Plísňová kožní onemocnění – příznaky a léčba

18. listopadu 2020

Plísňová kožní onemocnění – příznaky a léčba

Infekční onemocnění kůže způsobená plísněmi, nejčastěji kvasinkami či dermatofyty. Mohou se objevit kdekoli na těle, nejvíce však vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech. Prospívá jim vlhko a teplo, což se promítá také do míst nákazy. Snadno se přenášejí použitím stejného předmětu (ručníku, manikúry) či ve vlhkých veřejných prostorách (bazény, posilovny, šatny). Infekční jsou i odloupnuté šupinky kůže, a to ještě několik měsíců po odloupnutí.

Příznaky onemocnění

Plísňová kožní onemocnění (mykózy) se projevují svěděním, pálením a zarudnutím. Kůže může být suchá, případně se na ní mohou objevit puchýře či šupinky. Mykózy nejčastěji vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech.

 

Léčba

Mykóza se léčí antimykotiky ve formě tablet, mastí, krémů a roztoků. Mnohá z nich jsou dostupná i bez lékařského předpisu. Základem úspěšné léčby je však její včasné zahájení a při podezření je proto vždy vhodnější konzultovat svůj stav co nejdříve s odborníkem. Využít k tomu můžete naši službu Lékař online 24/7. Lékaře vyhledejte rozhodně v případě, že se váš stav po použití volně prodejných léků do 2 týdnů nezlepší nebo dokonce zhorší.

 

Rizika neléčení mykózy

Pokud není mykóza včas rozpoznána a léčena, v první řadě se proces léčby prodlužuje a zvyšuje se šance opakování nemoci. Plíseň se může snadno rozšířit na další místa na tělepoškodit celistvost kůže. V případě nehtové mykózy může dojít k poškození nehtového lůžka a odtržení nehtu. Nemocí navíc snadno nakazíte ostatní.

 

Obvyklá medikace

Mykóza se léčí antimykotiky ve formě tablet, mastí, krémů a roztoků. Tyto léky zabraňují růstu a množení plísně.

Trpíte plísňovým kožním onemocněním? Můžete svůj problém konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články