Rozštěpy dutiny ústní (rtu a patra) – příčiny, projevy a léčba
03. ledna 2023
Rozštěpy dutiny ústní patří mezi nejčastější vrozené vývojové vady a dělí se na dvě velké skupiny. Do první z nich se řadí rozštěpy syndromologické, projevující se jako součást chromozomových aberací a monogenních syndromů. Druhou skupinou jsou rozštěpy nesyndromologické, samostatné rozštěpy postupující zepředu dutiny ústní a ty jdoucí zezadu.
Obecně rozštěp dutiny ústní postihuje jednoho z 600–700 novorozenců, o něco častěji chlapce. Diagnóza je zpravidla určena již během těhotenství, léčba bývá zdlouhavá, většinou se zahajuje hned po porodu a jejím cílem je funkční i vizuální rehabilitace pacienta.
Jde o vrozené vývojové vady obličeje způsobené abnormálním vývojem obličejových výběžků během růstu embrya a zárodku.
Co znamená rozštěp obličeje
Jde o vrozené vývojové vady obličeje způsobené abnormálním vývojem obličejových výběžků během růstu embrya a zárodku. Zkraje tohoto vývoje se objevují primitivní obličejové výběžky kolem úst – frontonazální výběžek, párové maxilární výběžky a párové mandibulární výběžky.
Z frontonazálního výběžku se následně tvoří část čela, nos a část úst (ta nejblíže k nosu). Z maxilárních výběžků vzniká boční část úst, z mandibulárních jejich zbytek. Tento vývoj probíhá mezi 4. a 8. týdnem od vzniku embrya, které má následně již typický lidský obličej.
Následně vzniká z mandibulárních výběžků dolní ret a čelist. Vývoj horního rtu, horní čelisti a patra je ovšem komplikovanější. Jelikož se zde zapojují zbývající tři obličejové výběžky, může nastat nespočet vývojových vad. Dle míry závažnosti se rozlišují následující formy rozštěpů obličeje.
Rozštěp rtu, rtu a čelisti a rozštěp rtu, čelisti a patra
Rozštěp (cheiloschisis) rtu vypadá jako zářez v horním rtu, který může postupovat až k nosu. Vzniká poruchou srůstu maxilárních výběžků a části frontonazálního výběžku (cca v 5. týdnu vývoje embrya) a lze snadno chirurgicky řešit.
Rozštěp patra
Rozštěp patra (palatoschisis) je rozštěp jdoucí zezadu dutiny ústní. Tato vada se jeví jako otvor v horní části ústní dutiny a taktéž jde o celkem snadno chirurgicky řešitelný problém. Níže opět jednotlivé formy tohoto typu rozštěpu.
Jednotlivé formy rozštěpu:
naznačený rozštěp rtu – nejméně závažná forma;
jednostranný rozštěp rtu – neúplný či úplný;
oboustranný rozštěp rtu – též neúplný či úplný;
rozštěp rtu a čelisti – jednostranný, oboustranný, neúplný či úplný;
celkový rozštěp rtu a patra – typy viz výše, přičemž zde je postižen ret, čelist i patro;
zvláštní formy – rozštěp uvuly (uvula bifida) či submukózní rozštěp patra;
izolovaný rozštěp měkkého patra;
úplný rozštěp patra – tzn. tvrdého i měkkého patra.
Foto: Unsplash.com
Příčiny vzniku rozštěpu dutiny ústní
Nesyndromologické rozštěpy jsou tzv. multifaktoriálně, polygenně podmíněné. Vznikají interakcí genetických a zevních faktorů. V naprosté většině případů se nepodaří žádné rizikové faktory prokázat a rozštěp vzniká jako náhodná, sporadická vada. Genetický polygenní podklad je neustále studován, ale ještě nebyla prokázána jednoznačná vazba na nějaký konkrétní gen nebo geny – proto se vznik vady nedá žádným testem dopředu zjistit ani předvídat.
Důležitá je rodinná anamnéza – pokud se rozštěp vyskytl u sourozenců, rodičů nebo dál v rodokmenu, riziko pro těhotenství významně stoupá.
Mezi zevní faktory, které se mohou podílet na vzniku rozštěpu patří užívání alkoholu v těhotenství, nemoci matky a jejich léčba. Riziko se zvyšuje při užívání některých antiepileptik, dále u žen s diabetem a žen obézních.
Infekce matky v těhotenství způsobují rozštěpy jen výjimečně, dříve se to týkalo zarděnek (ale ty se již díky očkování dlouho nevyskytují) a některých těžkých virových infekcí.
