Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Popáleniny: Stupně, léčba a první pomoc

02. září 2021

Popáleniny: Stupně, léčba a první pomoc

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, přímým kontaktem se zdrojem tepla či ohněm), chemikáliemi, elektrickým proudem, slunečními paprsky nebo zářením. Přečtěte si o jednotlivých stupních popálenin, o jejich správném ošetření i o tom, jak postupovat při první pomoci u vážnějších popálenin.

Jednotlivé stupně popálenin

Podle závažnosti poškození kůže a způsobu vzniku popálení rozlišujeme 3 stupně popálenin, přičemž 1. stupeň lze většinou ošetřit podomácku. V případě 2. a 3. stupně je vždy nezbytné okamžité přivolání či vyhledání lékařské pomoci.

Popáleniny 1. stupně

Zde je postižena pouze epidermis (nejvrchnější vrstva pokožky). To se projevuje zarudnutím (erytém) a otokem, přičemž nevznikají puchýře. Postižené místo je bolestivé a citlivé, ale ke zhojení dochází spontánně po několika dnech, po jizvě ani stopy. Riziko infekce je minimální – typická je např. spálenina od slunce, kdy je pokožka zarudlá, případně oteklá a mírně bolestivá.

Popáleniny 2. stupně

Zde už poškození zahrnuje epidermis a povrchovou část dermis. Popáleniny 2. stupně můžeme dle intenzity rozdělit na 2 podskupiny.

  • Povrchové (IIa) – při méně hlubokém popálení zůstává hluboká část dermis netknutá a umožňuje tak obnovu kůže v místě poškození. Vytváří se puchýře vyplněné tekutinou (plazmou) citlivé na dotek. Rána se spontánně zahojí během 2 až 3 týdnů a obvykle nezůstává jizva. K popálenině tohoto lehčího 2. stupně nejčastěji dochází při opaření vodou či párou.
  • Hluboké (IIb) – při hlubším popálení zasahuje poškození kůže do hluboké vrstvy dermis, proto je hojení delší, tedy 3 až 6 týdnů. Kůže je výrazně červená, až bělavá, na místě vzniká hluboký puchýř naplněný tekutinou. Kvůli poškození hlubší vrstvy kůže většinou po zhojení zůstávají jizvy. K popálenině závažnějšího 2. stupně dochází např. při popálení ohněm, delším působením horké vody nebo například popálenina od oleje. K léčbě jsou vhodné antimikrobiální obklady pro prevenci infekce a léčba patří do rukou odborníka.

Popáleniny 3. stupně (nekróza, zuhelnatění)

Jedná se o nevratné (ireverzibilní) poškození kůže v celé šíři a zničení kapilární sítě dermis. Rány mívají bílé či šedobílé zbarvení a jsou bezbolestné (kvůli poškození nervových zakončení). Nepatrné plochy se mohou zhojit kontrakcí okolní tkáně, malé a větší plochy často vyžadují kožní štěp. Toto popálení je velmi závažné a vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Zuhelnatění je poškození kůže a podkožní tkáně, a to včetně poškození svalových fascií (blanitá pouzdra svalů), svalů, kostí a dalších struktur. Rány vyžadují rozsáhlé odstranění nekrotické kůže (debridement) a kompletní rekonstrukci poškozených struktur. I zde je pochopitelně nezbytné ihned přivolat lékařskou pomoc na lince 155.

Zdroj: Mohamed Nohassi, Unsplash

Co na popáleniny 1. stupně a popáleniny od slunce

Popálené místo zchlaďte proudem studené vody (klidně 10 i více minut, ideálně do vymizení pocitu bolesti, u dětí pozor na celkové podchlazení). Přináší to okamžitou úlevu od bolesti a často zabrání vzniku popáleniny 2. stupně. Jako další krok ošetření popálenin 1. stupně je vhodný např. Panthenol Spray, který postižené místo zchladí, zklidní, urychlí regeneraci pokožky a zažehná případné záněty vyvolané např. slunečním zářením. Pokud je místo bolestivé, doporučují se zejména přípravky ve spreji, případně ty pěnové.

Na zchlazení a zklidnění popálené pokožky jsou též vhodné přípravky s Aloe Vera, která podporuje hojení a dodává ztracenou hydrataci. Regeneraci podpoří další složky přípravků po opalování jako třeba allantoin. Je dobré doplnit potřebné vitamíny i vnitřně – betakaroten, vitamín C a vitamín E.

