Problém s genitálem u mužů – příznaky a léčba

17. prosince 2020

Problém s genitálem u mužů – příznaky a léčba

K nejčastějším problémům mužského genitálu patří pohlavně přenosná onemocnění (genitální bradavice, genitální opar) a poruchy erekce. Důvodem pro konzultaci s lékařem jsou však jakékoli odchylky od normálu.

Příznaky

Pohlavní choroby se často vyznačují kožními problémy. Genitální bradavice jsou ploché nebo typicky květákovité výrůstky narůžovělé nebo našedlé barvy. Někdy splývají v několikacentimetrová ložiska. Může je doprovázet svědění, zarudnutí či bolestivost.

Genitální opar se projevuje drobnými a velmi bolestivými puchýřky v oblasti genitálií nebo konečníku. Častými příznaky jsou také zvýšená teplota nebo horečka, bolest kloubů a svalů. Mnohdy však nemoc proběhne zcela bez příznaků.

Problém se ztopořením penisu při sexuálním styku může být krátkodobý nebo dlouhodobý. Příčinou bývá vyšší věk, stres, špatná životospráva, únava, léky, některé nemoci či porucha nervů způsobujících erekci.

 

Léčba

Léčba se liší podle konkrétního problému. Na genitální bradavice se používají krémy a roztoky. Lze je také spálit tekutým dusíkem či odstranit chirurgicky. Protože se jedná o infekci způsobenou lidským papillomavirem (HPV), je preventivní možností očkování.

Genitální opar se léčí antivirotiky. Ta se v případě častého opakování nemoci užívají nepřetržitě.

Při pohlavně přenosných onemocněních je vždy nutné léčit oba sexuální partnery.

Při poruchách erekce záleží na jejich příčině. Na sníženou citlivost lze využít volně prodejné přípravky. Závažnější obtíže se řeší po konzultaci s lékařem léky na předpis, mechanickými pomůckami, injekcemi, v krajním případě transplantacemi protéz do penisu. Pomoci může také psychoterapie nebo prostá změna životního stylu.

Kožní problémy konzultujte vždy s lékařem. Na poruchy erekce můžete vyzkoušet volně prodejné preparáty, ale pokud nepomohou, je potřeba se nechat vyšetřit a zjistit příčinu poruch. I s těmito problémy se můžete obrátit na naše lékaře online, kteří vám doporučí vhodnou léčbu a v případě vážnějších problémů vás odkážou na návštěvu specialisty.

 

Rizika neléčení

Neléčením genitálních bradavic a genitálního oparu hrozí nákaza sexuálních partnerů. Bradavice navíc mohou v některých případech zapříčinit vznik nádoru a genitální opar se často vrací a může se rozšířit i na další místa na těle. Poruchy erekce mají zejména negativní dopad na psychiku a celkovou kvalitu života. Zároveň však mohou signalizovat vážnější onemocnění, jako je ateroskleróza, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

 

Obvyklá medikace

Na léčbu genitálních bradavic se využívají krémy či roztoky, na genitální opar antivirotika. Při poruchách erekce mohou pomoci volně prodejné přípravky. V závažnějších případech předepíše vhodné léky lékař.

 

Pokud trpíte některým z problémů výše, můžete je konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články