Mylně je uváděno, že rozštěpy zapříčiňuje toxoplazmóza a příušnice, ani rentgenové či ionizující záření není pro plod nebezpečné.
V rámci prevence se těhotným ženám doporučuje vyhýbat se výše zmíněným vnějším faktorům a též nezapomínat na užívání vhodných vitamínových doplňků. Rozštěpy dutiny ústní vznikají již mezi 5. a 8. týdnem těhotenství, proto jsou tato opatření velmi důležitá především v tomto období.
Foto: Freepik.com
Projevy rozštěpových vad
Rozštěp rtu je esteticky výrazná vada, která je rozpoznatelná již na porodním sále. Jak již padlo, rozštěp patra vypadá jako otvor na patře (může jít pouze o drobný defekt), který je patrný při otevření úst.
V závislosti na rozsahu a lokalizaci rozštěpu se pak mohou vyskytnout tyto funkční poruchy a omezení:
zapadávání jazyka a dýchací obtíže – jazyk nemá oporu v patrové klenbě,
problémy s příjmem potravy – kojenec např. není schopen sát mléko,
poruchy středního ucha – způsobuje opakované záněty,
poruchy tvorby hlasu – z důvodu absence přepážky mezi nosem a hltanem,
omezená možnost dýchat nosem,
odchylky v počtu zubů a jejich postavení,
vadný růst horní čelisti,
vyšší náchylnost ke vzniku zubního kazu (snížená mineralizace skloviny).
Rozštěp dutiny ústní lze zpravidla rozeznat během ultrazvukového vyšetření cca ve 20. týdnu těhotenství.
Diagnostika a léčba rozštěpu dutiny ústní (rtu a patra)
Rozštěp dutiny ústní lze zpravidla rozeznat během ultrazvukového vyšetření cca ve 20. týdnu těhotenství. To ovšem většinou neplatí u izolovaného rozštěpu patra, kde je zhruba 40 % případů diagnostikováno až po porodu.
Léčba rozštěpu bývá zdlouhavá a často trvá až do dospělosti. Jejím cílem je zcela odstranit či zmírnit funkční i estetický dopad vady, přičemž vyžaduje komplexní a multidisciplinární přístup. U nás ji většinou koordinuje plastický chirurg a dále se na ní podílí specialisté jako neonatolog, dětský anesteziolog, dětský lékař, specialista ORL, ortodontista, čelistní chirurg, logoped, genetik, někdy též psycholog.
Přístup k chirurgické léčbě se může mírně lišit dle jednotlivých pracovišť, přičemž počet i načasování zákroků se pochopitelně odvíjí též od formy rozštěpové vady. Základní principy léčby jsou ale v zásadě totožné.
V České republice je čím dál častější volbou léčby tzv. neonatální chirurgie, kdy je primární rekonstrukcerozštěpu (primární operace) prováděna již u novorozenců. Tato operace je tedy prvním, základním a nezbytným zákrokem. Později následují tzv. sekundární korekce (sekundární operace), případně další zákroky. Některé z nich lze provádět ve školním věku, u jiných je nutné vyčkat do dospělosti.
Primární operace rozštěpu dutiny ústní
Zde je cílem uzavřít rozštěpené nebo vadně vytvořené struktury. U jednotlivých forem se pak liší načasování operace.
Rozštěp rtu – primární operaci lze provést již v novorozeneckém věku (do 28. dne života).
Rozštěp patra – zde se k ní přistupuje ve věku 7–12 měsíců (uzavření rozštěpu do 1. roku života je nutné kvůli správnému vývoji řeči).
Rozštěp čelisti – pokud je přítomna i tato vada, primární operace se provádí až ve věku 7–14 let.
Sekundární operace rozštěpu dutiny ústní
V tomto případě je řeč o tzv. druhotných zákrocích pro zlepšení funkční i vzhledové stránky zasažené oblasti. Mezi ně mohou patřit následující:
estetické zákroky na rtu a nosu;
prodloužení přepážky oddělující nosní dírky (u oboustranných rozštěpů);
uzavření tzv. zbývajících otvorů v patře;
korekce horní čelisti pro dosažení normální polohy;
další případné zákroky, např. pro zlepšení tvorby řeči.