Jak ošetřit popáleniny 2. stupně

Popálené místo je opět vhodné zchladit proudem studené vody (viz výše). Vzniklé puchýře v žádném případě nepropichujte, rána by se mohla infikovat. Dále lze zasaženou pokožku ošetřovat následovně:

  • Gely na popáleniny – k ošetření menších opaření a popálenin je vhodný např. Flamigel . K pozdějšímu ošetření jizvy způsobené popálením je vhodný samoschnoucí silikonový gel, který se nanáší v tenké vrstvě a nechává se působit.
  • Náplasti na popáleniny – speciální náplast lze použít taktéž na drobnější ložiska popálení. Urychluje hojení a zároveň zabraňuje vstupu infekce do rány.
  • Gely a náplasti na puchýře – proces hojení puchýře lze urychlit hydrokoloidní náplastí, která chrání ránu a vstřebává hnis. Pro komplikovanější popáleniny s rizikem infekce se hodí krytí s obsahem stříbra nebo další speciální materiály, ale toto ošetření patří do rukou odborníka. U puchýřů v ústech můžete sáhnout po speciálním hydrogelu.
  • Krémy a masti na popáleniny – významně podporují a urychlují hojení, zároveň zmírní případné zjizvení tkáně. Posloužit v určitých fázích hojení může též klasická kalciová mast, chlorofyl, měsíčková mast a slézová mast. Vhodný je také krém na popáleniny s obsahem dexpanthenolu. Avšak vězte, že tyto přípravky se nesmí dostat do otevřené rány, nejsou totiž sterilní, a navíc základ mastí může podpořit mokvání rány. Proto čas na volbu, čím mazat popáleniny, nastává až v moment, kdy se rána zaceluje.
TIP: Pro podporu regenerace popálené pokožky zevnitř můžete užívat Wobenzym, který může pomoci urychlit proces hojení.

Zdroj: Camilo Jimenez, Unsplash

U větších popálenin 2. stupně ránu chlaďte proudem příjemně studené vody a volejte záchrannou službu na lince 155. Pokud jste v delší dojezdové vzdálenosti nebo se na ošetření dopravujete sami, překryjte postižené místo sterilním obvazem, případně použijte starou klasiku v podobě mastného tylu, tj. speciální sterilní tyl napuštěný vazelínou pro udržení vlhkosti rány. Následně přiložte gázu či obinadlo – docílíte toho, že se na ránu nepřichytí případné okolní textilie atp. – a vyhledejte odbornou pomoc.

První pomoc při popálení

„Nejprve ihned přerušte kontakt se zdrojem popálení. Případný spálený nebo vodou promáčený oděv sundejte, avšak přiškvařené látky nikdy nestrhávejte. Postižená místa chlaďte příjemně studenou tekoucí vodou nebo ponořením postižené části do vody, a to až do vymizení pocitu bolesti. V žádném případě ale nepoužívejte led, ten může spálené pokožce ještě více ublížit,“ vysvětluje MUDr. Marek Dvořák, Ph.D., praktický lékař pro dospělé, který působí také ve službě Lékař online 24/7.

„Chlazení může trvat i několik desítek minut, proto chlaďte klidně až do příjezdu lékaře. Jednak tím tlumíte bolest a jednak hloubku popálení. Dávejte ovšem pozor na velikost chlazené plochy, která by v jeden moment neměla přesahovat 10 % tělesného povrchu (hrozí podchlazení organismu). V případě větších popálených ploch neaplikujte na kůži žádné přípravky a neprodleně vyhledejte lékaře, který určí nejvhodnější postup,“ doplňuje MUDr. Dvořák.

Kdy přivolat pomoc

Lehčí popáleniny (1. a 2. stupně) lze většinou zvládnout domácí léčbou. Vždy však ihned přivolejte záchrannou službu, pokud si nejste jistí rozsahem popálené plochy (1 % je dlaň s prsty postiženého), pokud jde o popáleniny většího rozsahu (5 % II st. a více) nebo pokud je popáleným senior nebo malé dítě. Zdravotnickou záchrannou službu volejte i tehdy, když popálení pronikne do všech vrstev kůže, část kůže chybí nebo se objeví puchýře. Další známkou velmi závažného stupně popálení je zuhelnatění kůže, hnědé či černé skvrny, případně hladká, lesklá a jasně červená popálená oblast kůže. Nebezpečné je i vdechnutí plamene, tzv. inhalační trauma, poznáte je podle toho, že postižený má opálené obočí, chlupy v nose a špatně se mu dýchá. Takový stav pak hrozí otokem dýchacích cest a udušením. Myslete také na to, že ty nejzávažnější popáleniny nebolí, jelikož došlo k poškození nervových zakončení.

Pro následnou léčbu se můžete obrátit také na odborníky z EUC.

Praktičtí lékaři EUC

Často kladené otázky

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, přímým kontaktem se zdrojem tepla či ohněm), chemikáliemi, elektrickým proudem, slunečními paprsky nebo zářením.

Nejprve přerušte kontakt se zdrojem popálení. Případný spálený nebo vodou promáčený oděv sundejte, avšak přiškvařené látky nikdy nestrhávejte. Postižená místa chlaďte příjemně studenou tekoucí vodou nebo ponořením postižené části do vody, a to až do vymizení pocitu bolesti. V žádném případě ale nepoužívejte led.

Podle závažnosti poškození kůže a způsobu vzniku popálení rozlišujeme 3 stupně popálenin, přičemž 1. stupeň lze většinou ošetřit podomácku. V případě 2. a 3. stupně je vždy nezbytné okamžité přivolání či vyhledání lékařské pomoci.

Související články