsty udržovat v suchu;
ručníky prát na vysokou teplotu a pravidelně je měnit;
při diabetu postupovat terapii a dbát na hodnoty krevního cukru.
Ohleduplnost je důležitá
Pokud trpíte plísní nohou či nehtů, buďte ohleduplní ke svému okolí a na veřejných místech vždy noste boty. Nechoďte bosí ani doma a používejte výhradně svůj ručník – plíseň se snadno šíří, tudíž by mohlo dojít k rychlému přenosu na členy domácnosti. Dermatomykózy lze většinou řešit volně dostupnými léčivy. Vždy je však bezpečnější postup konzultovat s lékařem, a to zejména v případě malých dětí a seniorů.
U většiny plísňových onemocnění jsou původcem infekce vláknité houby (dermatofyty). Mohou to však být i druhy hub jako kvasinky (kandidózy) či plísně malassezia. Nejčastějším původcem plísně nehtů a chodidel jsou dermatofyty
Léčba plísňových infekcí je mnoho měsíců až let trvající proces. V počátečním stádiu většinou stačí vnější ošetření, při dalším rozšíření je na místě zahájit i vnitřní terapii. U osob se suchou pokožkou je vhodné k ošetření používat spíše krémy, masti a mléka – mají pečující účinek.
Osoby náchylné k plísňovým onemocněním nohou by měly dodržovat tato preventivní opatření: v bazénech, saunách atp. nosit koupací obuv; nohy a místa mezi prsty udržovat v suchu; ručníky prát na vysokou teplotu a pravidelně je měnit; nosit pohodlnou a prodyšnou obuv, často ji měnit; nohy pravidelně kontrolovat; snažit se, aby byly nohy teplé a dobře prokrvené; při diabetu postupovat terapii a dbát na hodnoty krevního cukru.
Co je fibrilace síní, koho ohrožuje, zda se jí dá předcházet, nebo jak se léčí vysvětluje MUDr. Lucia Barčiaková, kardioložka z EUC Kliniky Praha – Šustova.
Absolvovat onkologickou léčbu bez nutnosti hospitalizace, a navíc v moderním a klidném prostředí, mohou od 3. července pacienti EUC Kliniky Plzeň. Nově otevřené Centrum klinické onkologie v Přešticích se bude zaměřovat na léčbu chemoterapií či hormonální terapií. Sloužit bude také jako poradna. Brzy poskytne možnost preventivního vyšetření i samoplátcům.
Mezi nejčastější letní potíže patří ty způsobené slunečními paprsky – úpal nebo úžeh. Mnoho z nás se mylně domnívá, že se jedná o stejné onemocnění. Není tomu tak – oba stavy se liší ve svých projevech i následcích. Oba jsou však zároveň velmi závažné, a rozhodně není radno je podceňovat. Pokud se totiž onemocnění neřeší včas, může dojít například k poškození mozku i dalších orgánů. V případě příznaků úpalu nebo úžehu je proto třeba ihned zahájit první pomoc. Co ale dělat, pokud lékař není nikde poblíž?
Obrat zdravotnické skupiny EUC meziročně vzrostl o 5 % na bezmála 5 miliard Kč. Loni skupina EUC realizovala celkem 3,5 milionu ambulantních vyšetření a přes 6 tisíc operací. Skupina také opět potvrdila pozici lídra v oblasti digitalizace zdravotnictví – aplikace mojeEUC se v soutěži WebTop100 stala projektem roku 2022. EUC loni otevřela tři Centra hojení chronických ran napříč republikou. Letos skupina plánuje pokračovat v rozšiřování svých kapacit a investovat až 192 milionů korun do dalšího rozvoje.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.