Foto: Unsplash.com
Další léčebné postupy při rozštěpu dutiny ústní
Na dosažení optimálních výsledků léčby se kromě chirurgických zákroků podílejí i následující opatření a léčebné disciplíny:
Laktační poradenství – podpora ohledně příjmu potravy v prvních dnech života dítěte;
Logopedie – asistence logopeda od dodatečné podpory v laktačním poradenství až po strategie na podporu tvorby hlasu a řeči;
Péče lékaře ORL – děti s rozštěpy patra častěji trpí záněty středního ucha, a to způsobuje následné poruchy sluchu, polykání a tvorby řeči;
Ústní, čelistní a obličejová chirurgie – např. čelistní chirurg může ve 14 letech věku dítěte provést tzv. maxilofaciální operaci (úprava konečné polohy a celkového stavu čelisti);
Rozštěpy dutiny ústní (rtu a patra) se v populaci vyskytují s takřka nezměněnou četností. Vzhledem k tomu, že jde o vadu podmíněnou mnoha faktory, je prevence jejího vzniku problematická. Rozštěpy jsou ale obecně chirurgicky dobře korigovatelné vady, jejichž estetické i funkční dopady lze díky péči specializovaných odborníků eliminovat. Postižení rozštěpem dutiny ústní tak v dnešní době mohou vést zcela plnohodnotný život.
U nás je péče o děti s rozštěpem rtu a patra centralizována na pražskou Kliniku plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dále na brněnské Oddělení dětské plastické chirurgie Fakultní nemocnice Brno. Obrátit se však můžete také na odborníky z kliniky EUC.
Obecně jde o vrozenou vývojovou vadu obličeje způsobenou abnormálním vývojem obličejových výběžků během růstu embrya a zárodku. Rozštěpy dutiny ústní patří mezi nejčastější vrozené vývojové vady. Diagnóza je většinou určena již během těhotenství, léčba bývá zahájena hned po porodu a zpravidla trvá až do dospělého věku.
Rozštěpy se dělí do dvou skupin podle příčiny vzniku, a to do rozštěpů syndromologických (projevující se jako součást chromozomových aberací a monogenních syndromů) a do rozštěpů nesyndromologických, to znamená samostatně se objevujících. Mezi konkrétní rozštěpy dutiny ústní (rtu a patra) řadíme: naznačený rozštěp rtu, jednostranný rozštěp rtu, oboustranný rozštěp rtu, rozštěp rtu a čelisti, celkový rozštěp rtu a patra, rozštěp uvuly, submukózní rozštěp patra, úplný rozštěp patra (tvrdého i měkkého).
Léčba je dlouhodobá a vyžaduje komplexní a multidisciplinární přístup. Jejím cílem je zcela odstranit či zmírnit funkční i estetický dopad této vrozené vady. U nás je častou volbou léčby tzv. neonatální chirurgie, kdy je primární operace prováděna již u novorozenců. Později následují tzv. sekundární operace, případně další zákroky, které lze dle lokalizace a závažnosti vady provádět ve školním věku, případně vyčkat do dospělosti.
I have to admit that before joing EUC PLS, I knew the area of occupational medical services only in the context of the mandatory examinations that my employer required me to undergo from time to time. I was surprised by the degree of sophistication of this system in which companies take on even providers such as us.
The EUC healthcare group has opened a new Chronic Wound Healing Centre in Prague’s Jižní Město district. In total, there are now five such centres in the Czech Republic. These are specialised facilities based on interdisciplinary cooperation between surgeons, diabetologists, general practitioners, dermatovenerologists and internists. The benefit of this consists in comprehensive patient care and a personal approach. Patients from EUC clinics and from other medical facilities can visit the new centre from 23 March 2023.
Přiznám se, že před nástupem do EUC PLS jsem oblast pracovnělékařských služeb znala jen zběžně jako povinné prohlídky, kam mě jednou za čas vyslal zaměstnavatel. Jak je to propracovaný systém, na který si firmy berou dokonce poskytovatele jako jsme my, pro mě bylo překvapením.
Zdravotnická skupina EUC otevřela v Praze na Jižním Městě nové Centrum hojení chronických ran. Celkově jde již o páté zařízení tohoto typu v rámci republiky. Jedná se o specializované pracoviště, které je založené na mezioborové spolupráci chirurgů, diabetologů, všeobecných praktických lékařů, dermatovenerologů a internistů. Výhodou je komplexní léčebná péče o pacienta a osobní přístup. Centrum mohou od 23. 3. 2023 navštívit jak pacienti z EUC klinik, tak i z ostatních zdravotnických zařízení.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.