Problém s genitálem u žen – příznaky a léčba

10. prosince 2020

Problém s genitálem u žen – příznaky a léčba

K nejčastějším vaginálním problémům patří mykózy a pohlavně přenosná onemocnění (genitální bradavice, genitální opar). Důvodem pro konzultaci s lékařem jsou však jakékoli odchylky od normálu.

Příznaky

Vaginální mykóza je infekční onemocnění způsobené kvasinkami. K příznakům patří svědění, otok genitálií, výtok, pálení při močení, bolest v podbřišku a bolest při pohlavním styku.

Také pohlavní choroby se často vyznačují kožními problémy. Genitální bradavice jsou ploché nebo květákovité výrůstky narůžovělé nebo našedlé barvy. Někdy splývají v několikacentimetrová ložiska. Může je doprovázet svědění, zarudnutí či bolestivost.

Genitální opar se projevuje drobnými a velmi bolestivými puchýřky v oblasti genitálií nebo konečníku. Častými příznaky jsou také zvýšená teplota nebo horečka, bolest kloubů a svalů. Mnohdy však nemoc proběhne zcela bez příznaků.

 

Léčba

Základem úspěšné léčby je správná diagnostika onemocnění. Využít můžete i naši službu Lékař online 24/7, kde vás lékaři vyšetří prostřednictvím chatu či videohovoru a doporučí vhodnou léčbu, v případě vážnějších obtíží vás odkážou na osobní návštěvu na našich klinikách.

Vaginální mykóza se léčí lokálními antimykotiky ve formě vaginálních tablet, čípků, globulí, mastí nebo gelů. Pokud lokální léčba nepomáhá, využívají se antimykotika ve formě perorálních léků. Na genitální bradavice se používají krémy a roztoky. Lze je také spálit tekutým dusíkem či odstranit chirurgicky. Protože se jedná o infekci způsobenou lidským papillomavirem (HPV), je preventivní možností očkování. Genitální opar se léčí antivirotiky, která se v případě častého opakování nemoci užívají nepřetržitě.

 

Rizika neléčení

Genitální bradavice mohou v některých případech zapříčinit vznik nádoru. Genitální opar se často vrací a může se rozšířit i na další místa na těle. Objeví-li se v těhotenství, zvyšuje riziko potratu, vrozených vad nebo nakažení dítěte během porodu. Návratnost hrozí i v případě vaginální mykózy, která navíc způsobuje problémy při pohlavním styku. Všechny uvedené nemoci jsou nakažlivé a neléčením tak ohrožujete i svého partnera.

 

Obvyklá medikace

Na léčbu genitálních bradavic se využívají krémy či roztoky, na genitální opar antivirotika. Vaginální mykóza se léčí lokálními antimykotiky ve formě tablet, čípků, globulí, mastí nebo gelů, případně perorálních léků. Mnohé z nich jsou dostupné bez lékařského předpisu. Pokud si však nejste diagnózou jistá nebo pokud léčba nepomůže, konzultujte svůj stav s lékařem.

 

Trápí vás některý z těchto problémů? Obraťte se na naše lékaře a konzultujte s nimi online:

Lékař online 24/7

Související články