Průjem je častá a běžná zdravotní komplikace. Přesto však může mít v některých případech závažný průběh a fatální důsledky. V článku si projdeme možné příčiny, příznaky, formy i způsoby, jak se průjmu zbavit a jak se při něm správně stravovat.
Co je vlastně průjem?
Průjem (gastroenteritida) je běžným projevem nejrůznějších poruch činnosti trávicího ústrojí. Obecně je těžké ho exaktně definovat, protože co už je pro jednoho průjem, pro druhého může být normou.
„Průjem není samostatná nemoc, ale příznak jiného onemocnění nebo poruchy. Při průjmu je totiž porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu. Navíc při něm dochází k abnormálnímu vylučování vody do střeva,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.
Druhy průjmu
Je důležité rozlišit akutní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká rychle a náhle, občas je během jednoho dne pryč, zpravidla ale trvá dnů několik. Pokud průjem přetrvává několik týdnů, znamená to přechod do chronického průjmu. Ovšem konkrétní časová hranice není nijak pevně stanovena.
Akutní průjem
Nejběžnější příčinou akutního průjmu jsou infekce. Vyvolávacím mikrobem může být rod bakterií Salmonella, Shigella, některý z patogenních kmenů Escherichie coli (neškodné kmeny se ve střevě vyskytují běžně), Yersinia nebo Campylobacter jejuni. Hlavními příznaky jsou bolesti až křeče v břiše, zvracení a horečka. Ve stolici se může objevit příměs krve a hlenu.
Pokud průjmem trpí například celá rodina, je pravděpodobné, že byl způsoben viry (rotaviry, echoviry aj.). Průjmy virového původu často doprovází zvracení, stolice je vodnatá. Onemocnění většinou trvá několik dní.
Další příčinou bývá nevhodná strava. Průjem mohou způsobit i nezávadné potraviny – stačí, jsou-li např. pro daného jedince neobvyklé, nezvykle upravené, může na ně mít zatím nezjištěnou alergii atp. Zde už se jedná o individuální rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů. Častou příčinou průjmu jsou také léky (antibiotika, chemoterapeutika, prokinetika, anoretika, léky na snížení cholesterolu apod.).
Chronický průjem
Chronický (dlouhodobý) průjem může mít různé příčiny. Například onemocnění tenkého či tlustého střeva, ale také nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Dalšími faktory mohou být nemoci orgánů mimo trávicí trakt (průjem při zvýšené funkci štítné žlázy, při onemocnění ledvin). Průjem je také doprovodným příznakem otravy rtutí či železem.
Akutní průjem často doprovázejí křeče. Foto: Darko Djurin, Pixabay
Hlavní příznaky průjmového onemocnění
- Časté vyměšování – mohou být dvě, ale i desítky a více za den,
- bolesti a křeče v břiše – většinou předcházejí defekaci (odchodu stolice),
- nevolnost a zvracení – jako občasný průvodní příznak průjmu,
- někdy celkový pocit slabosti až nemoci,
- úbytek na váze a zvýšená tělesná teplota – tyto příznaky se projevují zejména u vleklých průjmů.
Důležitý je také vzhled stolice, který se liší v závislosti na příčině průjmu. Ve stolici může být příměs krve, hlenu nebo hnisu. Častým jevem jsou také nestrávené zbytky jídla.
Pokud je počet stolic opravdu vysoký, hrozí dehydratace organismu. Navíc v případě, že průjmem trpí malé dítě, dehydratace postupuje velmi rychle. Je-li průjem vleklý, může se jednat o projev závažného onemocnění, obdobně i pokud dochází ke střídání průjmu a zácpy. Proto ve všech těchto případech doporučujeme neodkladně vyhledat pomoc lékaře.
Léčba průjmu u dospělých – účinné léky a preparáty
Na běžný akutní průjem zabírá např. aktivní uhlí – chrání před dráždivými účinky některých složek potravy, váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, toxiny, různé toxické produkty látkové přeměny, léčiva a jiné chemické sloučeniny.
Na infekční průjem, který může být vyvolán bakteriemi, viry nebo parazity, může pomoci Endiaron. Ke snížení počtu stolic poslouží např. Imodium, které lze ovšem použít nejdříve po odstranění či vyloučení infekčního původu průjmu. Je-li průjem doprovázen krví ve stolici a horečkou, je nezbytné vyhledat lékaře.
