Problém s dutinami – příznaky a léčba

06. prosince 2020

Problém s dutinami – příznaky a léčba

K zánětu vedlejších dutin nosních dochází důsledkem poškozením sliznice nosu virovou nebo bakteriální infekcí. Probíhá často jako komplikace rýmy, kdy se dutiny zaplní zánětlivým sekretem.

Příznaky onemocnění

Nemoc se projevuje rýmou, která se mění z vodnaté na hnisavou. K dalším příznakům patří teplota, slabost, únava, bolest svalů, bolest hlavy, bolest v krku či bolest zubů. Orientačně rozpoznat zánět vedlejších nosních dutin a běžnou rýmu lze poklepáním v oblasti postižené dutiny. Pokud je poklepání bolestivé, může to signalizovat to právě zánět dutin. Postupující nemoc se může projevit i dočasnou ztrátou čichu.

 

Léčba

Léčba závisí na původu onemocnění. Virový zánět se léčí tlumením příznaků. Nutné je také dodržování klidového režimu. Na zánět bakteriálního původu předepíše lékař vhodná antibiotika. V případě závažnějšího průběhu je nezbytné odsát sekret z dutin pomocí jehly (tzv. punkce dutiny). Příčinou zánětu dutin může být i alergie, pak se volí léky proti alergii.

Naši lékaři online vám pomohou nemoc diagnostikovat a doporučí léčbu, případně vás odkážou na návštěvu některé z našich klinik.

 

Riziko neléčení nemoci

Neléčený zánět dutin se může rozšířit do dolních cest dýchacích a způsobit zánět průdušek či zápal plic. Další možnou komplikací je rozšíření do okolních kostí, oka či k mozku.

 

Obvyklá medikace

Bakteriální zánět se léči komplexně antibiotiky. Při zánětu virového původu se používají léky na potlačení příznaků. Nejčastěji se jedná o přípravky na uvolnění nosních dutin, případně na bolest hlavy a horečku či na bolest v krku. Pokud je zánět způsoben alergií, využívají se také léky proti alergii.

Máte problém s dutinami? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

 

Související články