Problém s močovými cestami – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Problém s močovými cestami – příznaky a léčba

K nejčastějším problémům močových cest patří záněty bakteriálního původu. Zasahují primárně močový měchýř a močovou trubici, mohou se však rozšířit i do močovodů a ledvin. Do těla se bakterie dostává z vnějšího prostředí. Často se jedná o bakterie z konečníku nebo sexuálně přenosné bakterie. Prevencí je proto dostatečná hygiena intimních partií, chráněný pohlavní styk, ale také dodržování pitného režimu. Dostatečný příjem tekutin totiž zabraňuje udržení bakterie v těle. Nemoc se častěji objevuje u žen, protože jejich močová trubice je kratší a v blízkosti konečníku. U mužů se obvykle jedná o projev související s jiným onemocněním (kámen v močovém měchýři, zánět či zbytnění prostaty apod.).

Příznaky onemocnění

Nemoc se projevuje pálením bolestí při močení, častou potřebou močení a zároveň malým množstvím najednou vyloučené moči. Moč může zapáchat, může být tmavá nebo zakalená a se stopami krve. Záněty často doprovází bolest v podbřišku či bedrech, zvýšená teplota nebo pocit zimnice.

 

Léčba

Onemocnění močových cest lze orientačně potvrdit domácím testem. Pro potvrzení diagnózy však určitě vyhledejte lékaře. Konzultaci vám v této záležitosti poskytnou naši lékaři online, kteří vám rovnou předepíší vhodné léky, případně vás odkážou na osobní návštěvu našich klinik. K léčbě se využívají antibiotika, důležitý je však také klidový režim a dostatečný příjem tekutin.

 

Rizika neléčení problémů s močovými cestami

Neléčené onemocnění má tendenci se vracet a může vést i k chronické podobě, kterou doprovází inkontinence. Nemoc se také může rozšířit do močovodů a ledvin. Zánět ledvin je závažný stav, který může vyžadovat hospitalizaci a žilní podávání antibiotik.

 

Obvyklá medikace

K léčbě se využívají antibiotika vydávaná na lékařský předpis. Podpořit ji však můžete také vhodnými doplňky stravy obsahujícími brusinky, přesličku rolní nebo zlatobýl.

Trápí vás problémy s močovými cestami? Můžete se obrátit na naše lékaře a konzultovat s nimi toto téma online:

Lékař online 24/7

 

Související články