Na podrážděná střeva pomáhá např. Smecta. Chrání sliznici před infekcí a škodlivými látkami a urychluje uzdravení. Jako podpůrná léčba akutního průjmu u dětí i dospělých se používá Enterol, který doplňuje přirozený mikrobiom ve střevě a pomáhá k rychlejší regeneraci střevní stěny.
Dieta a vhodné stravování při průjmu
- Úprava jídelníčku – zklidňující účinek na střeva má např. domácí vývar bez zeleniny, vařená rýže, v pozdější fázi zralé banány,
- udržování správného zavodnění – pijte černý čaj nebo neperlivé minerálky,
- vyhýbat se smaženým, mastným a sladkým pokrmům.
V případě akutních průjmů, které bývají infekční, je hlavní udržovat hydrataci organismu. Je-li nemocný ohrožený dehydratací, případně se jedná o malé dítě se závažným průjmem, je třeba podat náhradní roztoky infuzí. Dále je důležitá pravidelná, lehce stravitelná strava v malých porcích – pro rychlejší zotavení střevní sliznice.
Průjem u dětí – léčba a ověřené léky
Příčinou průjmu u dětí je většinou střevní infekce, změna stravy, konzumace určité potraviny či nadměrného množství ovoce, užívání antibiotik (u dítěte či kojící matky). Průjem může být také vedlejším projevem některých onemocnění.
Většina akutních průjmů odezní samovolně během pár dní. Při průjmu je důležité zabránit dehydrataci (odvodnění), která ohrožuje zejména děti kojeneckého a batolecího věku. Dehydrataci lze očekávat při více než 8 stolicích denně a/nebo při opakovaném zvracení.
Léčba průjmu u dětí je založena na správné a včasné rehydrataci (zavodnění) a následné realimentaci (obnovení výživy).
Rehydratace
Doporučuje se podávat orální rehydratační roztok (ORS) obsahující zvracením a průjmem ztracené minerály (Enhydrol).
Realimentace (opětovný příjem jídla)
Vhodné jsou potraviny, které byly kojencem či malým dítětem již dříve dobře tolerovány.
- Kojené děti – kojení se nepřerušuje, probíhá v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin. Mezi kojením je vhodné podávat rehydratační roztoky.
- Nekojené děti do 6 měsíců – realimentace se provádí stejnou kojeneckou výživou, kterou před začátkem průjmu dítě tolerovalo. Mléčné preparáty se podávají v plné koncentraci, neředěné. Nízkolaktózová mléka je dobré podávat výjimečně a jen přechodně, zvlášť u mladších kojenců.
- Kojenci, u kterých bylo zahájeno zavádění příkrmů – odpovídající kojenecká mléčná výživa a příkrmy v běžném množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře).
- Batolata a starší děti – mixovaná strava (rýže, brambory, kukuřice, dále mrkvové, jablečné či banánové pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo). Mléčné výrobky a tuky dle tolerance.
Banány jsou vhodnou potravinou při průjmu u dětí i dospělých. Foto: 4924546, Pixabay
Antibiotika a chemoterapeutika se užívají zcela výjimečně, bez ohledu na původ průjmového onemocnění. Těžký stupeň dehydratace vyžaduje vždy hospitalizaci a nitrožilní doplnění tekutin!
TIP: Pro zkrácení onemocnění či při závažném průběhu průjmu lze léčbu doplnit o následující ověřené preparáty – probiotika (Enterol), adsorbenty (Smecta), Tasectan.
Průjem v těhotenství a před porodem
Průjem není běžnou a přirozenou součástí těhotenství. V případě současně se vyskytující horečky a při zvýšených ztrátách vody (dehydrataci) může představovat riziko pro matku i dítě.
Pokud se průjem objeví až v období okolo plánovaného termínu porodu, může se jednat o první signál blížícího se porodu.
Rozum do hrsti aneb Hlavně to nepodcenit
Průjem je běžným projevem nejrůznějších poruch zažívání. I tak ale může mít v některých případech závažný průběh a fatální důsledky. Průjmová onemocnění jsou celosvětově příčinou až 20 milionů úmrtí ročně, což zahrnuje i malé děti. Nepodceňujte proto těžší a vleklejší komplikace spojené s průjmem – zvláště u kojenců, batolat a dětí – a neváhejte se obrátit na svého lékaře.
Trápí vás průjem? Tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři také online:
Lékař online 24/7
Hledáte odborníky, se kterými byste rádi své problémy konzultovali? Můžete se obrátit na praktické lékaře v EUC:
Praktičtí lékaři v EUC