Problém s krkem – příznaky a léčba

16. prosince 2020

Problém s krkem – příznaky a léčba

Bolest krku je obvykle způsobena blokádou krční páteře nebo napětím šíjových svalů. Dochází k ní nejčastěji v důsledku špatného držení těla (např. při sezení u počítače nebo při spánku ve špatné pozici), přílišného otočení hlavy nebo úrazu krční páteře. Příčinou může být také stres či degenerativní změny páteře.

Příznaky onemocnění

Bolest se objevuje obvykle za krkem a snižuje jeho pohyblivost. Při akutním problému bolest zesiluje při pohybu. V případě chronického problému jde o trvalou, tupou bolest vystřelující do ramen a týlu. Problém s krkem mohou doprovázet také bolesti hlavy, poruchy citlivosti nebo brnění rukou.

 

Léčba

Na bolest krku se primárně používají léky na tlumení bolesti a uvolnění svalů ve formě tablet nebo krémů a gelů. Pomáhají také teplé obklady, vhodné uvolňující a protahovací cviky a změna pohybových stereotypů (správná poloha při sezení u počítače, omezení stresových situací apod.). Před zahájením cvičení je vždy vhodné konzultovat lékaře nebo fyzioterapeuta. Při neustupujících potížích lze problém řešit i operativně.

Na lékaře se obraťte zejména v případě, že bolest po využití volně prodejných přípravků do týdne neustoupí. Nemoc se nesnažte léčit sami ani tehdy, když pociťujete sníženou citlivost na dotek nebo bolest vystřeluje do ramene či paže. Svůj stav můžete konzultovat i s našimi lékaři online. Ti vás prostřednictvím chatu či videohovoru vyšetří a doporučí léčbu, případně vás odkážou na návštěvu vhodného specialisty podle pravděpodobné příčiny problému.

 

Rizika neléčení problému s krkem

Bolest krku obvykle nemívá vážnou příčinu a hlavním problémem je nepříjemná bolest a omezení pohybu. Riziko ale hrozí zejména v případě, že je bolest způsobena skřípnutím nervů, což může vést k trvalým následkům (v krajním případě i k ochrnutí nebo smrti).

 

Obvyklá medikace

Používají se léky na tlumení bolesti a uvolnění svalů ve formě tablet nebo krémů a gelů. Mnohé z nich jsou dostupné i bez lékařského předpisu. Léčbě pomáhají také teplé obklady.

Máte problém s krkem? Nejen tento problém můžete s našimi lékaři konzultovat online:

Lékař online 24/7

Související články